Ekstravaganto kurpīšu pavēlnieces

Autors: Sieviešuklubs.lv, 2016. gada 4. aprīlis, 00:00:00
Ekstravaganto kurpīšu pavēlnieces

Kad pavasaris sāk iekrāsot dabu mums apkārt košākās un priecīgākās krāsās, laiks caurskatīt savu garderobi. 2016. gada pavasarī topā ir ekstravagance un individualitāte. Tāpēc Sieviešu Kluba redakcija aicināja uz sarunu Latvijas ekstravagantākā, rotaļīgākā un košākā apavu zīmola SAZ dizaineres - Sanitu Avotiņu un Ingu Šabovicu.

Pastāstiet, lūdzu, mūsu lasītājām, kā radās zīmols SAZ? Ko nozīmē šo 3 burtu kombinācija?

Tas satur mūsu iniciāļus un ir mūsu abu kopējais buramvārdu krustpunkts. 

Kādi materiāli tiek izmantoti SAZ apaviem? 

SAZ apavu materiālu izvēlē galveno lomu spēlē kvalitāte, kā arī vēlme katrā kolekcijā pašām spert solīti uz priekšu, izmēģinot kādu jaunu apdares tehniku vai elementu. 

Kurpīšu ārējā, iekšējā apdarē pamatā tiek izmantota augstvērtīga Itālijas un Holandes izcelsmes govs āda, retāk - īpaši maigā aitas āda. Dažkārt materiālu saspēles virsbūvē tiek iesaistīts tekstils, sev mīļus motīvus apkopojot un iestrādājot audumu apdruku rakstos. Viens no šīs pavasara – vasaras kolekcijas jaunieviesumiem – ādas apdruka SAZ personificētā rakstā, ko izdevies paveikt šeit pat Latvijā.  Otrs – krāsainās pusapļu kniedītes jeb studs no itāļu ražotnes, kura apgādā arī tādus modes namus kā Fendi, Valentino, Louboutin u.c. Kniedītes sniedz iespēju rotaļāties un īstenot kurpītes jautros risinājumos.  

Papēžu izgatavošanai lielākoties tiek izmantoti Latvijā iegādāti saplākšņa atgriezumi. Tas nodrošina ne vien augstu papēžu izturību, bet arī kalpo kā dekoratīvs elements –  saplākšņa grebšanas procesā atklājas līmējuma vietu un koksnes šķiedru dzīslojums.  

20160402230225-37298.jpg

Vai SAZ apaviem ir nepieciešama īpaša kopšana?

Par SAZ apaviem jārūpējas līdzīgi kā par jebkuriem citiem. Iespēju robežā, protams, pastāstam par kopšanas knifiņiem. Piemēram, izplatītie porolona sūklīši, kuri piesūcināti ar silikonu vai glicerīnu, ir domāti tikai īslaicīgai spīduma iegūšanai. Ilgstoši lietojot, tie sausina ādu.  Lieki teikt, ka, pirms novilkt apavu, ir jāpārliecinās, ka visi stiprinājumi, kas to notur kājās ir līdz galam atsieti, atsprādzēti un atvilkti. Nevajadzētu vienu apavu pāri nēsāt vairākas diena pēc kārtas. Kurpītēm ir jāatpūšas. Lai kurpīte ilgāk saglabātu pirmatnējo formu, jāņem talkā spriegotāji.  Jebkurus apavus jānēsā atbilstoši sezonai un nolūkam, kādam tie paredzēti. To mūža pagarināšanā dažkārt izšķiroša loma ir savlaicīgai profilaksei un remontdarbiem. Jācenšas laicīgi salabot nonēsātas pazoles, nomainīt papēžu pasitņus, atjaunojiet nobrāzto krāsu, kamēr apavs nav sabojāts neatgriezeniski. Un, protams, jāuztic kurpītes tikai speciālistiem labās apavu darbnīcās. Īsāk sakot, par jebkurām kurpītēm regulāri jārūpējas, tad tās priecēs ilgāk.

Sava zīmola attīstīšana un virzīšana nav viegls darbs - kā tiek organizēta jūsu darba ikdiena? Kā tiek sadalīti pienākumi?

Joprojām abas ikdienā pildām "cilvēka orķestra" funkciju, kā tas jaunos uzņēmumos arī pienākas. Ir sastrādātas iestrādes, ikdienas situācijās viena otru varam aizvietot pēc vajadzības. Lemjam visu kopā un savas rīcības ikdienā saskaņojam.  Ja uzņēmums augs, noteikti transformēsies arī mūsu ikdienas pienākumi. Šobrīd ir tā, ka esam palikušas mazliet arī atkarīgas viena no otras viedokļa, kas ir pozitīvi, jo abas esam pilnīgi dažādas ar līdzīgu gaumes izjūtu.

20160402225900-37684.jpg

Kas jūs iedvesmo?

Iedvesma ir netverama. Iedvesmas avotus nevar izskaidrot vai ielikt rāmjos. Par iedvesmas avotu var kalpot jebkas. Iedvesmo daba, māksla, arī arhitektūras un interjera krāsas, faktūras, formas un to dažādie salikumi. Atsaucas arī personiskais konteksts – bērnības iespaidi, lietas, vietas, parādības un noskaņas, kas ir uzrunājušas gadiem ejot. Radošajā procesā pats jautrākais ir radīt jaunu redzējumu – savu rāmi un noteikumus, nesekojot citu diktētiem standartiem. 

Ja termiņi spiež, bet mūza ir aizlaidusies atvaļinājumā, ko darat tādos brīžos? 

Mūza ir mūza. Mūza ir ēteriska, tai nepiemīt atvaļinājumi. Domājams, ka jebkurš, kas rada, teiks, ka radīšanas process ir tāds pats darbs kā visi citi. Mūsu darba ikdiena ir par ideju īstenošanu, problēmjautājumu risināšanu, piemērotu piegādātāju un sadarbības partneru meklējumiem, kontaktu uzturēšanu, mārketingu un citiem uzņēmējdarbības procesiem. Radošajam procesam atliek gaužām maz laika. Ja vēlies izstrādāt kolekcijas saskaņā ar starptautiski noteiktiem termiņiem, ar mūzu koķetēt diemžēl nevar atļauties. Svarīgi ir aizvien saglabāt prāta modrību un turēt acis vaļā un zīmulīti pa rokai, lai var ātri piefiksēt domu, detaļu vai skici.

Kādi ir jūsu vaļasprieki?

Kā vienu no galvenajiem vaļas priekiem noteikti var minēt sirdsdarbu jeb kurpīšu radīšanu. Tieši tādēļ dažkārt būtu jāpacenšas meistarīgāk sabalansēt  darbu un ģimenes dzīvi. Protams, ir virkne dažādu nodarbju, kam vēlētos atrast vietu sadzīvē. Rosīgajā ikdienā brīvā laika diemžēl paliek gaužām maz. Ja jāizvēlas starp deju nodarbībām vai koplaiku ar saviem mīļajiem, priekšroku dodam ģimenei, vecākiem un draugiem. Sēdēšana pie galda pēc kopīgi gatavotas maltītes, sarunas, smiekli un visas pozitīvās emocijas, ko tas sniedz, ir labākais enerģijas lādiņš.  

Protams, patīk ceļot, iedvesmojoties un izzinot jauno ne tikai ārzemēs, bet arī mūsu skaistajā, mīļajā Latvijā. Rudenī, ziemā sanāk vairāk sevi palutināt ar labu kino, literatūru vai mūziku, pavasarī un vasarā – smelties enerģiju dabā kaut vai parušinoties puķu dobē.   

20160402230320-89018.jpg

Tiek uzskatīts, ka latvietes ir diezgan kautrīgas. Reti kura parakstās uz ekstravagantu stilu, izvēloties košus un interesantus apavus. Kādi ir jūsu novērojumi? Vai latvietes aktīvi pērk SAZ ekstravagantās kurpītes? 

Daudzviet pasaulē koši, ekstravaganti apavi tiek pirkti un nēsāti uz nebēdu, to nēsāšana vairs nav pārdrošības koncepts.Latvijā meitenes lielākoties ir piesardzīgākas, cenšas neveikt spontānus pirkumus. Tieši tādēļ ar Latvijas klientēm darbs ir visaizraujošākais. Vairums izrāda lielu sajūsmu, bet secina - tas nav priekš manis, es to nemācēšu iznest vai savilkt.  Tad viņas apdomājās, atgriežas, nopērk kurpītes un ir patiesi laimīgas. Tad laimīgas esam arī mēs. Tad var teikt, ka esam ieguvušas klienti uz mūžu. Tas ko cenšamies darīt, iedrošināt klientes eksperimentēt.  Vienas un tās pašas kurpītes var pasniegt  dažādās mērcēs, kombinējot tās ar dažādu krāsu, faktūru un garumu zeķītēm vai mainot šņorītes un šņorējuma veidu. Jo vairāk pašas atļaujamies savilkt kopā it kā nesavelkamo, jo ātrāk arī klientes ļaujas eksperimentiem. Par to arī milzum liels prieks – par uzdrīkstēšanos. Mūsu klimatiskajā joslā saulaino dienu ir salīdzinoši maz, tādēļ gribas satikt aizvien vairāk meiteņu košās un ekstravagantās kurpītēs nākam pretim pa ielu.   

20160402230147-79913.jpg

Kādiem tērpiem piestāvēs SAZ jaunie, Kubas iedvesmotie, pavasara/vasaras kolekcijas apavi? 

Mēs katra esam unikāla un neatkārtojama. Lai atvieglotu klientēm kurpīšu interpretācijas rotaļu un veicinātu tēla radošos eksperimentus, strādājot pie šīs kolekcijas, īpaši piedomāts pie to savelkamības.  Gan skicējot skices, gan vēlāk pārnesot vizuālās ieceres uz liestēm, pastiprinātu uzmanību veltīta tā saucamo cērtošo līniju novēršanai. Neskatoties uz kolekcijas kopējo košo noskaņu, īstenojumā plaši izmantotas gan lielākas un mazākas miesas krāsas ādas detaļas. Šie knifiņi vizuāli pagarina kājas, kā arī padara kurpīšu un apģērba kombinēšanas procesu vienkāršāku. Turklāt kolekcijā iekļauti arī ērti zempapēžu modeļi, lai vasarā no darba pa taisno var skriet kopā ar mīļajiem vakarēt piemājas dārza vai pļavās un zaļumos, nezaudējot sievišķību un gaisīgumu. 

20160402230409-42825.jpg

Kāda, jūsuprāt, ir sievišķīga sieviete?

Mums katrai jau šūpulī ielikta spēja rūpēties ne tikai pa sevi, bet arī par ģimeni, siltām vakariņām, sakārtotu mājokli, karjeru un gatavība pieņemt arvien jaunus izaicinājumus. Sievietei ikdienā jāiznes tik daudz dažādu lomu. Šajā lomu virpulī svarīgi ir nepazaudēt sevi, saglabājot gaisīgumu, vieglumu un rotaļīgumu. Sievišķīga sieviete ir harmonijā ar sevi, spēj sabalansēt došanu un ņemšanu un ir gan jutekliska, gan spēcīga vienlaicīgi. Sievišķīga sieviete iedvesmo, pievelk kā magnēts un viņu gribas nēsāt uz rokām atkal un atkal.  

Šķiet, lielākajai daļai sieviešu ir sapnis par apavu kolekciju kā Sekss un lielpilsēta varonei Kerijai. Cik apavu pāri ir jūsu garderobē?

Mēs nekad neesam bijušas kurpju krājējas. Domājam, ka jāpriecājas ir par pašām kurpēm, ne par to skaitu. Turklāt laika gaitā mainoties ikdienai, vēlmēm, redzējumam, gluži likumsakarīgi tam ir pieskaņojies arī kurpju plaukts. Šobrīd lielāko tā daļu aizņem SAZ kurpītes. Iespēju robežās esam pirmās, kas testē to ērtumu, liestu atbildību modeļiem. Protams, katrai nēsātājai ir sava unikāla pēdiņa un ierastais papēža augstums, jebkura kurpīte ir jāienēsā. Tomēr tikai pēc tam, kad pirm-modelis izbaudīts uz savas ādas, varam ar 100% pārliecību teikt, ka īstenojums optimāli apvieno estētisko ar funkcionālo. 

Kāds ir absolūtais minimums, cik, jūsuprāt, apavu pāriem būtu jābūt katras sievietes garderobē?

Mūsuprāt, šajā rotaļā noteikumu nav. Cik dažādas sievietes, tik dažādi viņu kurpju plaukti. Katrai sava absolūtā minimuma formula. Nozīme ir vien tam, lai garderobe ir saskaņā ar personību un dzīvesveidu.  

Apavu un rokassomiņas saskaņošana – vai, jūsuprāt, šīs lietas ir jāsaskaņo, vai arī tas ir novecojis modes etiķetes noteikums?

Jā, šobrīd tik tiešām modē ir savienot šķietami nesavienojamo. Sportiski-militāras bomber tipa jakas rotā ziedu izšuvumi, turklāt tās tiek kontrastētas ar mežģīņu kleitām. Kažokādas elementi tiek īstenoti vasaras modē. Pidžamu un naktskreklu iedvesmoti tērpi tiek piedāvāti ikdienas un pat vakartērpa lietojumam. Modes etiķete paredz brīvdomību. Viss atkarīgs no tā, cik brīvi vēlamies ļauties savai fantāzijai, spēlējoties ar savu tēlu. Aksesuārus var savstarpēji saskaņot, var nesaskaņot, svarīgākais, lai ārējais tēls ir saskaņā ar iekšējo būtību, sajūtām un attiecīgo noskaņojumu. 

20160402230510-46169.jpg 

Kādas ir apavu modes tendences 2016. gada pavasara/vasaras sezonai?

Mūsuprāt, pati galvenā tendence tomēr ir individualitāte. Laikā, kad mode līdzinās kultūrvēstures ekspresim un modē ir gandrīz viss, izaicinājums ir neapjukt šajā kaleidoskopā un iznest savu individuālo savdabību. Šo unikālo laiku varam izmantot katra savā labā, izvēloties to, kas vislabāk piestāv un atbilst noskaņojumam.

 

Arī apavu mode siluetu ziņā šobrīd ir daudzšķautņaina, dodot zaļo gaismu gan komfortam zempapēžu un sportiska tipa apavu veidolā, gan mazāk ērtiem, bet filigrānākiem siluetiem. Svarīgāks ir izpildījums - apavi kļūst aizvien detalizētāki, košāki, ekstravagantāki, salīdzinoši biežāk ieņemot centrālo lomu kopējā tēlā.  

Viena skaista tendence apavu modē, kas jau kuro sezonu izkrāšņo pavasara – vasaras kolekcijas, ir modernās gladiatora sandales. Arī īpašu seksapīlu piešķirošās dažādu siluetu šņorējamas kurpītes un arī kurpītes dauzām siksniņām joprojām būs sezonas pazīme. Atsaucoties uz izmaiņām apģērbu modē, kur aizvien aktuālāki kļūst plati un apjomīgi silueti, pretsvaru sniedz pilnpapēžu apavi un platformu sandales, kur papēžiem un platformām tendence augt aizvien augstākiem un masīvākiem. 

20160402230544-76602.jpg

Vai esi gatava 2016. gada pavasarim? Vai Tavā apavu kolekcijā ir kādi ekstravaganti un koši apavi?

Foto: Lauma Kalniņa