Piecas tumšās šokolādes receptes gardākai ikdienai

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 27. marts 2018 08:36
1247

Šokolāde ir unikāls gardums, kuru iecienījuši cilvēki visā pasaulē – tā ir ne tikai garda un baudāma tāpat, bet no tās iespējams pagatavot arī gardus desertus. Šokolādes gatavošanas aizsācēji bija senās acteku indiāņu ciltis, kas sākumā gatavoja šokolādes dzērienu, kuru sauca par xocolatl jeb rūgto ūdeni, jo tā sastāvā bija sasmalcinātas kakao pupiņas, kurām klāt pievienoja ūdeni un čili. Šo dzērienu drīkstēja baudīt tikai vīrieši. Tikai 16. gadsimtā receptūrā izmaiņas ieviesa spāņi, dzērienam pievienojot cukuru. Vairāk nekā 2 000 gadu šokolāde tika lietota tikai šķidrā veidā, līdz 19. gadsimta vidū šokolādi sāka veidot un pasniegt arī cietā konsistencē – šokolādes tāfelītēs.

Lai iedvesmotu radīt arvien jaunus šokolādes gardumus, Latvijas mīlētākais saldumu zīmols “Laima” sadarbībā ar kulinārijas bloga “Našķoties” autori Zani piedāvā iepazīties ar piecām interesantām tumšās šokolādes receptēm gardākai ikdienai. 

Pirms iepazīstam receptes, vēlamies atgādināt, ka šokolāde ir ļoti delikāts produkts un ir vairāki aspekti, kas jāņem vērā, mēģinot to izkausēt ūdens peldē mājas apstākļos. Svarīgi ieteikumi, kas vienmēr jāņem vērā kausējot šokolādi: pirmkārt, ir jābūt ļoti uzmanīgiem, lai masā neiekļūtu ūdens. Pat viena pilīte ūdens var mainīt šokolādes struktūru, kas neļaus izkausēt šokolādi viendabīgā masā. Otrkārt, ir svarīgi, lai trauks, kurā kausē šokolādi, nesaskartos ar katliņa virsmu, citādi tā var sākt degt.

1. KARSTĀ ŠOKOLĀDE “NAŠĶOTIES” GAUMĒ 

Lai ar karsto šokolādi piepildītu 2 mazas vai 1 lielāka izmēra krūzīti, nepieciešams:

 • Rūgtā “Laimas” 90% šokolāde (100 g)
 • Piens (170 ml)
 • Brūnais cukurs (1 tējk.)
 • Šķipsniņa kanēļa un šķipsniņa piparkūku garšvielas 

Pagatavošana:

 1. Katliņā uzkarsē pienu, tajā ber brūno cukuru un maisot izkausē.
 2. Pienā ieber gabaliņos salauztu šokolādi un maisot karsē uz vidēji zemas uguns.
 3. Kad izveidojusies viendabīga masa, pievieno kanēlipiparkūku garšvielas, tad pagatavoto karsto šokolādi lej mazmazītiņās krūzītēs.

20180327083435-41027.jpg

2. GAISĪGAIS ŠOKOLĀDES PĪRĀGS

Lai pagatavotu divus nelielus šokolādes pīrāgus 18 cm diametra formās vai vienu lielu 26 cm diametra izmērā, nepieciešams:

Cepumu pamatnei:

 • Sviests (100 g)
 • Šokolādes cepumi "Selga” (300 g)

Pīrāga pildījumam:

 • “Laimas” 70% tumšā šokolāde ( 300 g)
 • Sviests (60 g)
 • Cukurs (200 g)
 • Olu baltumi (4 gab.)
 • 35% saldais krējums (400 g)

+ Drupināti cepumi, kokosriekstu skaidiņas, šokolāde vai svaigas ogas pīrāga dekorēšanai. 

Pagatavošana:

 • Vispirms pagatavo cepumu pamatni – cepumus samaļ virtuves kombainā vai saberž ar mīklas rulli, sajauc ar izkausētu sviestu. Drupaču masu ber cepamformā, ar pirkstiem piespiežot, to izlīdzina pa formas apakšu un malām.
 • Pīrāga pamatni liek 175°C sakarsētā cepeškrāsnī un gatavo 15 min, tad pannas saturu pilnībā atdzesē.
 • Sagatavo pildījumu – vienā bļodā ber sasmalcinātu šokolādi vienādos gabaliņos, lai tā kustu vienmērīgi, pievieno sviestu, bļodu liek karsta ūdens peldē un, ik pa brīdim apmaisot, izkausē, tad masu noliek malā nedaudz atdzist.
 • Otrā bļodā ber cukuru un visus četrus olu baltumus (svarīgi, lai bļoda ir sausa un tīra, tāpat arī miksera slotiņas, un neviens dzeltenuma kriksītis tur nebūtu iejaucies, citādāk olu baltumi nekulsies), arī šo bļodu liek karsta ūdens peldē un maisot karsē kādas 4 līdz 5 minūtes, līdz cukura graudiņi izkusuši, tad masu kuļ ar mikseri kādas 4 minūtes, līdz izveidojušās stingras putas.
 • Vēl citā atsevišķā bļodā lej saldo krējumu un arī to sakuļ stingrās putās.
 • Tagad laiks pabeigt pīrāga gatavošanu – šokolādes masā iecilā olbaltumus, tad pievieno un iecilā pusi putukrējuma, tad otru atlikušo pusi – galvenais sastāvdaļas nepārmaisīt, lai pildījums saglabātu savu gaisīgumu.
 • Pīrāga pildījumu kārto cepumu pamatnē, augšpusē izveido tādu kā uzkalniņu. Pīrāgu dekorē ar sasmalcinātiem cepumiem, šokolādi, kokosriekstu skaidiņām vai žāvētām ogām.
 • Pirms ēšanas pīrāgam vēl kādu stundu vai divas jāatpūšas ledusskapī (ļoti labi, ja to var atstāt uz nakti), tad to var griezt gabaliņos un ēst.

20180327083501-73837.jpg

3. ŠOKOLĀDES ĪRISA KONFEKTES 

Nepieciešams:

 • Saldais krējums (220 ml)
 • Tumšā šokolāde ( 120 g “Laimas” 70%)
 • Cukurs (270 g)
 • Tumšais cukura sīrups (120 g) – atrodams gandrīz visu veikalu cukura plauktos
 • Sviests (30 g)
 • Šķipsniņa sāls

+ Eļļa vai sviests formas ieziešanai.

+ Rieksti vai sāls pārslas konfekšu pārbēršanai.

Pagatavošana:

 1. Katliņā lej saldo krējumu un uzsilda līdz temperatūrai “gandrīz burbuļo”. Ar karsto saldo krējumu pārlej gabaliņos salauztu šokolādi. Visu uz kādu minūti atstāj sasilt, tad ar karoti samaisa, līdz izveidojas viendabīga šokolādes masa.
 2. Citā katliņā ber cukuru un lej cukura sīrupu, tos abus lēnām karsē uz vidēji zemas uguns. Šajā stadijā katliņa saturu nedrīkst maisīt. Jā, cukuru un sīrupu vienkārši ber/lej katliņā un nesamaisa.*  Varētu likties, ka cukurs piedegs, bet nebūt nē! Sīrups lēnām sajauksies ar cukuru, un viss izkusīs. Ja patiešām cukurs kādu iemeslu dēļ negrib sajaukties ar sīrupu, tad katliņu var nedaudz pagāzelēt, turot aiz rokturiem.
 3. Uz nelielas uguns karsē katliņa saturu, līdz tas sasniedzis 155℃ temperatūru (tas varētu būt pēc kādām 20-30 minūtēm).
 4. Kad nepieciešamā temperatūra sasniegta, katliņu noņem no karstuma avota, un tajā iemaisa iepriekš pagatavoto šokolādes masu, tad katliņu atkal pārvieto uz plīts un karsē vēl kādu brītiņu, līdz karamele sakarst līdz 127℃.
 5. Šajā brīdī visas temperatūru burvestības beidzas – katliņu noņem no plīts, tajā iemaisa sviestu un sāli – karamele ir gatava.
 6. Karsto karameli lej apmēram 17x17 cm izmēra kastītē, kas izklāta ar cepampapīru vai alumīnija foliju un viegli ieeļļota vai ieziesta ar sviestu. Kamēr masa vēl ir karsta, to var apbērt ar sāls pārslām vai sasmalcinātiem riekstiem. Pēcāk to atstāj uz pāris stundām atdzist.
 7. Gatavu karameli liek uz dēlīša un sagriež gabaliņos. Tā kā konfektes būs lipīgas, tad iesakām tās uzreiz satīt nelielos cepampapīra taisnstūrīšos. 

*Vismazākā maisīšanas kustība radīs karamelei kaitīgus un neatgriezeniskus cukura kristālus, un viss būs jāsāk no sākuma.

20180327083524-25770.jpg

4. ĪSTĀKĀ ŠOKOLĀDES KŪKA 

 Lai pagatavotu šo kūku (20 cm diametra izmērā), nepieciešams:

Kūkas krēmam:

 • Laimas” 52% tumšā šokolāde  (500 g)
 • Saldais krējums (450 ml)
 • Sviests (220 g)

Šokolādes biskvīta kārtām:

 • Kviešu milti (200 g)
 • Cukurs (270 g)
 • Nesaldināts kakao pulveris (90 g)
 • Cepamais pulveris (1,5 tējk.)
 • Dzeramā soda (1 tējk.)
 • Olas (3 gab.)
 • Eļļa pēc izvēles (60 ml)
 • Paniņas vai kefīrs (180 ml)
 • Pagatavota kafija (180 ml – viena paliela ēdamkarote kafijas aplieta ar karstu ūdeni)
 • Šķipsniņa sāls
 • Vaniļas cukurs vai vaniļas ekstrakts 

+ Kārtojot kūku, ļoti labi noderēs vēl kādi 60 ml melnas kafijas.

+ Krēmam pēc garšas var pievienot kādu kripatiņu labas kvalitātes brendiju. 

Pagatavošana:

 1. Vispirms pagatavo krēmu, jo tam vajadzēs labu laiciņu, lai sastingtu – katliņā liek sviestu un tam pievieno saldo krējumu, nedaudz apmaisot, abus uzkarsē līdz “gandrīz burbuļo” stadijai.
 2. Citā bļodā ber sasmalcinātus šokolādes gabaliņus (parasti vienu šokolādes kvadrātiņu sagriež kādās 4 daļās), šokolādi aplej ar uzkarsēto saldo krējumu + sviestu un atstāj uz kādu minūti. Pēcāk visu  kārtīgi samaisa, līdz izveidojas šķidra masa. Šajā brīdī var iemaisīt arī brendiju pēc izvēles un garšas sajūtas, taču bez tā var arī iztikt.
 3. Gatavo krēmu apklāj ar pārtikas plēvi tā, lai plēve cieši saskaras ar šokolādīgo virspusi, un liek ledusskapī uz kādām pāris stundām.
 4. Ir laiks cept biskvīta kārtas. Vispirms palielā krūzē (apm. 240 – 300 ml) ber vienu lielu ēdamkaroti ar maltu kafiju, aplej ar ūdeni, atstāj ievilkties un nedaudz atdzesē.
 5. Vienā bļodā sajauc miltuscukurukakao pulveridzeramo soducepamo pulverisāli un cukuru. Otrā bļodā samaisa olas ar eļļukefīru vai paniņām180 ml pagatavoto kafiju (atlikušo noliek malā līdz kūkas kārtošanai) un vaniļas cukuru vai vaniļas ekstraktu.
 6. Slapjās sastāvdaļas lej sausajās un samaisa. Izdomā, cik biskvīta kārtas kūkai būs, uz aci nomēra, cik mīklas būs nepieciešams katras kārtas pagatavošanai un pa daļai mīklu lej ar cepampapīru izklātā cepamformā.
 7. Biskvīta kārtas cep 175°C sakarsētā cepeškrāsnī kādas 20 min, vai līdz viducī iedurts koka irbulītis neaplīp ar mīklu. Atcerieties, ka, jo vairāk kārtu, jo tās būs plānākas, un 20 cepšanas minūtes var būt krietni par daudz, tāpēc vēlams cepšanas procesu uzmanīt.
 8. Pagatavo visas biskvīta kārtas un kārtīgi atdzesē, tad ar nazi pielīdzina to virspuses.
 9. Tagad pienācis laiks kūku sakārtot* – apakšā liek pirmo biskvīta kārtu, to bagātīgi aplej ar kādām 3- 4 ēdamkarotes pataupītās kafijas, tad uzziež krēma kārtu**, tad atkal liek biskvītu, lej kafiju, smērē krēmu, un visu atkārto tik reizes, cik biskvīta kārtas izceptas.
 10. Beigu beigās ar krēmu noziež arī kūkas virspusi un sānus, apber kūku ar ogām vai dekorē ar drupačām, kas palikušas pāri no biskvīta kārtu pielīdzināšanas soļa.
 11. Vislabāk kūka garšos kārtīgi nostāvējusies nākamajā dienā***

*Šoreiz Zane izvēlējusies viducī nelikt garšās kontrastējošo ievārījuma kārtu, bet dot vaļu pilnīgai šokolādes garšai. Līdzsvaram gan tika pievienotas skābenas lielogu dzērvenes, tās kārtojot kūkas virspusē un kūku pasniedzot ar krietnu sauju ogām. Tā kā gaumes ir dažādas, tad Zane aicina katru darīt pēc saviem ieskatiem – iekšpusē noteikti ļoti labi iederēsies arī kāds gards mājas ievārījums vai saspaidītas ogas.

**Krēms ledusskapī būs krietni sastindzis, tāpēc brītiņu pirms kūkas kārtošanas to vēlams atlaidināt istabas temperatūrā.

***Šokolādes krēms aukstumā turēts kļūs diezgan stingrs, tāpēc pirms pasniegšanas ieteicams kūku kādu stundiņu paturēt siltākā telpā vai vienkārši nolikt to galda vidū un brītiņu pirms ēšanas par to papriecāties.

20180327083554-75739.jpg

5.  MĪKSTIE ŠOKOLĀDES CEPUMI AR RIEKSTIEM

Lai pagatavotu 22-24 mīkstos šokolādes cepumus ar riekstiem, nepieciešams:

 • Tumšā šokolāde (200g “Laimas” 70%)
 • Sviests (60g)
 • Kviešu milti (100g)
 • Šķipsniņa sāls
 • Cepamais pulveris (1/2 tējk.)
 • Paliela izmēra olas (2 gb.)
 • Vaniļas cukurs vai vaniļas ekstrakts
 • Paliela ēdamkarote medus
 • Cukurs (130g)
 • Zemesrieksti (100g)

+ Saldsāļās garšas mīļotāji aicināti cepumus pirms cepšanas apkaisīt ar sāls pārslām

Pagatavošana:

 1. Karstā ūdens peldē liek bļodu ar gabaliņos salauztu šokolādi un sviestu. Ik pa brīdim apmaisot, bļodiņas saturu izkausē, tad to no karstuma avota noņem.
 2. Atsevišķā bļodā sajauc kviešu miltussāli un cepamo pulveri.
 3. Miksera bļodā iesit olas, pievieno cukurumedu un vaniļas cukuru vai vaniļas ekstraktu un ar mikseri visu puto kādas 5 minūtes, līdz masa kļuvusi pavisam gaiša un gaisīga.
 4. Uzputotajā olu masā ar mikseri iemaisa izkausēto šokolādi un sviestu, tad mikseri apstādina un ar karoti iemaisa iepriekš sagatavotos miltus, kā arī nedaudz ar nazi sasmalcinātus zemesriekstus.
 5. Cepumu mīkla ir gatava, to liek ledusskapī uz kādām 30 min, līdz tā kļuvusi biezāka.
 6. Pēcāk no mīklas veido cepumus, pa ēdamkarotei to liekot uz cepampannas, kas izklāta ar cepmampapīru. Starp mīklas pikučiem atstāj palielas atstarpes, jo cepumi izpletīsies. Ja uz cepumiem gribas uzbirdināt pa sāls šķipsniņai, tad šis ir īstais brīdis.
 7. Cepampannu liek 175°C sakarsētā cepeškrāsnī, un cepumus gatavo kādas 9-12 min. Cepšanās ilgums atkarīgs no cepumu izmēra un cepeškrāsns, bet tie būs gatavi, kad viscaur būs uzpūtušies, taču viducī palikuši vēl gluži mīksti.
 8. Kad cepumi gatavi, tos izņem no cepeškrāsns, atdzesē un tikai tad pārvieto no cepampannas uz šķīvīti vai bļodiņu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies