Vai viedās ierīces var palīdzēt cīnīties ar 21. gs. slimību – stresu

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 30. septembris 2019 10:52
515

“Cilvēks ir interesanta būtne – ja ir par daudz informācijas, mums ir stress, savukārt, ja tās ir par maz, tad atkal ir stress. No vienas puses ierīces rada stresu, jo cilvēks visu laiku ir tiešsaistē, informācijas virpulī, taču tās var izmantot arī, lai uzlabotu savu veselību,” stāsta personības attīstības un profesionālās izaugsmes trenere Vineta Ikauniece-Ozoliņa, atklājot dažus paņēmienus, kā stresu atpazīt jau laikus un kā to mazināt. Daži no tiem ir pavisam vienkārši. 

Pasaules Veselības organizācija (The World Health Organization) ir pasludinājusi stresu par 21. gadsimta veselības epidēmiju*. Šis paziņojums ir balstīts uz stresa lielo izplatību un tā efektu uz sabiedrību. Paziņojumā norādīts, ka ir svarīgi attīstīt skaidru izpratni par to, kā stress ietekmē fizisko un garīgo veselību, kā arī būtiski ir apzināties, kā tieši cilvēka garīgā un fiziskā veselība ietekmē viņa stresa līmeni. Tādēļ, lai cilvēki spētu apzināties un atpazīt stresa simptomus, tehnoloģiju uzņēmums Huawei sadarbībā ar Hārvardas medicīnas skolu ir izstrādājis viedpulksteni GT2, kas ar iestrādātas aplikācijas palīdzību spēj uzlabot garīgo un fizisko veselību. 

Līdzīgu viedokli pauž arī eksperte Vineta Ikauniece-Ozoliņa:“Stress bija, ir un būs mums visapkārt, tāpēc ir ļoti svarīgi parūpēties par sevi. Klasiskā izpratnē stress ir organisma reakcija uz dažādām pēkšņām, negaidītām pārmaiņām, piemēram, darbā, uz ielas, dzīvē, laika trūkuma dēļ vai nespējā pieņemt kādu svarīgu dzīves lēmumu. Ja cilvēks apzinās –  kas, kur un kāpēc notiek, viņam stresa līmenis ir mazāks. Ja nezini, ko darīt, kā arī nespēj vai nemāki lūgt palīdzību, stresa līmenis būs lielāks.”  

Stresa veidi un to ietekme uz organismu

“Pirmās pazīmes, kas parādās stresa ietekmē, ir fizioloģiskas – sāk svīst plaukstas, trīcēt rokas un balss, paātrinās sirdsdarbība vai tā kļūst neritmiska, sākas problēmas ar elpošanu. Tās visas ir īslaicīgā stresa pazīmes, kas mobilizē cilvēku kāda svarīga uzdevuma vai aktivitātes izpildei. Būtībā, īslaicīgs stress nav kaitīgs, jo, kad tiek novērsts stresa faktors, vai ar fiziskas slodzes palīdzību tiek izvadīti radušies stresa hormoni, organisms atgriežas normālā agregātstāvoklī,” norāda V. Ikauniece-Ozoliņa.  

Viņa turpina: “Ja šie īslaicīgā stresa faktori netiek novērsti un mēs turpinām sevi pakļaut stresam, sāk izmainīties emocionālais stāvoklis. Cilvēks kļūst nervozs, viegli aizkaitināms, zūd miega kvalitāte un spēja koncentrēties, sākas psihosomatiskās saslimšanas – sirds un asinsvadu kaites, kuņģa saslimšanas utt. Tādēļ liela uzmanība būtu jāpievērš mūsu emocionālajam fonam, ko mēs izstarojam un kas mūs ietekmē.”

Kā viedierīces izmanot savā labā – stresa mazināšanai

Nenoliedzami, ka viedierīces ietekmē mūsu fizisko un garīgo veselību, bet, vai tas viss ir mērāms tikai ar negatīvu zīmi?  “Cilvēks ir interesanta būtne – ja ir par daudz informācijas, mums ir stress, savukārt, ja viņas ir par maz, tad atkal ir stress. No vienas puses šīs ierīces rada stresu, jo cilvēks visu laiku ir tiešsaistē un nespēj atslēgties no ikdienas darbu veikšanas, bet, no otras puses, cilvēkam ir, kam paprasīt jautājumus, piemēram, mātei “google”, kolēģiem, tuviem cilvēkiem. Saņemot atbildi, varam pieņemt lēmumu, novēršot stresu izraisošo faktoru,” stāsta V. Ikauniece-Ozoliņa. 

Eksperte atzinīgi vērtē viedierīču spēju asistēt veselībai svarīgu atgādinājumu nodrošināšanā. Piemēram, atgādināt iedzert zāles, iedzert ūdeni, izkustēties, paņemt 5 minūšu pauzīti, kas bieži vien ir gana, lai uzlabotu cilvēka dzīves kvalitāti. Piemēram Huawei GT2 viedpulkstenī ir iestrādāta  TruRelax™ tehnoloģija, kas ieraksta sirds ritma izmaiņas un izdara secinājumus par lietotāja stresa stāvokli un attiecīgi sūta informāciju uz lietotāja viedtelefonu. Tas palīdz lietotājiem mazināt stresu un visas dienas garumā sniedz informāciju par fizisko un garīgo stāvokli, lai palīdzētu attīstīt veselīgus dzīves paradumus un dzīvesveidu. 

Man ir stress! Palīgā!

Lai aktīvi cīnītos ar stresu vai novērstu to pirms tas vēl ir sācies, Vineta Ikauniece-Ozoliņa visiem iesaka “trenēt stresa adaptācijas spējas”, kas ir spēja pielāgoties jaunām, negaidītām situācijām. Jo vairāk dažādu situāciju cilvēks pieredzēs, jo sagatavotāks būs. Tāpat ir vērts padomāt par sava fiziskā ķermeņa veselību.  

“Jo izturīgāks ir mūsu fiziskais ķermenis, jo spējīgāks viņš būs ātri reaģēt uz dažādu situāciju maiņu. Tāpat, ja mums ir elastīga domāšana, mūsu dzīves kvalitāte būs nesalīdzināmi augstāka nekā tad, ja mēs turēsimies pie vieniem un tiem pašiem principiem. Arī labs miegs ir puse no darba, lai neļautu stresam sevi ietekmēt”. Tāpēc Huawei ir radījis risinājumu, kas palīdzēs ieviest patīkamas rutīnas dzīvē un uzlabot tās kvalitāti. GT2 viedpulkstenis piedāvā papildus sporta režīmus ar uzlabotu fitnesa programmatūru, kā arī ar uzlabotu daudzpusīgu veselības un fitnesa monitorēšanas un vadības iespēju. Tāpat Huawei GT2 viedpulkstenī ir iestrādāta TruSleep ™ 2.0 aplikācija, kas monitorē miega kvalitāti, reāllaika sirdsdarbības ātrumu, elpošanas kvalitāti miegā un analizē apjomīgu datu daudzumu, lai uzlabotu miega kvalitāti.  

Pasaules Veselības organizācijas pētījumshttp://www.euro.who.int/en/health-topics/noncommunicable-diseases/mental-health/data-and-resources

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies