Semināra trešā daļa- Daces Matules lekcija par kontracepciju

Autors: pece, 2011. gada 14. februāris, 00:00:14
Semināra trešā daļa- Daces Matules lekcija par kontracepciju

Ritas Lasmanes lekcija par sievietēm  - 1.daļa

Ritas Lasmanes lekcija par vīriešiem  - 2.daļa

 

Negaidīju daudz, bet saņēmu vēl mazāk. Cauri un cauri visām atbildēm spīdēja tikai viena – lietojiet hormonālās kontracepcijas metodes – tās atrisinās visas jūsu problēmas.

 

 

Tīnēm nebūs problēma ar izsargāšanos. Tiesa, kas tiesa, bet varbūt tomēr jāsāk ar izglītošanu un prezervatīviem. Jo tieši prezervatīvi ir tie, kuri pasargās gan no nevēlamas grūtniecības, gan seksuāli transmisīvajām slimībām. Bez tam, man ir bažas par to, ka lietojot homonālo kontracepciju, meitenes vēl mazāk domās par izsargāšanos no seksuāli transmisīvajām slimībām, kuru neizārstēšana var atstāt ļoti nopietnas sekas uz sievietes produktīvo veselību, jo ir slimības, kurām bieži nav ļoti akūtas izpausmas kā piemēram, hlamīdijas.

 

Jaunas sievietes lietojot hormonālos kontracepcijas līdzekļus iegūs foršu, gludu sejas ādu, ko citādi nekādīgi nevarot iegūt. Un olnīcas atpūšas šīs kontracepcijas lietošanas laikā. No vienas puses, tas nerada rētaudus olnīcās, olšūnai no tām iznākot ik mēnesi, no otras puses nez kāpēc tik daudzām jaunām sievietēm mūsdienās ir grūti palikt stāvoklī, ja jau olnīcas ir ideālā stāvoklī?

 

Tas, ka lietojot hormonālo kontracepciju mēdz pieaugt svars, ir sieviešu izdomājums, jā apetīte varot pieaugt, bet nevajagot rīt! Pareizi jau vien ir, bet to var pateikt cilvēks, kurš to nav izbaudījis to uz savas ādas! Pati esmu izbaudījusi kā smuki pie 1200 kaloriju diētas, ar “vilku baru vēderā dzīvojot”, svars aug griezdamies par vairākiem kilogramiem mēnesī.

 

Un tas, kas mani vienmēr ir mulsinājis – nez kāpēc tad, kad es nonācu pie endokrinologa, viņa atļāvās apgalvot, ka hormonālās kontracepcijas lietošana neatrisina problēmu, tikai liek problēmām pieklust uz lietošanas laiku. Kas būs pēc tam, to var tikai minēt! Savā ziņā gan šo pašu pauda arī ginekoloģe D.Matule,  tās, kuras pātrauc lietot hormonālo kontracepciju, parasti pēc tam saskaras ar tām pašām problēmām, kuras bija pirms tam.

 

Arguments, tas, ka Holeandē hormonālo kontracepciju lieto vairāk kā 40% sieviešu nav ne plika graša vērts! Kaut vai tāpēc, ka par hormonālās kontracepcijas nekaitīgumu varam savā ziņā spriest pēc tā, ka dāzviet pasaulē, kur koncentrētāk liek nopludināti attīrīti notekūdeņi no lielpilsētām, zivtiņām samazinās auglība.

 

Cienījamās dakteres arguments par to, ka mēs jau varat domāt kā gribat, bet viņa neražojot hormonālos kontracepcijas līdzekļus ir patiess, tomēr tieši mūsu ginekologu rokās ir tos rekomendēt visām sievietēm pa labi un pa kreisi un izrakstīt receptītes, jo tieši no ārstu izrakstīto receptīšu apjoma ir tiešā veidā atkarīgs hoirmonālo kontracepcijas līdzekļu pārdošanas apjoms.

 

Sapratu, ka sievietes varētu interesēt ierīce “Persona”, kuru izmanto dažu hormonu noteikšanā urīnā, un pēc iegūtajiem datiem, tiek izkalkulētas auglīgās dienas. Un otra ierīce Lady – comp, ar kuru ik rītu ir jāmēra temperatūra un pēc tās dators analizē sievietes ciklu un nosaka auglīgās dienas.

 

Izklausās mazliet mistiski, bet nekā mistiska tajā datorprogrammā nav. Tas balstās uz bazālās temperatūras mērījumiem -  pirmajā cikla pusē bazālā temperatūra ir zemāka, otrajā cikla pusē ceļas un turas paaugstināta, apmēram, vienā līmenī, bet pirms paaugstinājuma notiek tās asais kritiens lejā, par 0,4-0,6 grādiem. Teorētiski tā ari ir ovulācijas diena, olšūnas iziešana notiks 24, retāk – 48 stundu laikā. Dienas, kuras ir labvēlīgas apaugļošanai, ir dažas dienas pirms temperatūras pazemināšanas(tās dienas raksturo arī maksts izdalījumu izmaiņas) un 1-2 dienas pēc tās paaugstinājuma. Var iztikt bez kompjūtera un temperatūru mērīt ar parasto termometru, bet tad līknes ir jāzīmē pašai.

 

Novēlu katrai sievietei atrast Savu ginekologu!