Semināra trešā daļa- Daces Matules lekcija par kontracepciju

pece
pece 14. februāris 2011 00:00
1318

Ritas Lasmanes lekcija par sievietēm  - 1.daļa

Ritas Lasmanes lekcija par vīriešiem  - 2.daļa

 

Negaidīju daudz, bet saņēmu vēl mazāk. Cauri un cauri visām atbildēm spīdēja tikai viena – lietojiet hormonālās kontracepcijas metodes – tās atrisinās visas jūsu problēmas.

 

 

Tīnēm nebūs problēma ar izsargāšanos. Tiesa, kas tiesa, bet varbūt tomēr jāsāk ar izglītošanu un prezervatīviem. Jo tieši prezervatīvi ir tie, kuri pasargās gan no nevēlamas grūtniecības, gan seksuāli transmisīvajām slimībām. Bez tam, man ir bažas par to, ka lietojot homonālo kontracepciju, meitenes vēl mazāk domās par izsargāšanos no seksuāli transmisīvajām slimībām, kuru neizārstēšana var atstāt ļoti nopietnas sekas uz sievietes produktīvo veselību, jo ir slimības, kurām bieži nav ļoti akūtas izpausmas kā piemēram, hlamīdijas.

 

Jaunas sievietes lietojot hormonālos kontracepcijas līdzekļus iegūs foršu, gludu sejas ādu, ko citādi nekādīgi nevarot iegūt. Un olnīcas atpūšas šīs kontracepcijas lietošanas laikā. No vienas puses, tas nerada rētaudus olnīcās, olšūnai no tām iznākot ik mēnesi, no otras puses nez kāpēc tik daudzām jaunām sievietēm mūsdienās ir grūti palikt stāvoklī, ja jau olnīcas ir ideālā stāvoklī?

 

Tas, ka lietojot hormonālo kontracepciju mēdz pieaugt svars, ir sieviešu izdomājums, jā apetīte varot pieaugt, bet nevajagot rīt! Pareizi jau vien ir, bet to var pateikt cilvēks, kurš to nav izbaudījis to uz savas ādas! Pati esmu izbaudījusi kā smuki pie 1200 kaloriju diētas, ar “vilku baru vēderā dzīvojot”, svars aug griezdamies par vairākiem kilogramiem mēnesī.

 

Un tas, kas mani vienmēr ir mulsinājis – nez kāpēc tad, kad es nonācu pie endokrinologa, viņa atļāvās apgalvot, ka hormonālās kontracepcijas lietošana neatrisina problēmu, tikai liek problēmām pieklust uz lietošanas laiku. Kas būs pēc tam, to var tikai minēt! Savā ziņā gan šo pašu pauda arī ginekoloģe D.Matule,  tās, kuras pātrauc lietot hormonālo kontracepciju, parasti pēc tam saskaras ar tām pašām problēmām, kuras bija pirms tam.

 

Arguments, tas, ka Holeandē hormonālo kontracepciju lieto vairāk kā 40% sieviešu nav ne plika graša vērts! Kaut vai tāpēc, ka par hormonālās kontracepcijas nekaitīgumu varam savā ziņā spriest pēc tā, ka dāzviet pasaulē, kur koncentrētāk liek nopludināti attīrīti notekūdeņi no lielpilsētām, zivtiņām samazinās auglība.

 

Cienījamās dakteres arguments par to, ka mēs jau varat domāt kā gribat, bet viņa neražojot hormonālos kontracepcijas līdzekļus ir patiess, tomēr tieši mūsu ginekologu rokās ir tos rekomendēt visām sievietēm pa labi un pa kreisi un izrakstīt receptītes, jo tieši no ārstu izrakstīto receptīšu apjoma ir tiešā veidā atkarīgs hoirmonālo kontracepcijas līdzekļu pārdošanas apjoms.

 

Sapratu, ka sievietes varētu interesēt ierīce “Persona”, kuru izmanto dažu hormonu noteikšanā urīnā, un pēc iegūtajiem datiem, tiek izkalkulētas auglīgās dienas. Un otra ierīce Lady – comp, ar kuru ik rītu ir jāmēra temperatūra un pēc tās dators analizē sievietes ciklu un nosaka auglīgās dienas.

 

Izklausās mazliet mistiski, bet nekā mistiska tajā datorprogrammā nav. Tas balstās uz bazālās temperatūras mērījumiem -  pirmajā cikla pusē bazālā temperatūra ir zemāka, otrajā cikla pusē ceļas un turas paaugstināta, apmēram, vienā līmenī, bet pirms paaugstinājuma notiek tās asais kritiens lejā, par 0,4-0,6 grādiem. Teorētiski tā ari ir ovulācijas diena, olšūnas iziešana notiks 24, retāk – 48 stundu laikā. Dienas, kuras ir labvēlīgas apaugļošanai, ir dažas dienas pirms temperatūras pazemināšanas(tās dienas raksturo arī maksts izdalījumu izmaiņas) un 1-2 dienas pēc tās paaugstinājuma. Var iztikt bez kompjūtera un temperatūru mērīt ar parasto termometru, bet tad līknes ir jāzīmē pašai.

 

Novēlu katrai sievietei atrast Savu ginekologu!

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
pece 15. februāris 2011 07:26

smukaa,
Lietojot hormonālo kontracepciju ir tikai kaut kas līdzīgs ciklam un kaut kas līdzīgs mēnešreizēm, cikla nav vispār, jo nav ovulācijas un citu dabīgo procesu ;)

sandija,
Piekrītu, ka tā ir katra paša izvēle lietot vai nelietot hormonālos kontracepcijas līdzekļus. Tomēr tie NEatrisina problēmu, tikai to pieklusina uz hormonālo kontracepcijas līdzekļu lietošanas laiku (izņemot nedaudzus gadījumus, kad īstermiņā - dažus mēnešus lieto speciālas ok un tad mēģina problēmu atrisināt pa to laiku).

Kāpēc problēmas risināšanu atlikt, cerot, ka pēc tam problēmas nebūs kļuvušas vairāk, ja ļoti bieži ir metodes kā tās risināt?

smukaa 14. februāris 2011 23:00

Kad es lietoju hormonus,tad cikls bija preciizs,lai gan pirms tam bija kaa pa kalniem..

acisciet 14. februāris 2011 22:53

Ar HK pieredze man ir - lietoju studiju gados, nebija nekādu problēmu. Pēc pārtraukšanas, cikls precīzs atjaunojās pāris mēnešu laikā. Pēc tam sīki un smalki iepazinos ar visiem dabīgajiem auglības noteikšanas veidiem, jo vēlējāmies bērniņu. Tad sākās gatavās šausmas - jo es vairāk iespringu uz bazālās temperatūras mērīšanu, gļotu pētīšanu, pašsajūtas izvērtējumu, regulāru mīlēšanos utt, jo vairāk sāka niķoties mans ķermenis. Cikls sāka svarstīties no 20 - 56 dienām. Biju pārmocījusies ar grafikiem un vairs neko nevarēju saprast un biju tuvu izmisumam. Kad biju gana pārgurusi no visām manipulācijām un atslābinājos, bērnīņš pieteicās tajā pat mēnesī.
Tādēļ ir skaidrs, ka ar savu prātu mēs spējam savam ķermenim gan palīdzēt gan kaitēt. Man ir svarīga tā drošības sajūta un miers, kad zinu, ka šobrīd bērns nepieteiksies, jo to nevēlos. Tādēļ atkal izvēlējos HK (spirāle fizioloģiski man nav piemērota) un esmu apmierināta.

sandija 14. februāris 2011 22:03

Man ieteica hormonālās tabletes, lai mazinātu dažu hormonu īpatsvaru. Kas tur slikts? Esmu lietojusi,nebija nekādu problēmu. Tagad gan ir ļoti ilgs pārtraukums bijis, vairākas dzemdības pa starpai, nezinu, kā uzņems mans organisms hormonālās tabletes, tāpēc nesteidzos, nogaidu, izdomāšu

14. februāris 2011 20:13

*par sekām :)

14. februāris 2011 20:12

mans ģinekologs vispār ir sašutumā no tā, cik daudzas meitenes un sievietes prasa lai viņš izraksta viņam tas tabletes... un arī stāstija, ka OK gribēja arī priekš virišiem uztaisīt, bet kas jūs domājat bija lielāka problēma? nevarējuši atrast ne vienu cilvēku, uz kā izmēģināt tas hormonālas tabletes! bet sievietes gan ar prieku visu ko ir gatavas uz sevi izmēģināt, nedomājos par sekmēm...

enya 14. februāris 2011 15:10

Super uzrakstits! Tiesi manas domas, ka taas tabletes nekas labs nevar buut, pati dzeeru gadu, nekadu ne pozitivu, ne negativu izmainu nebija, bet kaut kaa iekseeji jutu, ka taas manam organismam nepatik...

14. februāris 2011 15:10

smukaa, dabīgās auglības atpazīšanas metodes VAR izmantot arī tad, ja ir neregulāri cikli - es te nerunāju par kalendāro metodi, bet gan par Bilingsa ovulācijas metodi, Birmingema metodi utt. Man ir neregulārs cikls, izmantoju simptotermālo metodi un - ļoti veiksmīgi!;)

banderoso 14. februāris 2011 12:59

Es kaut kā neticu, ka olnīcas atpūšas, viņas vienkārši tiek iesaldētas. Nekad neesmu dzērusi hormonus, jo tā ir tieša iejaukšanās organismā.

smukaa 14. februāris 2011 12:47

Daljeeji jau taisniiba par hormoniem,bet..es lietoju,jo bija probleemas ar hormonu liimeni (toreiz es nezinaaju,ka liidziigu efektu var panaakt ar homeopaatiskajiem liidz.),un man paliidzeeja (pazuda pumpas,svars kritaas,"uusinjas" tik aatri neauga..),bet blaknees dabuuju veenu probleemas:(
par taam izsargaashanaas metodeem..taa kaa cikls ir neregulaars (meedz pat buut 40 dienas starpaa),nevaru iipashi nevienu izmantot:(

14. februāris 2011 12:21

100% piekrītu autorei!
Hormonu tabletes savulaik lietoju vairākus gadus. Uzminiet, vai ginekologs ieteica arī ko citu? Vai brīdināja par blakusparādībām? Protams, nē! Teksti akurāt tie paši, kas Matules citātos lasāmi šajā tekstā. Rezultāts? Olnīcas bija "atpūtušās" tiktāl, ka tām bija nepieciešama nopietna reanimācija. Sākās vēnu problēmas un problēmas ar trombiem - asinsvadu ķirurgs uzskata, ka tās ir tablešu lietošanas sekas.

Nespēju uzticēties ginekologam, kas maļ tikai par hormonālo kontracepciju, nezina neko par dabīgām auglības atpazīšanas metodēm un veselīgu, ekoloģisku ģimenes plānošanu. Pat, ja ārsts pats tabletes neražo. Kā jau pece teica: tieši ārsts iesaka šos preparātus un, jo vairāk iesaka, jo lielāks farmaceitisko kompāniju apgrozījums. Neticu, ka arī ārstam no tā savs labums neatlec.

Šobrīd varu vienīgi nožēlot, ka uzticējos ginekologam, kurš apgalvoja, ka tablešu lietošana ir veselībai absolūti nekaitīga. Bet kā var saukt par veselīgu organisma dabīgo norišu sagraušanu?!