Santīmu nekrāsi, pie lata netiksi!

8. marts 2010 00:00
1108

Sveikas, mīļās, skaistās, gudrās sievietes Sieviešu klubā! :)

{smallpic:1}

Iepazīsimies – esmu Inga, sieviete, sieva un mamma 2 gadus vecam dēliņam, draudzene, meita un māsa. Esmu apņēmusies regulāri rakstīt blogus (pārdomas) par tēmu, kas skar mūs visas – finanses. Lai manas pārdomas būtu arī jums noderīgas, priecāšos, ja komentāros rakstīsies tieši jums aktuālās tēmas – pabalsti, nodokļi, bankas utt.

 

Atkal tika publiskota informācija par valsts uzņēmuma „Latvenergo” vadības atalgojumu. Nezinu, kā jūs, bet es uzreiz salīdzinu valsts amatpersonu / ierēdņu algas ar saviem ienākumiem un domāju – ko es darītu, ja man būtu tāds atalgojums. Galvā spēju saplānot izdevumus tik lielā apmērā, kādi tie ir šobrīd. Un ko ar pārējo? Ieguldītu sevī? Aizbrauktu ceļojumā? Nomaksātu daļu no kredīta? Hm... būtu par ko padomāt.

 

Laikam mēs, cilvēki, ātri varam pielāgoties pieejamajiem naudas līdzekļiem (to apjomam). Atceros, kad sāku strādāt un saņēmu pirmo aldziņu 25,-Ls, tā tik šķita NAUDA. Šobrīd – sanāk tos pašus 25,-Ls - atstāt veikalā par ikdienā vajadzīgajām lietām (pārtika, sadzīves lietas utt.). Protams, arī šobrīd 25,-Ls ir NAUDA, bet to es uztveru nedaudz savādāk, nekā toreiz – 10 gadus atpakaļ! :) Kā jums?

 

Nesen izlasīju internetā, ka eksistē divi veidi, kā var plānot savus izdevumus. Tradicionālais veids paredz, ka 10% no saviem ienākumiem jānovirza uzkrājumiem, ne vairāk kā 30% kredītiem, bet pārējais citiem izdevumiem. Pēc šī tradicionālā veida arī kredītiestādes skatās kredītņēmēja spēju atmaksāt kredītu (tātad: 30% no ienākumiem var tikt novirzīti kredīta atmaksai).

 

Savukārt, otrs – alternatīvais veids – paredz sekojošu ienākumu sadalījumu:

  • 10% – finansiālās brīvības konts (krājkonts, depozīti - uzkrājumi jeb nauda, kas pelna naudu);
  • 10% – ilgtermiņa ietaupījumu konts lielākiem pirkumiem;
  • 10% – personīgās attīstības konts (izglītība, kursi, semināri);
  • 55% – iztikas konts (rēķini, obligātie maksājumi, pārtika, kredītmaksājumi);
  • 10% – izklaides konts (tas katru mēnesi jāiztērē pilnībā);
  • 5% – ziedojumu konts (laba darīšana kādam citam).

 

Protams, katram no naudas plānošanas veidiem ir gan savi plusi, gan mīnusi. Un tanī pašā laikā alternatīvais veids liek domāt par saviem ienākumiem kā līdzekli, kas nodrošina gan īstermiņa (ikdienas), gan ilgtermiņa (pusgads, gads utt) vajadzības. Atzīšos – man tuvāks ir alternatīvais veids, un tad nu es tagad mēģinu mainīt savas naudas plānošanas prasmes. Rezultāts? Pirmajā mēnesī bija grūtāk,  jo bija nedaudz jāpārstrukturē izdevumi, bet tagad – 3. mēnesī – skatos, ka ir krietni vieglāk un patīkami redzēt, ka izdodas tomēr arī kaut ko iekrāt.

 

Saprotu, ka ne visiem var būt pieņemams šāds plānošanas veids, jo iztikas līdzekļi ir minimāli. Un tomēr – santīmu nekrāsi, pie lata netiksi, vai ne?

 

Lai jums izdodas saplānot savus ienākumus tā, lai varētu atlicināt laiku un naudas līdzekļus sevis pilnveidošanai, palutināšanai, izklaidei un atpūtai. Jo – mēs taču esam tā vērtas! :)

 

Inga Sikle

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
ivi 23. marts 2010 09:59

alternatīvais variants...
varētu pat sākt tiekties uz naudas plānošanas prasmes

inguce 9. marts 2010 21:24

tas otrais veids... :)
mums tāslietas, kas te ierakstītas kā 55% reāli aizņem vairāk :) un izklaidei tik daudz netērējam, jo nav īpašu iespēju kkur iziet, ja mājās bērns ;)

Kā pievienot rakstus Sieviešu Klubā?

PAMĀCĪBA: Kā pievienot rakstu/fotoblogu/video Sieviešu Klubā?

PAMĀCĪBA: Kā pievienot rakstu/fotoblogu/video Sieviešu Klubā?

Kādēļ sākt blogot Sieviešu Klubā?

Kādēļ sākt blogot Sieviešu Klubā?

Redaktores sleja

Pārmaiņas...

Pārmaiņas...

Kādi konkursi notiek Sieviešu klubā

Skaistumkopšanas balvas, kino un teātru biļetes, grāmatas

Horoskopi

Horoskopi: ko zvaigznes sola jūlijā

Horoskopi: ko zvaigznes sola jūlijā