Par zaļāku patēriņu :)

hiperkeri
hiperkeri 2. marts 2016 10:04
3908

:D Sveikas,dāmas!

Šādu bildi ieliku kā tādu smīniņu- no kādas dzimšansdienas masku balles,kur ar savu līgavaini bijām sarunājuši doties kā Aladins un princese Jasmīna- ziniet to Disneja multiplikācijas filmu?;) Viņš pielika klāt savu roku un sanāca Princese Jasmīna un Aladīns(no Sašas Barona Koena filmas Diktators (The Dictator,2012):D Tāda mazliet absurda filma,kā jau Koens tās taisa,bet nu noskatījos un pārsmējos.Un pirms masku balles,protams,iegriezāmies veikalā pēc šašlikmērces-uhh,kas tā bija par iepirkšanos:D:D:D:D (jā,un tā bārda ir afroparūka:D:D)

Labi,stāsts par bildi,bet es runāšu par nopietnākām tēmām,kurām es tiešām gribētu zināt maksimāli visu jūsu viedokli,lai redzētu tad,kāda ir situācija:)

Noskatoties Zero Waste Home Youtubē,esmu ļoti iedvesmota apzināti sekot līdzi saviem paradumiem masu patēriņā,ko un kā es izlietoju,kādu iespaidu tas atstāj.. Vai tā nebūtu lieliska diena,kurā Jūs(un es un mēs) paņemtu iepirkumu somu ,vēl kādus mazākus auduma maisiņus,kuros sabērt augļus,saknes,kaut kruasānus,riekstus un žāvētus augļus un stikla burkas,kurās uz svara palūgt salikt grieztu gaļiņu,sieru,zivis?? Pirmkārt- šādi ir garantija,ka tas viss būs svaigs! Jo tie iepakotie brīnumi- leģendas ceļo apkārt,cik ilgi tas viss ir stāvējis veikalu plauktos,tad pārmazgāts un beigās iemaisīts rosolā vai realizēts ceptos izstrādājumos.

Aizietu mājās,izlietotu produktus un izskalotu to burku un ietu pakaļ nākamajai kravai:)

Protams,mana mamma teiks-tas taču viss ir šausmīgi smags! Nu,es nesūdzos,tukši iepakojumi diži smagāki nav par ierasto nesamo,tikai tā iepirkumu soma vai maisiņš tad vējā neplivinās apkārt:) Un vispār,man liekas ļoti pievilcīgas tās dāmas,kas ar savu groziņu dodas uz veikalu- tas ir ārkārtīgi eleganti!

Parasti ir tā-man gaļu,zivis,sierus sasver celofāna maisiņos,augļus jāsasver maisos,riekstus,ogas maisiņos, VISI TIE MAISIŅI! VALLOS TO VISU! Un lielāko daļu tik un tā nevari izmazgāt un izmantot vēlreiz... Tā nu aug tā nepārstrādājamā maisiņu čupa apkārt pasaulei,jo plastmasa arī ir tāds materiāls,kurš ar katru pārstrādi zaudē savu kvalitāti un tas maisiņš,kas ir bijis maisiņš,tāds nākamajā dzīvē vairs nevar būt!

Jā,katra normāla letiņa mājās ir maisiņu maiss-man arī tāds ir! Bet ik pa laikam secinu,ka tas vairs nav maisiņš,bet lieka teritorija mājās,kas tikai piemēslo manu vidi!!! Nu negribu es Getliņus savā mājā!

Suņa man nav,kura kakšus man savākt,bet,ja būtu,maisiņš arī ir sliktākais veids,kā tos uzvākt- kakas taču mēslo dabu,bet plastikāta maisiņi nesadalās! Tā nu tās kakas pūst maisiņos un es nedomāju,ka ir kāds darbinieks nolīgts izgāztuvē,kas atbild par kaku iztīšanu no maisiņiem.. Esiet iedomājušās?? Varbūt tomēr- par lāpstiņu un spainīti- vienkārši noskalo un gatavs darboties! Vai tas ir tik grūti? Var jau izgudrot kādu mobilāku aparātu,ja tas ir grūti,vai arī vienkārši mēģināt iedresēt suni nokārtoties zem koka vai krūma(ja kas,man laukos suns tieši tā darīja,tas taču ir dabas instinkts! es nezinu,kādai mutācijai ir jānotiek,lai suns kakātu tukšā laukā,teritorijā,kā tas notiek tagad!

Ja tā ir problēma,tad ,piemēram,pilsētās varētu ierīkot komposta konteinerus,kurus izmantotu parku,dobju,stādījumu mēslošanai vai vestu uz kādām gurķaudzētavām utt. Es jau uzrakstīju i Rimi,i Maksimai,ir  LaTS ,lai apdomā šādus priekšlikumus- varbūt kāds sadzirdēs. Ja tādi parādītos- es oficiāli nobildētos instagramā pie tādiem,feisbukā, i šeit,i ģimenes albūmā,jo tas ir liels solis tuvāk dabai:)

es saprotu,ka vienmēr būs tie ,kas izmantos ikdienas iepakojumiem tos plastmasas brīnummaisiņus,bet varbūt var dot iespēju arī alternatīvu meklētājiem tikpat aktīvi sadzīvot šajā zemītē,zelt un,galu galā- plaukt uz nebēdu?:)

Konkurss: Pavasaris ienāk Sieviešu Klubā

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
Linduchy 20. marts 2016 16:02 Cerīte

Atkritumu līgumu slēdza saimnieki, tur man nav nekādas teikšanas. Bet nu jau arī vairs nav svarīgi, drīz prom no Carnikavas :)

Cerīte 3. marts 2016 09:52 Catwoman

Nu...ja Tu aizvien dzīvo Carnikavā,taad tur ir iespēja pie privātmājas dabūt visas 3 miskastes/un visās 3 man zināmās mājās tā ir/laikam jau jākontaktē ar pašvaldību.Bet Pārdaugavā gan tik labi naf.

Linduchy 3. marts 2016 08:37 pece

Man, piemēram, nav busiņš, ar kuru varētu to veco lūzni aizdabūt prom :S Bet par meža piedrazošanu - man nekad nav bijusi skaidra šādu cilvēku rīcība...tumsoņas :(

pece 3. marts 2016 08:29

Es jau gan teiktu, ja tev ir transports ar ko to sadzīves tehniku aizvest uz mežu, tad tikpat labi vari aizvest līdz kādam metāla uzpirkšanas punktam. Tas drīzāk ir nezināšanas un attieksmes jautājums.

Linduchy 3. marts 2016 08:28

Par mazpilsētu - drīzumā būs jāinteresējas, kas varētu savākt vienu arhaisku ledusskapi, tad jau redzēs, kā man ies :D
Par iepirkšanos - FB jau rakstīju- man ir audumu tašiņas, kuras izmantoju jau gadiem. Nu, protams, gadās arī neplānots šopings, tad plastmasas maiss tiek nopirkts. BET tos es izmantoju atkritumiem. Diemžēl, mūsu miestā nenotek atkritumu šķirošana pie katras mājas- ir tikai 1 miskaste, kurā tiek bērts viss :S Protams, ir komposta kaudze, kurā iet visas miziņas utt.
Veikalā, sverot produkciju, izvērtēju, vai tiešām tas mazais maisiņš ir nepieciešams. Plastmasas kastītes izmantoju sēšanai, reizēm arī citur saimniecībā noder - piemēram, kāpostu spainīšus izmantoju ogu saldēšanai :)
Ehz, bet skandināvu modelis ir vienkārši sapnis (inlove)(Y)

pece 3. marts 2016 08:27 LosOjosVerdes

Nezinu kur tev mikrorajons, bet Brīvības/ģertrūdes ielas stūrī saules aptiekā ņem, Ģertrūdes ielā A aptieka (starp brīvības un tērbatas) ņem, un purvciema vietējā eiroaptieka arī ņem. Pārbaudīts praksē!

LosOjosVerdes 3. marts 2016 08:13 Marta Marta

Jā, tie tehniku kalni mežos ir vienkārši briesmīgi:( Žēl, ka cilvēki tā dara. Mazpilsētās jau laikam arī nav tik vienkārši tos nodot, nezinu

LosOjosVerdes 3. marts 2016 08:11 pece

Zāles neņėma pretī nevienā no mana mikrorajona aptiekām, tā kā tas viss ir tikai teorētiski.

Nikte 2. marts 2016 17:25 pece

Visās ne,bet dažās gan,jo cilvēks ir par slinku piezvanīt bezmaksas izvešanai :)

rasas 2. marts 2016 16:43 Nymph

Ne pat tēmu - bet izskatās, ka FB ir vesela pasaule! :)

Nymph 2. marts 2016 16:09

Ļoti pievienojos Shalako par to mazo maisiņu laišanu apritē - proti, tie arī manās mājās tiek izmantoti daudz un dažādiem mērķiem. Tāpat arī miskastes maisi - neatceros, kad pēdējoreiz esmu pirkusi tos maisiņu ruļļus - priekš tam ir iepirkumu maisiņi, dažnedažādāko izmēru u.t.t. Man gan ar to atkritumu šķirošanu nav tik vienkārši, jo mūsu mājai nav dalīto atkritumu konteineru, bet, ja būtu - labprāt tādu iespēju izmantotu. Nav arī opcija ierosināt - neizskatās, ka mājas īpašnieki būtu ieninteresēti jelko darīt un liela daļa mājas iedzīvotāju arī nebūs spējīgi/ieinteresēti šo lietu apmaksāt.
Tomēr - papīra iepakojumus gan mēs izmantojam iekuriem - jo mums taču ir krāsns apkure :)
Vasarā dārzeņu miziņas un tamlīdzīgas lietas aiziet kompostkaudzē.

Es gan arī diezgan skeptiski skatos uz staigāšanu apkārt ar burkām/kārbiņām u.c., sevišķi, ja esi cilvēks, kurš pārvietojas ar sabiedrisko un iepērkas lielveikalā parastajā - gribētu redzēt, kurā veikalā man pārdevēja iesvērs rasolu burciņā :D

Vēl, kas man ir iepaticies - arī LV arvien aktuālākas ir dažādās domubiedru grupas tajā pašā FB, kur var atdot/pārdot sev nevajadzīgās lietas, tādā veidā dodot tām otro dzīvi. Šādā veidā esam ļoti daudz lietas atdevuši/pārdevuši, atbrīvojot vietu mājās.

pece 2. marts 2016 15:09

Vispār jau nav gluži tā ka LV visu met kur pagadās - ar veciem leduskapjiem/plītīm un citiem dzelžiem problēmu vismaz pilsētā nav - negribi vest uz savākšanas punktu, piezvani kādam no savācējiem un atbrauks pakaļ, i no n-tā stāva nonesīs, i paldies pateiks.

Rīgā nav problēmu arī ar veco TV, datoru un citu elektronisku un elektrisku figņu savākšanu, punktu ir gana daudz, ja vien pašam ir transports.

Zāles jānes atpakaļ uz jebkuru aptieku un tās ir jāņem pretī, nezinu kā ir visur, bet tās aptiekas, kas manā marštrutā tur zāles var mierīgi nodot.

Baterijām kastītes ir ikvienā sevis cienoša lielveikalā, arī skolās un daudzās darba vietās. Atliek pārvarēt slinkumu.

Shalako 2. marts 2016 14:26 Marta Marta

(Y)
Jā, tā ir, sasmējos par ledusskapjiem mežā... :D :X

Marta Marta 2. marts 2016 14:25 Shalako

Es domāju citiem būtu interesanti paskatīties, ja Tu uztaisītu foto blogu :) pie tam vēl ar Tavu sieviskigo pieskārienu :D
Man ļoti patīk, ka šeit gandrīz visu pārstrādā un izmanto otrreiz. Colas, limonādes un alus pudeles tiek nodotas tur pat pārtikas veikalā, jo pērkot pudeli jau tiek piemaksata nauda par iepakojumu.
Elektroniku, ledusskapjus, TV var nodot pie elektro preču veikaliem. Par visu ir padomāts. Un cilvēki to tiešām arī dara. Katrā ziņā ledusskapjus meža neviens nemet :D

Shalako 2. marts 2016 14:06

FB pie hiperkeri raksta jau iekomentēju, bet pati ikdienā diezgan bieži izmantoju tos caurspīdīgos plastmasa maisiņus. Veikalos pie dārzeņiem, augļiem, protams, ir tie maisiņu rituļi, ko var norullēt un ielikt iekšā kartupeļus, tomātus utt. Pie kasēm ir divu veidu iepirkumu maisi (papīra turzas un parastie čaukstošie maisi ar veikala logo) - pārsvarā pērkam papīŗa maisus, tie man mājās ir paprāvā daudzumā jau un daļu izmantoju kā miskastes maisu (kartonam un plastmasas iepakojumiem). Bet, atzīšos, ka mazos caurspīdīgos plastmasas maisiņus sadzīvē izmantoju diezgan bieži (man pat ir nopirkta kastīte, kur ir ritulis ar tiem maisiņiem) - tajos iepakoju jau iesāktu šķiņķu, sieru, desu iepakojumus (pērkam visbiežām sagrieztā veidā, jo esam divi), lai nesažūst un smarža neievelkas. Ielieku tur arī jau iesāktu gurķi, tad tas gals paliek svaigs un nevajag savītušo galu griezt nost, kad grib pēc pus dienas turpināt to ēst. Izmantoju arī kā iepakošanu visādiem apaviem, drēbēm, piem. ejot uz baseinu čības ielieku maisiņā, tāpat peldkostīmu, jo atpakaļceļā tas viss ir slapjš, tāpēc plastmasas maiss kalpo tam, lai neappludinātu somu. Izmantoju arī braucot ceļojumos, kur iepakoju gan apakšveļu, gan kādus aksesuārus, apavus... tā ka principā to čaukstošo maisu apgrozība, lai vai kā varbūt tas nebūtu tik zaļi, bet ikdienā ļoti noder tīri praktiskai lietošanai.

Tagad par alternatīvām. Protams, ir man mājās arī stikla kastītes, burciņas, ir arī plastmasas pusdienu kārbas, kuras izmantoju tad, ja kaut ko var tiešām tur ielikt un noglabāt. Visbiežāk tur glabāju ēdienu, kuru pagatavoju vairāk kā vajadzīgs vienai ēdienreizei. Bet, lai apzināti ietu ar tiem uz veikalu pēc produktiem, tad ne sevišķi redzu to kā reālu mūsu gadījumā, jo lielveikalos mums preces jau ir sapakotas vai nu jau sagrieztajās šķēlēs vai arī ir lielāki siera, gaļas gabali, kuri arī jau ir iepakoti kādā plēvē vai plastmasas iepakojumā, tāpēc neredzu, kur varētu savas burciņas izmantot. Tomāti ir pārāk lieli, lai tos ieliktu stikla burciņā vai pusdienu kārbiņā, turklāt kā tad ar svēršanu? Lielveikals taču vai nu pats vai pie kasēm to visu sver, atkal arī šī iemesla dēļ nav iespējams izmantot savu taru. Domāju tas der tiem, kuriem ir pieejams tirdziņš, bodītes, kuras tirgo nesafasētas preces, tad vēl kaut ko var izmantot. Izbrīnīja Vit@ par to, ka zivi iepako papīrā, tā zivs neizsūcas caur papīru?

Shalako 2. marts 2016 13:47 Nikte

Ir atsevišķs liels metāla konteiners, kur jāmet iekšā koku, augus, stādus, zemi. Tāpēc bieži šajos konteineros var redzēt kaut kādus vecus koka krēslus, salauztas nelielas mēbeles. Paralēli, skandināvi ļoti mīl "second hand", tāpēc sev nevajadzīgas mēbeles viņi ved uz visādām tādām bodēm, kur tās nonāk otrreizējā apritē. Drēbes arī principā nedrīkst mest kopējā atkritumu tvertnē (atzīšos, šad tad grēkoju), pilsētā ir vietas, kur stāv konteineri tieši drēbju utilizācijai (nonāk second hand), bet, tā kā tie konteineri neatrodas tieši līdzām piemājas konteineriem, tad arī sanāk nogrēkot, kaut ko izmetot kopējā. Un, protams, daļa mēbeles tie nopārdotas privātā veidā caur sludinājumu portāliem.

Shalako 2. marts 2016 13:40

Atkritumu šķirošana mums ir tāda pati kā Marta Marta, Skandināviem tā sistēma labi strādā. Mājās arī šķirojam atkritumus, man ir 3 miskastes maisi - zaļais bio maiss (to maisu rituli var bezmaksas ņemt atkritumu ēkās, kur stāv konteineri), tur metam ēdiena pārpalikumus, parastais atkritumu maiss - tur metam visu, kas nav ēdams, bet nav arī kartona un plastmasas iepakojumi un trešais maiss man ir plastmasas un kartona iepakojumiem, vācu vienā maisā, bet pie konteineriem sašķiroju, kas pie kartona, kas pie plastmasas. Atsevišķi, protams, metam baterijas, spuldzītes un veco zāļu utilizācija notiek vispār aptiekā. Jānes uz aptieku un tur ir speciāls konteiners. Tas par šķirošanu....Īstenībā varētu uzrakstīt fotoblogu par to, kā te viss notiek...

Nikte 2. marts 2016 13:26 Marta Marta

..un kā var mest pie miskastēm dīvānus,galdus,skapjus utt.?!

Nikte 2. marts 2016 13:25 VesmaSk

(Y)

Marta Marta 2. marts 2016 13:09

Pie mums tiek šķirota miskaste, papīra miskaste, plastmasas (jāizskalo krējuma, biezpiena, jogurta uc trauciņi) tad parstradajama miskaste, veikala stāv speciāli maisiņi, kurus var ņemt uz mājām, un likt tur parstradajamo miskasti, ēdienu atliekas un visu kas sapūst. Maisiņš arī attiecīgi sapūst :D un ceturtā miskaste ir ar jautājuma zīmi, tur liek visu kas neietilpst citur. Piemēram bērnu pamperus utt. Aaa un vēl tāda maza kaste, kur liek baterijas, matu laku pudeles, spuldzes utt. Attiecīgi pie miskastēm stāv 4lieli +1 maza kaste (matu lakām utt). Par to mums protams ir jāmaksā, par šīm visām misenem, uz vienu privātmāju apmēram 15eur mēnesī. Bet es jau esmu tā pieradusi, ka aizbraucot uz Rīgu nesaprotu, kā var visu mest kopā :D

hiperkeri 2. marts 2016 12:23

Pece-ou,jes,paldies par padomu birumu!

VesmaSk 2. marts 2016 12:01

Man patīk Vācijas pieredze. Tur mani vācieši sagrābj un savāc savas lapas, zarus un ko tur vēl, saliek maisos un ved uz tādu placi nodot, bet pretī dabū melnzemi, kuru var arī nopirkt.

Nikte 2. marts 2016 12:00

Taču ir maximas maisiņi,kuri neilgā laikā paši sadalās ;)

pece 2. marts 2016 11:36

Ir daudz ikdienā pielietojamu lietu zaļākai dzīvei:
• daudzkārt lietojuma iepirkumu soma/maiss/groziņš – pati lietoju auduma maisiņu;
• pret plastmasas maisiņiem necīnos, jo tos izmantoju atkārtoti – daļa produktu mūsu ģimenei nāk no laukiem;
• pārtiku pērku tā, lai nebūtu jāmet laukā; ja nu tomēr gadās, ka kaut kas sabojājas, iemetu saldētāvā un nogādāju laukos vistām; starp citu, ja beramajos produktos iemetas mājkustoņi – pārtikas kodes vai tārpi, tos sekmīgi var atdot piem.facebook draugu grupā, kur tos paņem tie, kam ir vistas; olu čaumalām man ir speciāla kastīte – jo tās krājam un vedam uz laukiem vistiņām;
• pērkot dārzeņus un augļus, apdomā vai tos tiešām katru vajag likt savā maisiņā;
• izrevidē savu sadzīves ķīmijas plauktu – lielākā daļa no tā ko pārdod drogās, tev nav vajadzīga!
• Nelieto veļas mīkstinātāju, jo tas ir kaitniecisks dabai! Izmanto citronskābi vai etiķi tā vietā, ja nevari no tā atteikties;
• Sadzīves ķīmiju un kosmētiku pērc maksimāli lielos iepakojumos, katrs iepakojums ir lieks slogs dabai;

pece 2. marts 2016 11:22

Ceļš uz videi draudzīgumu sākas ar katru pašu. Tad seko paradumi ģimenē un tad jau tālāk sabiedrībā. Tas laiks, kad biju gatava pārmācīt visu pasauli ir beidzies. Bez tam ne vienmēr viss ir tā kā izskatās. Šis pēdējais teikums attiecas uz atkritumu šķirošanu – mūsdienu tehnoloģijas ļauj nogādāt visus atkritumus kopā pārstrādei (izņemot papīru, jo tas mitrumā sadalās pirms laika) un šķirot lielās rūpnīcās, tādējādi lieki nenoslogojot infrastruktūru – ceļus un lieki nedzenājot mašīnas, kas piesārņo gaisu. Viss ir saistīts.

1 2