Nespeciālista viedoklis par darbinieku atlasi

pece
pece 13. aprīlis 2014 12:59
2984

Sākšu ar to, ka es neesmu personālvadības speciālists, bet kā jau tas mēdz gadīties, ne vienmēr un ne visur visu paveic profesionāļi. Salīdzinoši īsā laika posmā, man ir bijis jāsameklē daži darbinieki, izsludinot konkursus.

Kad pirmo reizi saņēmu mapi ar visiem pieteikumiem no personālnodaļas izskatīšanai, es sapratu, ka mīlu amerikāņus! Kāpēc? Pavisam vienkārši - amerikāņi uzskata, ka motivācijas vēstulei jābūt īsai un jāatspoguļo galvenais. CV ir jāsatilpst uz vienas lapas puses un jāatspoguļo tie veiktie darba pienākumi un prasmes, kas varētu noderēt konkrētam darbam, uz kuru esi pieteicies.

Ko es saņemu - motivācijas vēstules kā sacerējumus! Reizēm tiešām var apbrīnot kādas cēlas frāzes un dzimtenes mīlestība tajā atspoguļojas! Jāsaka gan, ka daļa no pretendentiem uz amatu, kas prasa pabeigtu augstāko izglītību, nekad laikam nav mācījušies latviešu valodas gramatiku, tiem nav datorprasmju, lai ieslēgtu datorā latviešu valodas gramatikas labotāju un laikam arī nav nedz radu, nedz draugu, kas var sagatavoto vēstuli pārlasīt un vismaz pieturzīmes salikt. Lietvedības pamatus arī apguvuši ir tikai daži un nožēlojami, ka daļa tā arī nav iemācījušies atšķirt vēstuli draugam, no daudz maz normāli noformētas vēstules, kur var ieraudzīt gan adresātu, gan sūtītāju. Tiešām žēl, ka mūsu augstskolas spēj absolvēt ar šādām iemaņām!

CV šobrīd plaši izmantotais eiropass standarts rada mega apjomu un ir nepārskatāms, bet ko padarīsi, ka mode tāda? Tomēr arī šeit es velētos redzēt atspoguļotas tieši tās prasmes, kas varētu noderēt darbā, uz kuru ir pieteicies, nevis visu ko nācies dzīvē darīt. CV nav darba grāmatiņa!

Īpaši gribētu pievērst uzmanību CV vai pieteikuma vēstulei pievienotajam foto. Ja nu akurāt to gribas pievienot, pat ja tas nav prasīts, tad tomēr vajag izvērtēt kādam darbam cilvēks piesakās un kādu bildi pievieno. Piemēram, bilde izgriezta no mākslas foto, kas pati par sevi smuka un jauka, bet galīgi nav zolīda, diez vai tiks uzskatīta par plusu. Foto, kur aizmugurē rēgojas ātrās ēdināšanas ēstuves, iela vai piemineklis, diez būs īstā, ko pievieno pretendējot uz pietiekami nopietnu darba vietu. Var jau būt, ka to uztver dažādi, bet manās acīs, šie pretendenti ar šīm bildēm ieguva vien mīnusiņus, ne plusiņus.

Citiem vārdiem sakot, citi to visu sen jau ir sarakstījuši te:

20140413125436-94199.jpg

Neņemiet ļaunā, tas ir skats no otras puses!

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
Rebeka 14. aprīlis 2014 21:22

Pats trakākais man šķiet epasta adreses no kurām sūta CV, piemēram mazinjaaaa89@kautkas.lv un tādā stilā.. nu šausmas... var jau būt epasti kuri ir šādi, bet tos uzskatu jāizmnato sarakstei ar draugiem vai kādām neformālām lietām, ne CV sūtīšanai!!! :D

Rebeka 14. aprīlis 2014 21:20

Par bildi arī piekrītu tai jābūt kā pases bildei, vai nu vismaz nopietnu sejas izteiksmi, uz vienkrāsaina fona nofočētai, jo ne visiem ir iespēja iet uz salonu sabildēties speciāli.

Rebeka 14. aprīlis 2014 21:19

Man atkal šķiet pretēji, kāda starpība kurā pamatskolā esam mācījušies, man kā darba devējam būtu svarīga vienīgi pēdējā skola un izietās apmācības + darba pieredze konkrētajā jomā. Līdz ar to man CV šķiet liekāks nekā motivācijas vēstule. Bet nu jā... ja ņem vērā ka 80% motivācijas vēstules ir bezpersoniskas un copy paste tad piekrītu tās nekam neder :D

VesmaSk 14. aprīlis 2014 19:37 pece

Motivācijas vēstulei ir jēga tikai tad, ja pats pretendents ir to rakstījis. Diemžēl, bieži vien ir tā, ka teksts ir copy-paste no interneta vai labākajā gadījumā - drauga sarakstīts. Cik man nav bijis - Pavadošais teksts e-pastam ar CV un motivācijas vēstuli baiss - bez garumzīmēm, bez komatiem, nesakarīgs, bet motivācijas vēstule kā puķe.

pece 13. aprīlis 2014 22:07 Shalako

Par motivācijas vēstuli, no vienas puses es arī tai neredzu jēgu, no otras puses - tā parāda spēju noformulēt domu, izklāstīt, sakārtot tekstu un taml. Jā, arī latviešu valodas gramatiku ;)

pece 13. aprīlis 2014 22:05 Nikte

Vispār es runāju par foto, kas nebija prasīti! Tāpēc jovairāk nesprotu vēlmi pievoenot dīvainus foto!

VesmaSk 13. aprīlis 2014 14:53

Vispār jau motivācijas vēstulēm nebūtu jāatkārto CV jau ieliktā informācija. Piekrītu, ka tās ir liekas, ja nu vienīgi ne gadījumā, kad jāpieņem darbā kāda sekretāre, kurai jāprot sakarīgi tekstu uzrakstīt.. Arī man sanāk ar ļoti daudziem CV saskarties, un tur varētu grāmatu sarakstīt par tiem brīnumiem, kas tajos CV rakstīts..

Nikte 13. aprīlis 2014 14:16

Manuprāt stulbākais,ko cilvēks izdomājis,ir motivācijas vēstule!:X Piem.,ko apkopējai,trauku mazgātājai utml.profesijās rakstīt motivācijas vēstulēs?Ok.,es varu sadzejot kā pece raksta,pat par dzimtenes mīlestību utt.,bet kam tas viss?!!! Par foto - ja interesē kā izskatos,aiciniet uz interviju!Un kur foto paliek,ja mani neizvēlēsies?Mētāsies kaut kur Baložu mežā? 8-|
Par info sociālajos tīklos piekrītu daļēji,bet protams nevajag likt "plikņus" :D

vecsprofils 13. aprīlis 2014 13:56

Es tev pilnībā piekrītu! Vēl jo vairāk, manuprāt, tādas motivācijas vēstules nav nepieciešamas un dublē to pašu CV! Ja jau es sūtu CV konkrētas iestādes amatam, tad es esmu motivēta strādāt tieši tur, kāpēc man būtu jābārsta banālas frāzes par to, cik izpalīdzīga, čakla, punktuāla esmu, ja šādus īpašības vārdus raksta ikviens. Tad kur ir tā jēga tādus pieprasīt un sūtīt, ja tik un tā visiem tās motivācijas vēstules ir copy-paste, atšķirība vien amatos un atlasītajos sevi cildinošajos īpašības vārdos. Neviens taču tur nerakstīs, ka ir nekārtīgs un mēdz kavēt, tad neredzu jēgu tādam melīgam pseido "motivācijas" dokumentam.
Par tiem foto arī pilnībā piekrītu. Sūta kaut kādus neformālus foto un cer, ka viņus uztvers nopietni. Es vispār uz to "meklēšanās" laiku noslēptu pat visus soc.tīklu publiskos profilus un neformāta bildes, lai nemulsinātu darba devējus, bet redz atrodas tādi, kas pilnā nopietnībā sūta atkailinātas bildes, sūta bildes ar sliktu kvalitāti, nesmuku fonu aizmugurē. Foto būtu jābūt pases foto pielīdzinātai bildei, ja jau grib sūtīt. Bet ne jau tās izgrieztās ķeseles, ko brīžiem savulaik arī biju novērojusi sūtām.