Nekur nav tik labi kā mājās...bet varbūt tomēr ir?

Linduchy
Linduchy 9. aprīlis 2013 10:22
1111

Nekur  nav tik labi kā mājās…bet varbūt tomēr ir?

Latvijā ekonomiskā situācija ir diezgan smaga…un tuvākajā laikā es nesaskatu kardinālus uzlabojumus. Ļoti daudz cilvēku ir izvēlējušies aizbraukt no valsts, oficālie statistikas dati rāda šausmīgus ciparus, bet domāju, ka realitātē tie ir stipri lielāki. Cilvēki mūk prom, un diemžēl lielākā daļa to dara finansiālu apsvērumu dēļ. Te nav vietas nosodījumam - jo visi grib dzīvot cilvēka cienīgos apstākļos, veidot ģimeni ar bērniem, ceļot, iepirkties un atpūsties, neskaitot santīmus līdz algai.

Kārtējā mana paziņa ir sakrāmējusi visu savu nelielo iedzīvi un pārvākusies uz Lielbritāniju. Viņas gadījumā tas bija sagaidāms - dzīvoklis treknajos gados paņemts kredītā par milzīgu un absolūti neatbilstošu situācijai naudu, mazs bērns, izglītība vidējā, darbs Maximā pie kases. Paklausoties tos briesmu stāstus, ko viņa stāstīja par darba apstākļiem, brīnījos, ka viņa vispār tik ilgi izturējusi. 

Bet te ir stāsta otra puse - viņa aizbrauca uz citu valsti dzīvot, bet ne strādāt. Īsi pirms prombraukšanas viņa uzzināja, ka ir otrā bērniņa gaidībās. Sakalkulējusi, kas viņu sagaida te, nolēma, ka tur būs labāk…un ir arī. Viņa beidzot dzīvo, nav jāsatraucas par rēķinu laicīgu nomaksu, nav jāsatraucas par dzīvošanu, ēdienu un apģērbu. Protams, nav jau nekāda šikošana, bet dzīvot var - mierīgi, bez lieka stresa. Reizi gadā var atļauties doties paceļot. Par atgriešanos Latvijā vairs nedomā, tik vien kā atbrauc izmantot lētos medicīniskos pakalpojumus. Un tādu cilvēku ir tūkstošiem…

Daudziem cilvēkiem Latvijā būtu nepieciešama sociālā palīdzība, jo nespēj savilkt galus kopā, saņemot minimālo algu. Ja vēl ir jāīrē mājoklis un bērni skolā jālaiž - neiespējamā misija. Sociālā palīdzība ir laba un vajadzīga lieta, bet, vai tiešām šī palīdzība tiek sniegta īstajiem cilvēkiem. Piemērs ''iz dzīves'' - netālu dzīvo viena liela''zviedru ģimene'' (vairāki vīrieši, vairākas sievietes, pārojās un kopojās, bērni dzimst kā sēnes pēc lietus, un tad vecākie bērni pieskata mazākos) un, protams, tajā mājā ir tāāāds alkohola patēriņš, ka varētu noreibt, vien pastāvot pie viņu vārtiņiem. Darba nevienam no viņiem nav, vismaz ne oficiāla, ja nu kāda gadījuma haltūra sniegu pašķūrēt, bet tā kā lielāko daļu savas dzīves pavada zem grādiem, tad nu arī strādātāji no viņiem nekādi. Sociālie darbinieki periodiski apmeklē šo māju, bet pārkāpumus nesaskata. Un turpinās pabalstu izmaksa. Šādu piemēru, kur pabalsta saņēmējs dzīvo ''zaļi'', lietojot alkoholu un nesatraucoties par rēķinu nomaksu, jo sociālie dienesti/nodokļu maksātāji ir par visu parūpējušies, ir ļoti daudz.

Brīžiem, saskaroties ar šādām situācijām, paliek jocīgi - mēs maksājam nodokļus, lai tiktu uzturēts šāds dzīveseids. Protams, nenoliedzu, ir daudz cilvēku, kam palīdzība ir nepieciešama, bet reizēm palīdzība tiek ļaunprātīgi izmantota.

Kādas ir jūsu domas par pabalstu ļaunprātīgiem izmantotājiem?

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
smukaa 10. aprīlis 2013 18:53

Vot,vot..Manuprāt pabalstiem ir jābūt mazākiem kā minimālajai algai,jo..savādāk cilvēkam nav stimula iet strādāt!

pece 9. aprīlis 2013 20:23

Reiz laiku īsinot, snaikstījos gar stendu, kas saucās sociālā palīdzība maznodrošinātajiem (cita nekā nebij, kur aci piesiet), sapratu vienu, ja ir ģimene ar diviem bērniem un abiem minmālās algas, tad izdevīgāk ir nestrādāt - saņemt garantēto minimumu uz katru ģimenes locekli + papildus bonusu apmēram tikpat par nepilgadīgajiem + dzīvesvietas pabalstu (un te nav jāknapinās, jo 3-istabnieku mierīgi sociālie apmaksās vismaz spriežot pēc man zināmiem gadījumiem ar visiem komunālajiem un īres maksu saimniekam) + eletrības atlaide + vēl daži pabalstiņi (neatceros nosaukumus), lielākā daļa no šī te nepienākas, ja strādā!

Ai....

Linduchy 9. aprīlis 2013 19:39

Njā, man ar ir zināmi tādi gadījumi :S

smukaa 9. aprīlis 2013 18:50

Dažreiz liekas,maksā tos nodokļus,bet jēgas nekādas..Ir dzirdēti stāsti,kur ģimenes nestrādājot saņem vairāk ka dažs katru dienu ejot uz darbu un strādājot.. :X

banderoso 9. aprīlis 2013 15:51

Ai, cik komplicēta tēma.
Es vienmēr esmu bijusi pret ilgtermiņa pabalstiem, jebkādā veidā. Cilvēkam pašam ir jāmāk sevi nodrošināt. Pabalsts var būt īstermiņa risinājums, lai var nostāties uz kājām, atsperties, bet tā nav "alga".
Zinu daudzus cilvēkus un ģimenes, kuras ļaunprātīgi izmanto šo sistēmu, tāpat arī tādas, kuras bez pabalsta tik tiešām nevarētu savilkt galus kopā. Tomēr valstij ir jānodarbojas ar labklājības celšanu caur darba vietu palielināšanu, uzņēmēju atbalstu un citām aktivitātēm, nevis jādod pabalsti.

Linduchy 9. aprīlis 2013 15:44

Nav jau nemaz tik maziņi tie pabalsti - protams, sociālā palīdzība Latvijā nav tik milzīga kā citviet, bet tāpat - īri un komunālos, elektrību palīdz segt, tad vēl pārtikas pakas, medicīniskie pakalpojumi un citi atvieglojumi. Un sanāk tā, ka šāds dzīvesveids pat ir izdevīgāks, nekā minimālā alga, no kuras tavelk nodokļus un vēl jārēķina ceļa nauda ;)

pece 9. aprīlis 2013 15:33

Nu nav jau spiesta lieta maksāt kaut ko valstij, bet tad, lūdzu, nekādu sociālo pabalstiņu, maksas veselības aprūpe, un maksas ceļi!

Kāpēc vienam ir jāmaksā nodokļi kopējiem izdevumiem, bet cits piezīžas kā dēle pie valsts/pašvaldības labumiem un uzskata, ka "tikai pienākas"?

00000000000000 9. aprīlis 2013 15:32

Kur tad lai prasa un dabū tādus superīgus,lielus pabalstus,ka var labi izdzīvot un nestrādāt?
Es nezinu.Varbūt kāds var man izskaidrot?
Jau kopš 2007-08. jutu un teicu ,ka viss te Latvijā iet galīgā pa... ā,bet daudzi paziņas un radi deklarēja,ka nē,nē -viss ir ok,ņemam kredītus,ceļojam,pērkam lupatas viss būs LABI !Kādas ārzemes,kādas peļņas,fui!!!
Tagad-tie paši ir UK,strādā,rada un audzina bērnus,iztiek-šķiet labi,vismaz tā saka,ceļo,atbrauc pie mums uz Lv ar -dāvanām,ilgojas pēc radiniekiem un mūsu rupmaizes un aliņa,bet kāda ir izeja....? LV -te nosacītā nabadzībā dzīvot,vai tur ar drošību,ka ir darbs un normāla iztikšana ?
Es arī gribēju strādāt un labi dzīvot-vienalga kur.... ,bet dzīvē,iznāca savādāk- esmu te. Kā ir labāk,kas to lai zina?

00000000000000 9. aprīlis 2013 15:22

Nokaitināji ar savu ierakstu -nu tad maksā tos nodokļus,ja Tev ir tik daudz!
Ne jau visiem ir lieka nauda,ko var cēli nomaksāt nodokļos un celt ,,valsts labklājību,,!
Man nav ne algas,ne es varu no kā nomaksāt nodokļus.Netaisos no savas sūri ,grūti izaudzētās-piemēram cūciņas, ,, vienu cisku ,, dot valstij nodokļos,jo nav pierādījies,ka man tas atmaksāsies pabalstos pēc tam,kaut kad....varbūt.

mazaa raganina 9. aprīlis 2013 14:13

Atceros tos laikus,kad mamma bija spiesta strādāt pastā par drausmīgi maziņu algu,jo laukos darba vnk. nebija, tēvs arī bija bezdarbnieks un mēs divi bērni, tas bija grūts laiks...Labi,ka bija savi lopiņi un dārzs.
Tāpēc arī neko dižu nevar sarēķināt invaliditātes pabalstam.

KRX 9. aprīlis 2013 13:39

Kādu laiku strādāju 2 frontēs - privātajā, kur 75% alga bija aploksnē, otra kontā un pašvaldībā, kur loģiski - tikai kontā. Īstenībā man privātais nemaz nedeva iespēju izvēlēties - vai es gribu to aploksni, lai gan vienmēr esmu vēlējusies visu kontā. Un nemaz neskatos algas lapiņu :D jo to nodokļu daļu es vnk nerēķinu! Tā nav mana un viss! Reizi gadā toties saņemu kaut ko daudz maz pieklājīgu no VIDa un esmu mierā ar situāciju.
Tagad mūsu pašvaldība ar aprīli nedaudz, bet tomēr palielina pamatalgas daļu. Protams, tas saistīts ar 1.jūniju! Nu, loģiski! Es jau teicu - kaut biežāk būtu tādas vēlēšanas :D Toties 2 gadu laikā, kopš te strādāju, pašvaldība jau 2x palielinājusi algas. Jā, niecīgi - par 5% abas reizes, bet tomēr.
Lai gan atkal jau vecā sāpe - lielākie ieguvēji, protams, ir vadītāji un darbinieki ar lielākām algām.

pece 9. aprīlis 2013 13:09

Tur jau tas apburtais loks sākas - valstī naudas ir tik cik ir, bet maksājam mēs visiem - ir devis ieguldījumu vai nav devis ieguldījumu nodokļu formā, redz sociālais taisnīgums, rezultātā, tas, kurš ir maksājis nodokļus, saņem gandrīz tik pat cik tas, kurš nav maksājis nodokļus! tāpēc arī motivācija ir tāda kāda ir.

Es gan teiktu, ka kopumā ja cilvēkam ir puslīdz sakarīgs darba stāžs, tad vismaz 1-2 grupas pensijas ir gana zolīdas vismaz man zināmajos gadījumos, oki nav tik daudz cik alga, bet tomēr tie nav arī galīgi graši.

mazaa raganina 9. aprīlis 2013 13:02

Mana mamma visu mūžu strādājusi kādreiz pateērētāju biedrībā, līdz nelaimei pastā, nav pat bijusi iespēja nemaksāt nodokļus. :S

Rebeka 9. aprīlis 2013 12:34

Piekrītu, un tā būs....

Treknajos gados nauda vieiem visam bija, tāpēc arī samazinājās tas aplokšņu algu procents, visi saņēma super algas un uzņēmumiem visas lietas gāja griezdamies ( lielākoties) un bija daudz brīvi līdzekļi, gan remontiem, gan attīstībai, gan beigu beigās arī algām un nodokļiem... mūsdienās šādu situāciju nespēju iedomāties...

KRX 9. aprīlis 2013 12:18

Ja uzņēmumam palielināsies jekāda daļa no ieņēmumiem, drīzāk tas to ieguldīs kādā pamatlīdzeklī, kas tādējādi atvieglos darbinieka darbu utt. Vai arī remontā, vai vienalga kur. Diez vai prioritāte būs atalgojums. Privātās struktūras nianse.
Protams, pašvaldības, valsts un starptautiskajās kapitālsabiedrībās ir cita metodoloģija, cita stratēģija un citas vadlīnijas.

pece 9. aprīlis 2013 12:09

Esmu redzējusi skarbas situācijas, kad cilvēks iegūst invaliditāti un izrādās, ka pensija ir smieklīga, tad sūkstās uz valsti, bet kad bija jāmaksā nodokļi, tad brēca nafig - par šādiem gadījumiem būtu skaļi jāstāsta presē un mēdijos, lai sāk apjaust cilvēki sakarības - maksā nodokļus un valsts par tevi parūpēsies.

pece 9. aprīlis 2013 12:08

Man šķiet, ka tāda liela sāpe ir tā, ka liela daļa no strādājošajiem un nodokļus maksājošajiem iedzīvotājiem, reali dzīvo zem nabadzības robežas, kaut kā nebūt izdzīvo, nevis dzīvo! Par kādu demogrāfijas uzrāvienu varam runāt, ja nespēj saprast kā lai pamatvajadzības sev apmeirina, kur nu vēl par bērniem (piedodiet, bērnu uzturēšana arī kaut ko maksā).

Smieklīga minimālā alga, ar kuru var savilkt galus kopā necilvēcīgi ekonomējot un eksistējot.

Diemžēl jā, aplokšņu algas joprojām ir aktuālas un vienu veidu kā šo mazināt es tiešām saskatu sasiet noteiktus valsts pakalpojumus ar nodokļu nomaksu - veselības aprūpi un sociālos pabalstus.

Sociālie pabalsti ir īpašs stāsts, bet šī joma ir jāsakārto un nestāstiet, ka to nevar izdarīt, ja neskaita pārsi lielāko pilsētu, pārējais ir pārskatāms, ja vein to vēlas un no valsts puses ir jāsakārto, ka tiek nodrošināta sociālajiem dienestiem piekļuve datiem iekš VID, VSAA, CSDD un tiesības/pienākums pieprasīt datus no visām (!) LV esošajām bankām un dzīvības apdrošināšanas fondiem par ienākumiem /apgrozījumu/darījumiem pēdējā gada laikā no pabalsta pieprasīšanas brīža par pabalsta pieprasītāju, lai nav tā, ka ir īpašumi, kuri tiek nelegāli izīrēti, lai nav tā, ka ir kārtīgi uzkrājumi un nelegāli/legālie regulāie ienākumi bankā, bet cilvēks pretendē uz pabalstiem.

Tās muļķibas ar grīdas mazgašanu un ēst taisīšanu ir pa lielam jāizbeidz, es jau iesmēju konkrētā ciemā kā šo problēmu risināt - kultūras namā rīkot brīvprātīgi obligātos kursus putekļu slaucīšanā/grīdas mazgāšanā, atbalsta pasākumu saņēmēju vārdus publicējot ietējā presē un izlikt uz info stendiiem un pieprasījums saruktu, ka nu!

Rebeka 9. aprīlis 2013 12:03

Vispār manu paziņu lokā ir tā, ka tie kas saņem algu aploksnē strādā divos darbos vienā oficiālajām, maksā nodokļus utt. un otrā neoficiāli piepelnās...

Linduchy 9. aprīlis 2013 11:59

Cilvēki ar īapšām vajadzībām ir vēl viena papildus tēma - mana vīra ģimenē ir šāds cilvēks - saņem smieklīgu pensiju, bet labi, ka vismaz socālie palīdz ar maksājumiem. Toties ir vēl viena freilene, kas pa visu pasauli raud, ka viņai depresija, darba nespēja utt - arī saņem pensiju, sociālie arī apmaksā visus rēķinus, 2x nedēļā nākuzkopt dzīvokli un gatavo ēst!!! Bet, kad rodas izdevība braukt uz Spici iepirkties vai kādā ekskursijā - uzreiz vesela un depresija pazūd. Uz jautājumu, kāpēc viņa tā dara, reāli takš varētu kādu darbu darīt - nē, priekš kam, tātač ir forši, ka nekas nav jādaraun viss tāpat notiekās :( :( :(

mazaa raganina 9. aprīlis 2013 11:55

Par aplokšņu algām- es nezinu nevienu savu ne draugu, ne paziņu kas tādu saņem!!!!!!!NEVIENU!Man liekas,ka šie laiki jau garām, bet varbūt dzīvoju vietā,kur visi strādā valsts uzņēmumos un godīgi maksā nodokļus.
Diemžēl dzīvē ir bijusi situācija,kad kārtīgs nodokļu maksātājs veselības dēļ smagi saslimst un tad nevienam Tu neesi vajadzīgs, te es domāju medicīnisko aprūpi. Situācijas protams ir daudz un dažādas. Savu mammu es arī nevaru ņemt apgādībā,jo viņa redz saņem smiekligu invaliditātes pabalstu,kas skaitās pensija.Tai pat laikā mums te viens jauns vīrietis,kurš lielāko mūža daļu ir dzēris un dzeršanas pēc saslima ar epilepsiju, ir invalīds,kurš saņem uz pusi leilāku inavliditātes pabalstu!
Sirds apskrienas....

Linduchy 9. aprīlis 2013 11:53

Man arī liekas, ka te jau pamatos kaut kas ir greizi nogājis. ''Zagšana'' dažādās sfērās tiek uztverta kā norma.
Pirmkārt, tas nav normāli, ka Latvijā ir tik smieklīga minimālā alga. Mans personiskais viedoklis, ka minimālai algai vajadzētu būt vismaz tādā līmenī kā dotajā brīdī ir vidējā alga (ap 500). Nopietni, jo 200Ls mīnus nodokļi, tas ir līdz asarām smieklīgs cipars :(
Otrkārt, domāju, ka būtu pareizāk un lietderīgāk cilvēkiem likt strādāt, nevis uzturēt ar pabalstiem. Ja nav iespēja iekārtoties darbā, tad nu vismaz jāveic sabiedrskais darbs pašavldības labā - labiekārtošana, uzkopšana utt. lai šiem clvēkiem ir apziņa, ka viņi nopelna naudu ar darbu, nevis tā nokrīt no zila gaisa par nekā nedarīšanu un alkohola lietošanu.
Treškārt, ja būtu mazāki nodokļi, lielāka VID kontrole un lielāka pretimnākšana uzņēmējiem, jo īpaši jaunajiem uzņēmējiem vai tiem, kas vēlas kaut ko pasākt lauk teritorijās...tad arī valsts kase papildnātos labāk tastāds mans personiskais viedoklis :)

Noelle 9. aprīlis 2013 11:50

Par darba devējiem kuri, lielā nodokļu sloga nospiesti izvēlas maksāt apklokšņu algas... (es nepretendēju uz zinātniski pamatotu viedokli, tikvien kā spriežu pēc savas loģikas) Nekas ne no kā nerodas un šis algu-pabalstu-nodokļu jautājums jau principā eksistē vienotā sistēmā, neviena no šīm daļām nav atsevišķi atrauta. Kolīdz vienā pozīcijā palielinātos ienākums, līdzekļi pastarpināti parādītos arī pārējās. Jautājums tikai - ar kuru no pozīcijām sāksim? Kurš būs tas pirmais "muļķis", kurš kļūs godīgs - vai tie būs darba devēji, kas sāks beidzot maksāt oficiālas algas, vai kāds cits no ķēdes posmiem. Katrā ziņā - kādam ir jābūt pirmajam, pretējā gadījumā tajā budžetā taču līdzekļi pasi no sevis neradīsies?

Rebeka 9. aprīlis 2013 11:37

tēma tiešām strīdīga... par aplokšņu algām, lielākoties jau darba ņēmējiem netiek dota izvēle gribi strādāt tad vai nu pēc mūsu noteikumiem vai ej prom atradīsim citu... ēst gribās un iet strādāt, pat zinot ka slimības gadījumā nesaņems neko ne no viena...

Pabalsti gan ir totālā dēlī sagājuši LV.. nav normāli tas, ka ja cilvēks sāk strādāt viņam ir sliktāki dzīves apstākļi nekā saņemot pabalstu... tas protams attiecināms vairāk uz cilvēkiem bez izglītības, tiem kuri pretendē uz viszemāk atalgotajiem darbiem.

Vairumam no trūcīgajiem un mazturīgajiem, valsts apmaksā daļu no dzīvokļa īres, nereti tās ir lielas ģimenes, un dzīvoklis nepieciešam liels, līdz ko cilvēks iestājas darbā par dzīvokli valsts vairs nepiemaksā un līdz ar to NAV izdevīgi strādāt šim cilvēkam. Skumi ir arī tas, ka daudzi šos pabalstus ļaunprātīgi izmanto, īrējot nez kādu dzīvokli rīgas centrā par super summām, un valsts apmaksā pusi :( šāda situācija nav normāla un tur būtu jānosaka kādi griesti.

Un vēl... šie bezdarbnieki un pabalstu saņēmēji ir arī tie lielākie aplokšņu algu piekritēji, JO tie turpina saņemt pabalstu + vēl arī algu par neoficiālo darbu.

KRX 9. aprīlis 2013 11:26

Pirmā domā identiska Noelle - kašķa tēma :)

Par aploksnēm - diemžēl, darba ņēmējs nav spējīgs ietekmēt šo situāciju, pat saprotot sekas! Ikdienā pārtika par kaut ko jāpērk. No darba devēju puses - iemesli lielākoties ir saistīti ar patiesi milzīgo nodokļu īpatsvaru pret pārējiem izdevumiem. Tā kā, lielāka daļa ražojošo (un ne tikai) uzņēmumu tomēr norealizē kaut ko bez rēķiniem, līdz ar to rodas "brīvā" nauda. Un tad jau aiziet "riņķa dancis". Es neesmu tik gudra laikam, lai pateiktu, kas to varētu mainīt. Slavenajos treknajos gados jau bija ļoti samazinājušās aplokšņu algas.

Par ļaunprātīgājiem pabalstu saņēmējiem - nekas oriģinālāks par sabiedrībā valdošo viedokli, ka kamēr mums būs profesionālie pabalstu saņēmēji, tikmēr sistēmā nekas nemainīsies, man prātā nenāk.
Redz, to sistēmu jau ieviesa ar labiem nodomiem un joprojām lielākajai daļai šie pabalsti ir vienkārši izdzīvošanas vērtībā!
Arī šeit nebūs vienas universālas receptes problēmas risināšanai. Cilvēkam nav izdevīgi strādāt par minimālo algu, tērēt ar darbu saistītos izdevumus, ja tajā pašā laikā var sēdēt mājās un saņemt pabalstos vairāk. Savukārt, darba devējs nav īpaši ieinteresēts palielināt algas, kamēr atradīsies kāds, kurš strādās par tiem 200 latiem. Kaut arī regulāri mainīgs kadrs.
Bet tāda vispārīga tēze - vienmēr būs vajadzīgi tie, kas dara arī to zemāk atalgoto darbu! Kādam ir jāmazgā grīdas un trauki un loģiski, ka tādā darbā nevar gribēt 500 Ls algu.


Noelle 9. aprīlis 2013 11:03

O, man šķiet, ka šī ir tēma, kas ir tieši radīta kašķim :D
Jā, uzskatu, ka ļaunprātīgie pabalstu saņēmēji ir nekas vairak kā zagļi - tieši tik vienkārši un primitīvi.
Taču es nereti aizdomājos arī par vel vienu mūsu situācijas aspektu - par nežēlīgi lielo skaitu aplokšņu algu saņēmēju&maksātāju. Šie arī var vaidēt, cik viņiem tīk (ko, manuprāt, šie cilvēki patiešām nereti arī dara), taču arī viņi apzog kā valsti, tā arī citus nodokļu maksātājus. Jā, man "sāp sirds", ik mēnesi ielūkojoties savā algas lapiņā un redzot, ka vairāk kā 1/3 manas algas aiziet nodokļos, taču, ja paraugāmies no otras puses... Nepieciešamības gadījumā varēšu saņemt bezdarbnieka pabalstu, kad vajadzēs - visu, kas man pienāksies no "valsts labumiem" bērna piedzimšanas gadījumā, nodokļu atmaksu par konkrētām iepriekšējā gadā veiktajām izmaksām. Cita runa, protams, ir par apmēru, taču man tāds retorisks jautājums - vai ir varianti??? Ja nodokļu maksātāju ir tik, cik ir (un vairak nekļūst), bet pabalstu saņēmēju (tai skaitā negodprātīgo) skaits tikai pieaug, tad no kurienes gan lai tās sociālās garantijas summās būtu lielākas??? Attiecīgi - tie, kas godīgi maksā nodokļus no visas savas nopelnītās algas, maksā arī par tiem, kas tos nemaksā.