Neejiet uz randiņiem ar kibernoziedzniekiem: drošības padomi par iepazīšanos internetā

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 11. februāris 2020 12:11
191

Digitālās tehnoloģijas, it sevišķi viedierīces, ir mainījušas daudzas mūsu sabiedrības šķautnes, tostarp līdzekļus, kā ļaudis iepazīstas un veido romantiskas vai citas attiecības. Pēdējos gados pamazām arvien pozitīvāka kļūst attieksme pret iepazīšanās lietotnēm un pakalpojumiem, tomēr joprojām pastāv daudz bažu: Kaspersky pētījums[1] liecina, ka 68 % šo lietotāju ir noraizējušies par personisko un personas datu drošību. Un tam ir pamats — nesen ir noticis patiesi satriecošs gadījums: Rīgas tiesas apgabala prokuratūra ir ierosinājusi krimināllietu pret vīrieti, kurš pēc iepazīšanās internetā aplaupījis sievietes un nogalinājis vienu no viņām. Prokuratūra informē, ka apsūdzētais ir nozadzis maksāšanas līdzekļus, klēpjdatorus un mobilo tālruni un pēc tam ar nozagtu kredītkarti saņēmis aizdevumu tiešsaistē, veicis darījumus, izmantojot cietušās bankas kontus, un no kāda konta izņēmis skaidru naudu.

Lai iepazīšanās tiešsaistē noritētu bez sarežģījumiem, vispirms ir jāatzīst, ka riskam ir pakļauts ikviens. Noziedznieki manipulē ar upuriem, lai viņi zaudētu piesardzību un sāktu ticēt ideālās nākotnes ilūzijai. Saskarsmē ar svešinieku ir svarīgi nezaudēt modrību un ievērot pretrunas viņa apgalvojumos. Tikpat svarīga ir pieejamās informācijas, it sevišķi ārzemnieku, pārbaude internetā.

Obligāti jānodrošina, ka ierīces ir aizsargātas ar paroli un bloķētas, kad netiek lietotas, kā arī tajās ir instalēta aizsardzības programmatūra. Izmantojiet ierīces šifrēšanu, lai aizsargātu datus, kas parasti ir daudz vērtīgāki par pašu ierīci. Operētājsistēmas Android jaunākās versijas automātiski šifrē ierīces, un iOS pārvaldītas ierīces ir aizsargātas ar paroli vai ieejas kodu. Diska šifrēšanas norādījumus operētājsistēmai Windows var atrast šeit un operētājsistēmai macOS — šeit.

„Izlikšanās par kādu citu internetā ir ikdiena, ar ko var saskarties ikviens — es, jūs, mūsu bērni. Ļaudis, kas vēlas izveidot attiecības, mēdz idealizēt potenciālo partneri un viegli kļūst par krāpšanas upuriem. Noziedznieku nolūks ir piekļūt naudai un datiem, un parasti viņi izmanto daudzkārt aprobētas shēmas. Viņi viegli iegūst uzticēšanos, izrāda vai izraisa līdzjūtību un iegūst labvēlību un pieķeršanos, izmantojot visus tam noderīgos līdzekļus. Bieži vien tas beidzas ar visdažādākā lieluma naudas summu pārskaitīšanu viltus mīļotajiem vai upuris pat zaudē vai ieķīlā īpašumu. Ja internetā kaut kas šķiet pārāk labs, lai būtu īsts, visticamāk, tas arī nav īsts,” komentē Kaspersky vadītājs Baltijas valstīs Andis Šteinmanis.

Stila un modes eksperte Žanna Dubska dalās pārdomās pēc pieredzes iepazīšanās vietnēs: „Kara laika plakāti aicināja būt modriem. Kā nu ne! Visapkārt taču bija Štirlicam vai Džeimsam Bondam līdzīgi spiegi un diversanti — patīkami smaržojoši, labi ģērbti, ar lieliskām manierēm —, kas cenšas iegūt ļaužu uzticēšanos, izmantot viņu noslēpumus savos nolūkos, izpostīt viņu dzīvi. Tagad milzīgajos interneta plašumos klīst citi apburoši un vientuļi Bondi un Štirlici, kas meklē vienīgo un neatkārtojamo, kāda tik ļoti gribat justies. Taču nav izslēgts, ka viņi grib jums atņemt vērtīgas lietas vai tikai paņemt to, kam viegli var piekļūt. Es cenšos viņus nepievilināt ar vieglprātību, rūpējos, lai nekam nevar viegli piekļūt, lai viss ir aizsargāts ar drošām parolēm un slēdzenēm. Mācos lietot programmas, kas nodrošina manu aizsardzību un drošību. Es cenšos uzmanīgi pavērot Džeimsus Bondus ar saldo balsi un ieklausīties intuīcijā, bet neaizmirstu par aizsardzību.”

Kaspersky ekspertu ieteikumi, lai saziņa un iepazīšanās internetā būtu drošāka.

  • Kad izmantojat iepazīšanās lietotnes/vietnes, neveidojiet savienojumu ar publiski pieejamiem Wi-Fi piekļuves punktiem, it sevišķi, ja tiem nav paroles.
  • Izmantojiet virtuālā privātā tīkla starpniekserveri, lai izveidotu drošu savienojumu ar publisku Wi-Fi kanālu, un antivīrusu programmatūru viedtālrunī, lai saņemtu brīdinājumus par ļaunprogrammatūrām un krāpšanas riskiem.
  • Iepazīšanās lietotņu kontos nenorādiet darbavietas nosaukumu un citu identificējošu informāciju.
  • Nesūtiet intīmas fotogrāfijas jauniegūtam paziņam — tas ļaundarim dod iespēju šantažēt pārsteidzīgu upuri.
  • Aizsargājiet visas ierīces ar paroli un bloķējiet, kad tās netiek lietotas.
  • Izmantojiet ierīces šifrēšanu, lai aizsargātu datus, kas parasti ir daudz vērtīgāki par pašu ierīci.

[1] Pārskats par iepazīšanos tiešsaistē https://www.kaspersky.com/blog/online-dating-report/

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies