Kontracepcijas vēsture no Senās Ēģiptes līdz 19. gs. beigām

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 25. marts 2014 00:00
2086

Pirmā zināmā sieviešu kontracepcijas metode ir krokodilu ekskrementi. Vīriešu pirmais efektīvais prezervatīvs bija izveidots no kazas vai govs zarnām, bet filozofs Aristotelis par izsargāšanās metodi ieteica izmantot medus un olīveļļas maisījumu.

 

Vai zināji, ka pirmie prezervatīvi bija gatavoti no govs un kazas zarnām?

 

 

Kontracepcijas vadlīnijas uz papirusa

Senajā Ēģiptē, lai izsargātos no grūtniecības, sievietes ievadīja makstī dažādas substances, piemēram, aizbāžņus, kas pagatavoti no krokodilu ekskrementiem. Tas var likties šokējoši, taču daļēji to var izskaidrot arī no zinātniskās puses. Šī metode kalpoja ne tikai kā barjera spermai. Krokodilu eksrkementi ir nedaudz sārmaini, tāpat kā mūsdienu ķīmiskie izsargāšanās līdzekļi.

 

Aristotelis ticēja, ka tikai vīrietis ir jaunas dzīvības radītājs. Vīrieša sēkla ir dzīva radība ar dvēseli. Sievietes organisma unikālā misija ir laist pasaulē jaunu dzīvību. Aristotelis ir aprakstījis arī kontracepcijas metodi, uzsmērējot uz dzemdes kakla medus un olīveļļas maisījumu, lai neļautu spermai iekļūt dziļāk.

 

Viduslaiku metodes - tikumības josta


Metāla josta, kas aplikta ap sievietes vidukli un kam piestiprināta plāksne, kas novietota starp sievietes kājām - tikumības josta – 14. gadsimta kontracepcijas mākslas izstrādājums. Ir zināms arī agrāks šīs jostas paveids – Kumaz – kas tika valkāts jau pirms mūsu ēras.

 

Kazanova un prezervatīvi


Prezervatīvs joprojām ir viena no nedaudzajām kontracepcijas metodēm, kuru lieto vīrieši. Pirmie prezervatīvi bija no austa materiāla, piemēram, lina, un, protams, ka tā nebija veiksmīga izsargāšanās metode. Pirmie efektīvie prezervatīvi bija izgatavoti no kazas vai govs zarnām. Kazanova lietoja šādus prezervatīvus, lai pasargātu sevi no sifilisa.

 

Tikai 1800. gadā atklāja olšūnu


Līdz pat 1875. gadam bija strīdi un diskusijas par to, kā tad īsti notiek apaugļošana. Tika uzskatīts, ka jaunas dzīvības radīšana notiek pateicoties tikai vīrieša sēklai. To, ka ir arī sievietes olšūna, pirmo reizi atklāja tikai ap 1800. gadu. 1875. gadā vācu biologs Oskars Vilhelms Augusts Hertvigs, pētot jūras ežu vairošanos, pirmais novēroja spermas iekļūšanu olšūnā. Viņš arī secināja, ka apaugļošanās ir olšūnas un spermas apvienošanās.

 

 

 

Sieviešu Kluba diskusijai:

Kādus senās kontracepcijas veidus tu zini? 

 

Raksts no sieviesuklubs.lv arhīva

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies