Konference: demogrāfija – dzimstības paaugstināšana

pece
pece 24. janvāris 2012 11:58
2166

Daudz runā par to, ka dzimstība samazinās, ka valstij nav konkrētas programmas kā to novērst, dzirdam diskusijas par pabalstiem, par to, ka ir nolemts sniegt atbalstu neauglības ārstēšanai, bet tas viss notiek fragmentāri.

 

 

 

Vienu vakaru ejot mājup no darba mēģināju atbildēt uz jautājumu: kas valdībai būtu jādara, lai es saņemtos laist pasaulē vēl pāris bērneļu?

 

Tā teikt soli pa solim – grūtniecības uzraudzība – ir savas nepilnības, bet kopumā ir iespēja grūtniecību uzraudzīt pie valsts apmaksāta ginekologa un tas daudz neizmaksā. Aizsardzību no darba devēja arī likumdevējs ir paredzējis un šī nu ir tā pozīcija, kur lielākoties tomēr viss atkarīgs no pašas grūtnieces, jo neviens darba devējs no laba prāta neatlaidīs grūtnieci vai māmiņu pēcdzemdību atvaļinājumā, ja viņa būs laba darbiniece.

 

Pirmsdzemdību un pēcdzemdību atvaļinājums Latvijā ir virs vidējā Eiropā, un bērna kopšanas atvaļinājuma garums būtu pietiekams. Bērna kopšanas pabalsts arī ir normāls kopumā ņemot. Ja vien pabalstu maksātu līdz brīdim, kad bērns tiek pašvaldības nodrošinātā pirmskolas izglītības iestādē, tad vispār būtu jauki. Pasapņojot varētu gribēt, lai bērnam piedzimstot valsts izsniegtu tādu pabalstu, lai varētu bez piemaksas samainīt esošo dzīvokli uz tādu, kurā ir par vienu istabu vairāk – bērnam tā teikt. Tomēr, jāatzīst, ka pat ja šo te sakārtotu, es nedomāju, ka būtu gatava laist vēl kādu bērnu pasaulē.

 

Tas, kas mani varētu mudināt apdomāt par vēl kādu mazuli, būtu stabila ekonomiskā situācija valstī – sajūta, ka atbilstoši manai pieredzei, izglītībai un zināšanai man un manu bērnu tēvam būs darbs un iespēja parūpēties par saviem pēcnācējiem, dzīvojot nevis izdzīvojot! Es negribu pabalstus un pabalstiņus – bet vēlos iespēju nopelnīt sev un saviem bērniem cilvēka cienīgu dzīvi.

 

Katrā ziņā nestabilitātes sajūta ekonomikā, kur droši var valsts vīri apelēt pie tā, ka visur pasaulē šobrīd situācija ir nestabila, daļēji būtu iespēja mazināt veidojot stabilu ilgtermiņa plānošanu valstī t.sk. skaidru, prognozējamu un stabilu nodokļu politiku, kas savukārt veicinātu biznesa attīstību! Un tas nudien nav mazsvarīgi!

 

Aicinu padiskutēt par tēmu – ko tu vēlētos saņemt no valsts, lai tuvāko 5 gadu laikā būtu gatava šai valstij un sev dāvāt vismaz pāris mazuļu?

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
rasas 24. janvāris 2012 16:40

:D :D :D (Y) ok, tātad "ražošanas" diskriminācija. :D

smukaa 24. janvāris 2012 16:35

ROFL tad mani arī ;) ROFL

pece 24. janvāris 2012 16:34

Tevi diskriminēsim par to, ka nevēlies sevi atražot :D

rasas 24. janvāris 2012 16:23

Hmm, pensiju sistēma vispār ir slidena lieta.. kas ir labāk- 5 bērni kā pensijas "nodrošinājums" vai uzkrājumi?
Un vispār- es neparakstītos uz 5 bērniem.. :D un tāpēc mani jādiskriminē?! :D

smukaa 24. janvāris 2012 16:13

(Y) ROFL

pece 24. janvāris 2012 16:10

Toties skaistums nāk no iekšām ;)

KRX 24. janvāris 2012 16:02

:) un Aināram par to arī žetons! Viņš var atļauties (tāpat kā visi pārējie naudas maisi) un arī devis 4 dēlus, kuri turpinās dzimtu. Malacis! :)
Tiesa, Inesei vēl lielāka uzslava (nekāds skaistulis jau tas Ainārs nav) :D

smukaa 24. janvāris 2012 15:59

Jā,Šlesers ar 4 bērniem noteikti nav ROFL

smukaa 24. janvāris 2012 15:58

(Y)

KRX 24. janvāris 2012 15:58

Bet visas jau nav nelabvēlīgās ģimenes.

pece 24. janvāris 2012 15:57

Varbūt tad, ir jādod iespēja doties ātrāk pensijā ne tikai tām, kuras neko nav darījušas, bet vēl jovairāk piešķirt bonusus tām, kuras par saviem bērniem rūpējas pašas, piem. ja neesi strādājusi un tev ir 5 bērni, tad drīksti aiziet pensijā 5 gadus ātrāk, bet ja tev ir darba stāžs vismaz 20 gadi, un 5 bērni, tad pensijā drīksti aiziet 10 gadus ātrāk, tā skiadri pasakot, ka valsts grib bērnus tām sievietēm, kuras ir gatavas par bērniem rūpēties pašas, ne tikai pabalstiņus klekerēt?

rasas 24. janvāris 2012 15:53

bet redzi, kamēr māte no labvēlīgā gala domā par tiem 5 bērniem, kāda arī dara.. vai mums ir tiesības sallīdzināt, ja valsts mērķis ir iedzīvotāju dzimstības palielināšana ;), nevis prasības arī pēc kvalitatīva "materiāla", ja tā var teikt.
Turklāt, ja reiz valsts tos bērnus ir "pacēlusi"- lieliski ierēdņi, vai ne? Var apzinīgā vecumā strādāt valsts labā.. :)

rasas 24. janvāris 2012 15:51

bet mēs jau nedzīvojam sociālismā, lai kādam būtu atlaides vai vēl kkas.. vnk iedomājos kā deputāti atbildētu.. :D

pece 24. janvāris 2012 15:50

Nu jā, piecu bērnu māte no nelabvēlīgā gala ir saražojusi bērnus, kurus uzturēja pašvaldība + valsts ar pabalstiem un tagadiņ piešķirt 50 gados pensiju, jo tak neko nemāk un negrib darīt! Tā teikt par piemēru tautai - dzemdējiet un jums taps dots!

KRX 24. janvāris 2012 15:50

(Y) :D
Un lai nestāsta, ka tā ir pārāk personīga informācija!

pece 24. janvāris 2012 15:48

SK jātaisa akcija, jāsūta vēstules visiem deputātiem un valdības pārstāvjiem ar jautājumu, kā jūs personīgi risināt demogrāfijas uzlabošanos latvijā - cik jums ir bērnu, cik bērnu plānots radīt tuvāko 5 gadu laikā :D

KRX 24. janvāris 2012 15:48

Nevajag piemināt sterilizāciju. Definē to kā valsts dotētu kontracepciju.
Un tas būtu problēmas saknes risinājums, taču pārāk "slidens"... to nekad neviena valsts institūcija nekultivēs.
Mūsējie tik bieži braukā pa pasauli - kā citas valstis šo problēmu kādreiz risinājušas?

T.s. krievlaikos daudzbērnu ģimenēm arī bija dažādas priekšrocības - mātēm ātrāka pensija, kaut kur kaut kas bez rindas utt... Un tas nemaz nebūtu tik slikti! Ko tagad kāda 5 bērnu māte 58 gadu vecumā var izdarīt?!? Īpaši, ja viņai nav darba.

Idejas ir dažādas, bet valsts neko negrib darīt... vai aiz slinkuma, vai aiz neprasmes?

pece 24. janvāris 2012 15:39

Ierosini sniegt sociālo palīdzību pēc brīvprātīgās sterilizācijas un tevi apvainos diskriminācijā, cilvēkiem tak ir izvēles brīvība radīt bērnus vai nē.

Nedot pabalstus no vienas puses nozīmē bērnus nolemt vēl lielākam trūkumam.....

smukaa 24. janvāris 2012 15:32

Tāpēc,ka daļa jau ir veci ROFL

KRX 24. janvāris 2012 15:25

Un vēl - tīri intereses pēc - kāpēc nevienā no n-tajiem diskusiju šoviem nevienam deputātam, ierēdnim, ministram nav uzdots pretī konkrēts jautājums - kāpēc jūsu ģimene pašlaik negaida ģimenes pieaugumu?!?
Prasa tikai par kaut kādiem mistiskiem risinājumiem X-cilvēku armijas radīšanai gada laikā.

KRX 24. janvāris 2012 15:22

Oi.... nevaru izekot šodienas "konferencei". Komentāri līst aumaļām.

Pecei par iespējām ierobežot nelabvēlīgo ģimeņu "vairošanos" - tagad pašvaldības dāvā dažādas svētku dāvanu kartes trūcīgajām ģimenēm (kā kurā pašvaldībā), dotē komunālos pakalpojumus, dod atlaides medicīnas pakalpojumiem utt... Var taču kaut kā vietā izniegt kuponus vai dāvanu kartes (formulējumam nav nozīmes) šīm "ražīgajām" sievietēm kaut vai spirālei "uzstādīšanai". Labi, nekad to neizmantos ne visi 100%, ne pat 80%, ne pat varbūt 60%, bet daļa aizies!
Tagad tās davanu kartes daļa iemaina pret alkoholu.... un svētkos uzcep nākamo bērneli.
Taču tas ir tikai viens mazs, sīks variants.

pece 24. janvāris 2012 15:13

Par adopciju arī, māte atsakās no zīdaiņa, bet zīdaini vēl mētā ilgu laiku pa iestādēm un pusgadu ļauj mātei domāt, a varbūt tomēr - redz mātei ir tiesības, bet bērnam gan nē! smieklīgi!

pece 24. janvāris 2012 15:12

Man šķiet, ka valsts atbalsta sistēma nav tas pats kas valsts pabalstu sistēma, lai gan daudziem šķiet, ka tas kaut ko būtisku mainītu.

Un Labklājības ministrija labāk būtu ko reāli darījusi apstākļu uzlabošanai, nevis cepusi kārtējos papīreļus, kur izdalot ģimenes ienākumus ar ģimenes locekļu skaitu izdara ģeniālos secinājumus, tas pat trešajā klasē pamatskolā ir skaidrs, ja X izdala ar 2 tas ir lielāks nekā tad, ja X dala ar 3,4 vai 5 .!

smukaa 24. janvāris 2012 15:09

Grūti ar to adopciju..jo vairums grib zīdaiņu vai līdz 3 gadu vecumam..un,ko darīt pārējiem?

rasas 24. janvāris 2012 14:51

Un adopcijas iespējas neesi apsvērusi? Uzreiz kupla ģimene- bez piepūles tā teikt.. :D :)

1 2 3 4 5