Emīla nedarbi…un citi zvēri

Autors: Linduchy, 2013. gada 19. aprīlis, 01:12:35
Emīla nedarbi…un citi zvēri

 

Kāds ir tavs vārdiņš?

Vārda izvēle ir ļoti nopietns lēmums. Daudzi uzskata, ka dotais vārds ietekmē cilvēka turpmāko dzīvi, cilvēka raksturu. Apskatot dažus personvārdu skaidrojumus tīmeklī, bieži vien jāpiekrīt, ka vārda apraksts atbilst paziņu lokā esošajiem cilvēkiem, arī sava vārda skaidrojumam varētu piekrist uz kādiem 80-90%. Nevar būt tik daudz sakritību, tad jau laikam vārdam ir nozīme :)

Vieglu smīnu man izraisa stāsts par ģimeni no Liepājas, kas vēlas dot savam bērnam vārdu Miron, taču LV normatīvie akti paredz vārda latviskošanu, tad nu ģimenei ir lielie iebildumi. Slāvu tautības mentalitāte…vai arī politisks zemteksts, bet nu sacelta TĀDA ažiotāža ap šo lietu. Varētu domāt, ka citu personvārdu nav. Ja gribētu, varētu arī citu senu, skaistu slāvisku vārdu piemeklēt, kuru latviskojot, nebūtu īpašu problēmu. Bet, redz, nē - grib viņi Mironi :D

Ak, nabaga bērns - protams, ja vien viņi ir nolēmuši palikt  dzīvot Latvijā - ņirgāšanās skolā ir 100% garantēta (diemžēl, bet bērni ir ļoooti nežēlīgi)…un šādu nākotni personīgi es savam bērnam nenovēlētu, bet nu ok,  cik cilvēku, tik viedokļu - Miron, Mirons, Mironis…vienalga ar latviskojumu vai bez, bet tik un tā tam bērnam paredzama ''interesanta'' nākotne.

Paziņu lokā stāsts par liepājnieku problēmu ir izraisījis interesi, aktuāla tēma diskusijām, jo dažiem pāriem ir gaidāms mazulis. Aizvien biežāk arī interesējas, kad mums būs ģimenes pieaugums - kad beidzot būs Emīls (tas vārds kā pirmdzimtajam tika nolemts vēl kāzās vienā no atrakcijām…joka pēc, protams, bet nu kaut kā tas vārdiņš ir pieķēries). Tad nu vienā no pēdējām diskusijām tika apspriesti paziņu lokā esošie un citi Emīli. Pirmais, ar ko asociējas šis vārds, ir filma ''Emīla nedarbi''…un paziņu lokā esošie Emīli tieši tādi arī ir - podu gāzēji un nebeidzamas jautrības (sev) un pārdzīvojumu (citiem) sagādātāji. Laikam jau tomēr Emīls nebūs, nāksies izvēlēties citu vārdu…nu drošības labad, lai samazinātu varbūtību, ka būs tāds palaidnis kā filmā. :D Bet noteikti nebūs Jānis…vārdam, protams, nav ne vainas, bet par daudz to Jāņu apkārt…un citiem pat Jāņi katrā paaudzē - nu nē, vajag kaut ko īpašāku, ne tik tradicionāli latvisku. Tagad modē likt interesantus, internacionālus vārdus, lai būtu vieglāk adaptēties jaunā vidē, ja nu gadījumā nāksies mainīt dzīvesvietu. Galvenais, lai tikai neizveidojas ''Stīvs Gulbis'' salikums. :D 

Gandrīz kā šahā - jādomā 10 gājieni uz priekšu, smaga un atbildīga tā štelle. Paredzu, ka mums būs jo īpaši karstas diskusijas mājās, kad pienāks tas laiks. :)

 

Ko jūs domājat par vārda nozīmi cilvēka dzīvē - ietekmē raksturu vai tomēr tās ir muļķības? Kā jūs izvēlējāties/izvēlētos vārdu savam bērnam?