Eko zombēšana

Linduchy
Linduchy 11. jūnijs 2013 09:30
1659

Vēlme dzīvot zaļāk, justies labāk gan fiziski, gan morāli, dzīvot ar apziņu, ka nekaitē ne sev, ne apkārtējai videi. Tas būtu tas pamats ''eko-bio un tā tālāk'' kustībai (ērtībai turpmāk tekstā vienkārši ''eko'').

Jāpiekrīt, ka eko domāšana un dzīvesveids ir kļuvis par mūsdienīgu trendu - ''Eko - tas ir moderni, stilīgi un vienīgais pareizais dzīvesveids''. Un, ja tu nepiedalies  šajā domāšanas un dzīvesveidā, tad tu vari sākt justies nestilīgs vai vēl trakāk. Pēdējā laikā tiek rakstīti entie raksti par visām šīm štellēm, veidotas reklāmas kampaņas, semināri  un lekcijas. Attīstās milzīgs bizness ar milzīgu peļņas potenciālu. Uz katra stūra tiek skandināts, ka viss ir kaitīgs - ēdiens nav ēdams, kosmētika nav lietojama utt. Cilvēki tiek iebiedēti, veidojās tāda kā ''masu histērija'', jo īpaši sieviešu vidū.

Arī es esmu eko kustības piekritēja…DAĻĒJI. Protams, es ļoti  piedomāju pie tā, kādus pārtikas produktus es pērku, kādu kosmētiku, higiēnas preces un mājas tīrāmos līdzekļus lietoju, šķiroju atkritumus, taupu ūdeni un elektroenerģiju utt.utjp. Bet es to daru bez liekām histērijām.

Mudināt cilvēkus lasīt produktu sastāvu uz etiķetēm ir labi un apsveicami, bet, cik daudzi reāli saprot, kas ir rakstīts tajā  sastāvā? Tagad cilvēki zin, ka pārtikas produktu sastāvā ir jāmeklē ''E'', kosmētikas sastāvā jāmeklē parabēni…un, ja tādi tur ir, tad tie produkti nav ēdami/lietojami un jāliek atpakaļ plauktā. Ok, viss ir skaisti - cilvēks nenopirks, piemēram, jogurtu ar E, bet sakrāmēs pilnu grozu ar poļu āboliem, sejas maskai izmantos Spānijas saķīmiķotās  zemenes vai Ekvadoras banānus (tiem nav sastāvs minēts un tur nav E, nav parabēni, nav silikoni un citi briesmoņi :D ). Tikai šajā gadījumā ar vēlmi dzīvot zaļāk un pareizāk, cilvēks savā organismā iestūķēs visu to ķīmiju, kas ir tajā ābolītī, zemenē un banānā.

Ja kosmētika ir bez parabēniem, bez silikoniem utt. un tai vēl aizvien ir ļoti garš derīguma termiņš, tad ir jāsāk domāt - kas tur par alternatīvām ķīmijām ir sabāztas iekšā. Bet var arī nedomāt. ;) Cilvēki, kuri histēriski kladzina apkārt, ka lielveikalos nopērkamie produkti, kosmētika un tīrāmie līdzekļi visi ir pēēē un, ka ir  jāiepērkas tikai eko veikalos, jo tikai tur ir tie labākie un pareizākie produkti… un notērē šajos eko veikalos lielāko daļu savas algas. Atļaujiet pasmaidīt…plaši pasmaidīt - varu saderēt, ka lielākā daļa šo histērisko kladzinātāju valkā drēbes un apavus, kas ir ražoti Ķīnā vai līdzīgās vietās (jums vispār ir nojausma, kādai ķīmiska apstrādei šīs preces tiek pakļautas?). Ar to es gribēju pateikt tikai vienu - eko tas ir labi, bet nevajag krist galējībās un rīkot histērijas, ka tas ir vienīgais un pareizais dzīvesveids. Domāt par veselību un vides saglabāšanu ir apsveicami, bet tas ir jādara, domājot līdz, nevis akli sekojot visam, kas tiek rakstīts un reklamēts masu medijos. 

Par izmaksām… Protams, Madara, Kiwi, BIO2YOU, Lavera, Am Natural u.c. ir diezgan padārgi produkti (pareizāk sakot, nav dārgu produktu, ir tikai dažādi maciņu biezumi). Var jau gari diskutēt - vai šie  produkti ir tādas cenas vērti, vai arī tās ir uzpūstas mārketinga izmaksas. Bet, manuprāt, ja Tavs maciņš to pieļauj, pērkot šos produktus, nebūs jānožēlo. Taču kā galveno eko līdzekli, pie tam vēl ļoooti lētu, vēlos ieteikt ŪDENI. Jā, tieši tā - parasts ūdens. Ja dzer pietiekamu daudzumu tīra ūdens, tad samazinās vajadzība pēc visādiem zieķējamajiem. Ja nu ar ūdeni ir par maz un gribās palietot kādu nopērkamu kosmētiku ar puslīdz nebriesmīgu sastāvu par ne visai lielām naudām, tad varu ieteikt vācu uzņēmuma ROSSMANN Rival de Loop sērijas produktus - cena ''nekož'', sastāvs puslīdz ok (nav parabēni, silikoni utt, liels cepums no manis par to, ka nav testēti uz dzīvniekiem un nav izmantoti dzīvnieku valsts produkti ražošanas procesā) un kvalitāte nav no tām sliktākajām. Protams, tas nebūs brīnumlīdzeklis visām ādas problēmām, bet lietot var. ;)

Ja tā padomā - dzīvot vispār ir kaitīgi. Tāpēc labāk mazāk par to visu iespringt un galvenais domāt pozitīvas domas. 

 

Kādas ir tavas domas  par eko produktiem - to cena ir pamatoti augsta, vai arī tie ir dārgi, jo tas ir modes bizness, kur dotajā brīdī var labi nopelnīt?

 

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
smukaa 11. jūnijs 2013 17:08

Neesmu apsēsta ar eko un bio,bet dažreiz tomēr pačekoju,kas lācītim vēderā ;)
Dabīgā kosmētika? O,nesen lasīju par minerālpūderiem ..labāk nebūtu lasījusi :(

kalliope 11. jūnijs 2013 15:56

iespēju robežās izvēlos to, kas ir dabīgs vai vismaz dabīgāks. jā, apzinos, ka arī eko tāds ir visai nosacīti, ņemot vērā vispārējo pasaules piesārņojumu, bet ja varu izvēlēties produktu, kuram vismaz tīšām nav pievienotas "nelabās" ķīmijas, noteikti izvēlos to.
turklāt, kā zināms, konservanti ir dažādi, arī sāls ir konservants utt.
man patīk teiciens:
Vienmēr atceries, ka pirkt videi draudzīgas preces ir atbildīga izvēle,taču daudz labāk ir nepirkt vispār un patērēt pēc iespējas mazāk!

pece 11. jūnijs 2013 15:42

Par atkritumu šķirošanas jēgu un nejēgu - lai cik dīvaini neizklausītos - diskutabls jautājums, īpaši pilsētā.

Ja ir privātmāja, tad biologiskos atkritumus var likt kompostā, papīru sadedzināt un tā jau ir sava veida atkritumu šķirošana.

Pilsētā arī atkritumus var krāmēt pa kaudzītēm, BET to kaudzīšu ir TIK daudz, ka jāsāk skatīt atkritumu savākšanas cita puse un proti, katra kaudzīte ir jāved ar savu auto, tātad tas palielina satiksmi + sastrēgumi+ gaisa piesārņojums...? mūsdienu tehnoloģijas pa lielam ļauj sašķirot atkritumus, ko atved nešķirotus bez problēmām.

Un mazajās daudzdzīvokļu māju virtuvītēs ierūmēt piecus dažādus atkritumu maisus.....

Pati cenšos būt saprātīga - papīru krāmēju kaudzē un pie misenes nešanas iemetu blaus esošajā papīra konteinerā, baterijas aiztiepju, kur pienākas, bet pārējo pa lielam nešķiroju, jo fiziski nav vietas šķirošanai dzīvoklī, kā arī plastmasas konteinerā tiek parasti sabērts viss, kas pa rokai.

Gaidu brīdi, kad ieviesīs plastmasas, stikla pudelēm un bundžām depozītu - stiepšu uz bodi!

pece 11. jūnijs 2013 15:36

Jautājums ir kas vainas augsnei bija pirms tam, un kāda veida attīrīšana ir veikta?

mazaa raganina 11. jūnijs 2013 15:34

NU ,bet kāpēc taisīt no tā problēmu???Gribi pirkt Fairy, pērc, es izvēlos alternatīvu un nevienam ar to neuzbāžos.Mani apmierina tas,ka es varu savu pasauli padarīt kaut minimāli, bet tīrāku.Tad kāda jēga šķirot atkritumus utt?

nosiguldas 11. jūnijs 2013 14:57

pilnīgi piekrītu. Vai kāda no Jums eko piekritējām zin, ka īsts eko produkts ir produkts no vietas, kur augsnes attīrīšana pirms produkta audzēšanas veikta septiņus gadus. KAS IR AUGSNES ATTĪRĪŠANA? Vai kopējais lietus tur līst savādāks, vai arī gruntsūdeņi ir savādāki? Par kosmētiku runājot tā nevienā gadījumā nevar iztikt bez ķīmijas cenu un eko nosaukumu veido saistvielas un sastāvdaļas, kas pēc iespējas mazāk nodara ļaunumu mūsu ādai, bet viņa tur ir un jāsaprot, ka krēms tikai no dabiskām vielām vienkārši bojāsies un nebūs lietojams jau pēc pāris dienām. Un te atkal jautājums, kur tad ir EKO

Linduchy 11. jūnijs 2013 13:37

Tīrāmie līdzekļi mājai, traukiem un apģērbam man arī visi ir eko (+ nav testēti uz dzīvniekiem)...tos man vieglāk saplānot un iepērku uzreiz baigo kvantumu, jo īpaši, ja ir atlaides ;) Tā kā dzīvoju privātmājā un mūsu izlietotais ūdens un vielas nonāk turpat atpakaļ, tad nu ļoooti piedomāju, lai mana dzīvošana nekaitētu videi, bet, paskatoties, ko regulāri iepērk un izgāž ārā kaimiņi - wow, tur ir ko pabrīnīties :( Tāpēc, gribot negribot, nevaru būt absolūti eko cilvēks, pat, ja ēstu tikai savā dārzā izaudzēto - grunts un augsne mums ar kaimiņiem ir viena :(
Man ļoti patīk, ka lielveikalos blakus parastajiem produktiem aizvien vairāk parādās eko piens, krējums, jogurts utt, manuprāt, garša tiem ir ļoti laba :)

Cerīte 11. jūnijs 2013 12:54

Man gan liekas ka eko vairāk jāattiecina nevis uz sevi ,bet apkārtējo vidi.Pulverus lietoju.un ari citas higiēnas preces /eko tīri principiāli-negribu piemēslot dabu.Tādēļ lietoju ari ne -aerosolus,otreiz. lietošanas pap'\iru,hennu matu krāsai un nēsāju līdzi somiņā tīkliņu. :)

vecsprofils 11. jūnijs 2013 12:33

Cik labs raksts! Gluži manas domas! (F)
Personīgi pati uz EKO un BIO arī neieciklējos, dzīvoju pēc mērenības un racionālā patēriņa principa. Ja es eju uz veikalu (Zviedrijā izplatītākie produktu - Ica, Hemköp), tad es arī iepērkos tieši tur, un, ja tur nav pieejami ECO veļas pulveri, tad es speciāli neskraidīšu apkārt meklējot to ekoloģisko pulveri, pati dzīvojot nesvaigā veļā (cik ekologiski?! hah). Turpretī, ja es turpat redzu pienu ar EKO marķējumu, es to nopērku, jo gribu novērtēt to dabisko garšu, neatšķaidītu, un tādā veidā palīdzot savam organismam. Vārdu sakot - tas, kas ir pieejams ērtā un parocīgā veidā, maksājot adekvātu summu (un te pat nav runa par maciņa biezumu, bet gan par reālo adekvāto summu), tur es veselīgā dzīvesveidā piedalos, bet tiklīdz tas sagādā problēmas ar ērtu/ātru iegūšanu, un pārlieku lieliem finansiāliem izdevumiem vai nonāk pretrunā ar normālu dzīves ritmu, tur es vairs nesekoju, jo uzskatu to jau par savas dzīves sarežģīšanu, līdz ar to harmonijas bojāšanu, kas noved pie neveselīgas uztveres pret dzīvi un tajā notiekošo.
Man sķiet, ka ļoti liela daļa šo ECO un BIO pielūdzeju ir liekuļi, jo no vienas puses viņi uz kaut ko ieciklējas, bet no otras puses - nu nedzīvo viņi alā dziļā mežā, tāpat brauc uz darbu ar saviem auto (un nebūt ne ekoloģiskajām), peldās tajās pašās ūdenstilpnēs, mazgājas no tā paša krāna ūdens, pieskaras visam tam pašam, kam pieskaras normāls, adekvāts cilvēks.
Un tāpat par "ekoloģisko" apģērbu un rotaļlietām - es atvainojos, no kurienes tad dabūti tie materiāli krāsainie?! Neba jau nu ar piparmētru un bietēm nokrāsoti, lai lepni tos uzdotu par ekoloģiskiem un tīriem... tādi paši vien ir kā Ķīnā un citviet ražoti un nav no svara, KAS to šuj - tu pats vai fabrika.

Cerīte 11. jūnijs 2013 12:13

Man patīk ekokosmētika-īpaši Sante un Florame.Lietoju tikai eko,bet ilga laiks jāgaida līdz iedarbojas.Pat;ik Florame eļļiņas,piem,saldo mandeļu,to vienmēr turu mājās.Lietoju ari Siberica,šampūni gan nepatika un aizfgāja džemperu mazgāšanai ,bet krēmus lietoju ari pašlaik.Ari ar šampuniem normāla pieredze,tikai pēc tam vajag 'pamatīgu balzāma devu lai mati kļūtu labāki.

pece 11. jūnijs 2013 10:59

Oi, šampūni priekš manis ir īpašs stāsts, jo no klasiski veikalu plauktos standartā pieejamā man neder nekas, jo galva neiz kā traks.

Pagaidām lietoju jau minēto Siberica, kas manai galvai un matiem tīk un nav besīgi dārgs.

No daļēji eko, maniem matiem patika Body shopā nopērkamie šampūni.

Linduchy 11. jūnijs 2013 10:51

Paldies, meitenes, par viedokļiem :)
Man pašai ir tā, ka lielākā daļa eko kosmētikas man der un patīk, bet ir milzīga problēma ar eko šampūniem...pēc tiem mati ir kā siens..un tur nu gan man žēl samaksāto 10-15 Ls par ekošampūnu un kondicionieri, kurš man uz galvas izveido siena gubu :D

Linduchy 11. jūnijs 2013 10:44

Paldies :* Tagad ir viss teksts :)

mazaa raganina 11. jūnijs 2013 10:36

Lietoju eko, patīk un atzīstu.Cena...lai nu kā, bet domāju,ka cenas ir uzpūstas...Jāmaksā par ideju un dzīvesveidu, brendu...kaut kā tā...

Linduchy 11. jūnijs 2013 10:21

Hmmmm, blogam trūkst sākums :( :( :(

Rebeka 11. jūnijs 2013 10:16

Es pieļauju, ka Eco var būt neliels uzcenojums, jo man šķliet tie sertifikāti maksā un ir grūti dabonami, tātad pie produkta izstrādes noteikti ir pamatīgas problēmas, Jo tam gan jābūt eco, gan jānodrošina cilvēkam tas kas rakstīts uz iepakojuma, ja tas ir sejas krēms, tad tam jāpilda savas funkcijas + jāsavieno tas ar eco..

Aa un eco iepakojumi arī šķiet nav lēti, visas thnoloģijas, lai bez konservantiem saglabātos pēc iepsējas ilgāk...

Es personīgi neaizraujos ar eco, cik esmu mēģinājusi, man nekas nav paticis. madaras sejas krēms manu ādu padara lipīgu, un Madaras losions pamatīga pudele kurai temiņš bija 3 mēneši gandrīz pilns tika izmests laukā, jo tik bieži lai paspētu izlietot nelietoju to.. :( Nu neveicas man ar to eco...

Kā mana mamma saka, cilvēks ir kā žurka, ar laiku pielāgo savu organismu visām indēm un nav jēgas censties dabīgoties, jo tāpat viss apkārt ir kaitīgs un no tā izbēgt nevar.

VIT@ 11. jūnijs 2013 10:10

Īsti nekad neesmu ticējusi EKO un BIO labumiem, protams laba kosmētika ir laba un tā nav lēta, tas ir fakts, tik jāatrod sev piemērota. Kas man ir zināms, neviena kosmētika īstermiņā nesola brīnumus, arī EKO un BIO, taču tā sola ko, kopšanu ādai un ja sistemātiski rūpējas, tad ilgtermiņā āda tiks sakopta līdz vēlamajam rezultātam. Tas ir tas, ko mēs dažkārt aizmirstam, izlasam o mitrina, uzsmērējam vienu reizi un gribam sagaidīt solīto, bet ja āda līdz tam nav mitrināta, tad nekā nebija, vismaz nedēļa un tikai tad jau būs redzamāks rezultāts :) Tā kā ideāli ir viss komplekts ūdens, ārīgi un iekšķīgi, gan arī kāds krēms, kas īpaši vasarā tomēr ir aktuāli sievietēm pēc 25 gadiem :)

pece 11. jūnijs 2013 10:05

Man šķiet, ka jebkuram atpazīstamam zīmolam eko vai nē, ir jāmaksā par nosaukumu. Nav jau arī neeko zīmolu produkti daudzi lēti.

Es varu sarakstu papildināt ar Dzintars eko līniju (starp citu sertificētu gan ražošanas līniju, gan pašus produktus).

Pati šobrīd lietoju Siberica kosmētiku, kura skaitās eko, bet vai tā ir vai nav un sastāvs atbilst realitātei neesmu papētījusi, bet man patīk!

Noelle 11. jūnijs 2013 10:01

Patiesībā - grūti spriest par cenām un to adekvātumu produkta patiesajām ražošanas izmaksām, jo neesmu tik zinoša jautājumos par to, cik reāli salīdzinoši izmaksā viena "parastā" ("kaitīgā") produkta un viena "eko" produkta izstrāde no nulles (no idejas) līdz gatavam, pārdošanā liekamam produktam. Ja mēs paskatāmies - arī ne-eko produktiem ir salīdzinoši ĻOTI liela cenu amplitūda. Tāpat arī šiem eko produktiem. Varbūt galu galā - tāpat kā parastajiem produktiem, arī eko, visu izsaka zīmols, mārketings un vārds + vēl "eko" vārda "pievienotā vērtība" (gluži tāpat kā tā pati torte parastajā versijā un ar piebildi "kāzu" stipri atšķirsies cenā). :)