Centrā POGA unikāla iekārta, kas ļauj komunicēt cilvēkiem ar smagiem kustību traucējumiem

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 27. februāris 2020 14:37
486

Rehabilitācijas centrā POGA pieejama inovatīva alternatīvās komunikācijas iekārta TOBII Dynavox The I-15+, kura ļauj komunicēt cilvēkiem ar smagiem kustību traucējumiem, izmantojot tikai acu zīlītes. Alternatīvās komunikācijas iekārta iegādāta par Eiropas Sociālā fonda projekta līdzekļiem un devusi būtisku attīstību alternatīvās komunikācijas ieviešanai Latvijā.

Rehabilitācijas centrā POGA pieejamā komunikācijas iekārta ļauj pacientiem, kuriem ir būtiski traucētas kustības,  bet pietiekami attīstīts intelekts, sazināties ar acu zīlīšu palīdzību. Iekārta atgādina datoru, kura datorpeli un funkcijas var vadīt ar acu zīlīšu palīdzību. Tādā veidā cilvēks ar funkcionāliem traucējumiem gūst iespēju izteikt savas domas, jūtas, vēlmes, komunicēt ar savu ģimeni un citiem sabiedrības locekļiem. Plašāk šāda tipa iekārtas tika iepazītas, kad to saziņai izmantoja slavenais angļu zinātnieks Stīvens Hokings, kurš sirga ar amiotrofo laterālo sklerozi un iekārta ļāva zinātniekam komunicēt ar visu pasauli, gan sarakstot grāmatas, gan uzstājoties konferencēs.

Augmentatīvā un alternatīvā komunikācija ietver sevī dažādas komunikācijas metodes, kuras tiek izmantotas, lai palīdzētu dažādu vecumu cilvēkiem, kuriem ir grūtības saprast un izteikties, izmantojot runu. Cilvēkiem var būt komunikācijas grūtības viņu veselības stāvokļa dēļ, kā piemēram, cerebrālā trieka, garīgās attīstības traucējumi, vai rasties insulta, smadzeņu bojājumu un Parkinsona slimības rezultātā. Alternatīvā komunikācija aptver plašu dažādu tehniku spektru, kas atbalsta vai aizstāj runāto valodu: attēlu komunikācijas tāfeles, burtu tāfeles, zīmju valoda, objektu un simbolu norādīšana un runas veidošanas iekārtas.

Ikdienā mēs visi izmantojam alternatīvo komunikāciju – žestus, mīmiku, grafiskos simbolus (emoji) utml. Tieši šīs pašas metodes var izmantot cilvēki, kuriem liegta runas spēja. Ja liegtas arī kustību spējas, tad var palīdzēt mākslīgā intelekta komunikācijas iekārtas kā TOBII Dynavox.

Centrā POGA vairāki bērni uzsāka alternatīvās komunikācijas programmu pilotprojekta ietvaros. Programma ietver plašu alternatīvās komunikācijas apguvi un ģimenes locekļu apmācību. Alternatīvās komunikācijas apmācība ietver sevī TOBII Dynavox iekārtas apguvi, alternatīvās komunikācijas veida pielāgošanu un iekļaušanu ikdienā un mācību procesā, un iespējams pat individuālās alternatīvās komunikācijas iekārtas iegādi un lietošanu mājas apstākļos. Katram pacientam tiek piemeklēta optimāla metode, ko viņš spēs maksimāli patstāvīgi izmantot, metožu paveidi var būt ļoti daudzveidīgi no vienkāršam kartiņām ar reālistiskiem fotoattēliem līdz kompleksām programmām, kas izmato simbolus un tekstu.

Centrā POGA alternatīvās komunikācijas programmu īsteno centra audiologopēde Jeļena Kondratjeva un ergoterapeite Lelde Kalvāne. Audiologopēde piedalās Rīgas Stradiņu Universitātes programmas “Audiologopēdija” studiju kursa "Alternatīvās komunikācijas palīgtehnoloģiju sistēma" īstenošanā. Studiju kursa ietvaros studentiem ir iespēja iepazīties ar centra POGA izmantotajām tehnoloģijām, iegūstot zināšanas un praktisko pieredzi ar skatiena izsekošanas tehnoloģiju izmantošanu.

Centra POGA audiologopēde Jeļena Kondratjeva stāsta “Esmu priecīga pieņemt izaicinājumu un piedalītos alternatīvās komunikācijas nozares attīstībā Latvijā. Ikdienā strādājot ar bērniem un jauniešiem ar funkcionāliem traucējumiem, esmu saskārusies ar situāciju, ka ģimenei ir ļoti grūti saprast bērna vajadzības, bet bērnam ir liels diskomforts, ka nespēj paust savas vēlmes un sajūtas. Alternatīvā komunikācija sniedz lielas iespējas, lai bērni, kuriem liegta runas spēja, varētu paust savas vajadzības, piemēram, vēlmi iziet ārā, pastāstīt ārstam, ka sāp vēderiņš, iekļauties mācību vidē un sazināties ar draugiem. Ideālā pasaulē, bērni un ģimene lieto piemērotas alternatīvās komunikācijas metodes un iekārtas kā TOBII un bērni, neskatoties uz funkcionāliem traucējumiem, tiek iekļauti starp vienaudžiem un dzīvot maksimāli neatkarīgu un piepildītu dzīvi”.

Esam ļoti pateicīgi īstenot Eiropas Sociālā fonda projektu ""POGA”- vieta, kur vecākus un bērnus saprot un mīl", līgums Nr. 9.2.2.3/18/A/012. Projekta mērķis ir sniegt sociālās rehabilitācijas pakalpojumu un paredz 189 687,34 eiro finansējumu, kas 14 mēnešus sniegs atbalstu 50 centra "Poga" pacientiem. Finansējumu sastāda 85% Eiropas Sociālā fonda finansējums un 15% Latvijas Republikas finansējums.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies