Bezdarbniece

pece
pece 13. maijs 2013 09:10
987

Tā jau saka, ka dzīvē viss vismaz vienreiz ir jāizbauda. Tā nu kādu brīdi atpakaļ baudīju Bezdarbnieces priekus.


Izlaidīšu stāstu par pārmaiņām, jauniem priekšniekiem un cilvēku īstajām dabām, kuras atklājas sarežģītās situācijās, kas gan arī izrādījās laba pieredze.

Saņemot uzteikumu, nopriecājos, ka pēdējā darba diena ir piektdiena. Tā teikt – beidzam veco un ar jaunu nedēļu – liekam jaunu bildi iekšā.

Mācība NR.1 bezdarbniekos var reģistrēties tikai nākamajā darba dienā pēc darba attiecību izbeigšanas, kas šajā gadījumā bija pirmdiena, bet bezdarbnieku pabalstu maksā no pieteikšanās dienas, bet par visām dienām vienādi – kā darba dienām, tā svētku dienām – tā nu nācās zaudēt bezdarbnieku pabalstu par veselām divām dienām .

Kaut kā biju iedomājusies, ka valstī krīze pa lielam beigusies un masveida atlaišanas nav manāmas, tad jau reģistrēties bezdarbniekos nebūs problēmas. Gribēju kā baltais cilvēks, bez sēdēšanas rindā, bet ar iepriekšēju pierakstu. Mēģināju pierakstīties nedēļu pirms darba attiecību izbeigšanas un man piedāvā iespēju pēc nedēļām divām. Tas man nederēja, jo nebiju plānojusi uzkavēties bezdarbniekos garus periodus!

Mācība Nr.2 Ja gribi būt baltais cilvēks – uz pieņemšanu bezdarbnieku kantorī piesakies laikus – vismaz 2 nedēļas iepriekš!

Nolemju, ka iepriekš minēto iemeslu dēļ, nevarētu būt traki daudz to gribētāju un dzīvā rinda mega gara. Nākamais šoks – Rīgā ir tikai viena vieta, kur vari pieteikties bezdarbnieku statusam, kur kā izrādās vienlaikus pieņem vien četri darbinieki. Aizdevos uz pl.10 – tā teikt pirmie, lai ir noskrējuši un mierīgāk, tas ko es ieraudzīju uz vietas mani sašāva galīgi.

Ienākot redzu – telpa pilna ar cilvēkiem – daļa sēž, daļa stāv kājās, no bezgaisa var noģībt un neskatoties uz to, ka tas bija ziemā, virsdrēbju atstāšana garderobē nav nodrošināta. Koridorā pie galda nosēdināta sekretāre (ļoti prātīgi), kura pārbauda vai ir visi nepieciešamie dokumenti, lai sēdējiens rindā nav veltīgs. Iedod uz datora izdrukātu numuriņu, kas sagriezti no parasta papīra. Ok, skatos, kur tad es varu redzēt kā tie numuriņi virzās – izrādās – NEKUR! Tev ir jānoskaidro, kurš ir pirms tevi, kurš pēc un jāvaktē sava rinda, pa laikam noprasot no kabineta iznākušajiem, kāds tad šim numuriņš bij. Gaisa nav, pa laikam kāds mēģina atvērt logus – caurvējš velk ne pa jokam – kas labāk, vēl nav zināms. Mīcu savas virsdrēbes uz krēsla atzveltnes un rokās, jo man ir palaimējies apsēsties. Darbinieces tik pa retam atļaujas aizskriet uz tualeti – niknu skatienu pavadītas. Rinda virzās nenormāli lēni, jo pieņem tikai četras darbinieces. Ap pusdienlaiku top skaidrs, ka tie, kas vēl uzrodas, šodien pie kārotā statusa netiks un numuriņus vairāk neizsniedz, tā teikt – nāciet rīt!

Mācība Nr.3 – laikus pieteikties uz pierakstu!

Piereģistrējot man ir jāatbild uz čupu jautājumiem, un iedod kursu sarakstu uz kuriem varu pietikties. Kad jautāju par rindām – esot ap pus gadu jāgaida uz kursiem. Izvēlos dažus, bet ceru, ka uz to laiku būšu tikusi pie jauna darba.

Izstāsta, ka noteikti ir jāiziet ievadlekcija, uz kuru varu vēl mēģināt uzspēt, citādi būs jānāk kādu citu dienu! Nesos uz šo lekciju – sajutos nožēlojami – klārē visādas teorētiskas lietas, bet uz konkrētiem jautājumiem nav konkrētu atbilžu. Vienīgā pievienotā vērtība – apkopojums par Ineta saitiem, kur izvieto draba sludinājumus – daži no tiem man ir jaunums.

Mācība Nr. 4 – Neceriet, ka ievadlekcija varēs jums ko līdzēt. I-netā informācijas ir pieejama daudz vairāk un ja kādam ir situācija, kad nav neta – droši dodieties uz kādu no bibliotēku filiālēm – kā baltais cilvēks, piesakiet laiku uz datoru un būs jums viss gan Internets (par brīvu), gan iespēja izdrukāt (par mazu maksu gan), gan bibliotekāres ir laipnas palīdzēt un parādīt, ja kas nevedas.

Lai pieteiktos bezdarbnieka pabalstam, man nācās doties uz VSAA, bet tas ir saistīts ar darba gaitām pirms 1995.gada, tur gan viss bij kā pa diedziņu, ne rindas, gan laipna darbiniece visu izstāstīja, piemeta aprēķinus un viss kā nākas. Par bezdarbnieku pabalstu izmaksu – nesacerieties tikt pie ātras naudas.

Mācība Nr.5 Bezdarbnieku pabalstu izmaksā līdz nākamā mēneša 25.datumam, kas nozīmē par šo mēnesi, naudu saņemsiet vien nākamā mēneša beigās.

Par laimi, šo statusu ilgi nenācās ekspluatēt un tā izbeigšana izrādās vienkārša, nav pat pašam jāierodas personiski, pietiek ar faksu vai e-pastu (un pat bez elektroniskā paraksta)!

Varbūt kādam šī pieredze noder, lai gan nokļūt šīs mašinērijas zobratos, nenovēlu nevienam, jo kopējā attieksme šajā iestādē ir drausmīga! Sajūta, ko rada apkārtējie apstākļi, sniegtās informācijas noderīgums un kvalitāte, man lika sajusties kā bez maz noziedzniecei, nevis godīgam nodokļu maksātājam, kurš nonācis grūtā periodā!

 

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
smukaa 13. maijs 2013 19:14

Tas jau arī ka gadās;)

pece 13. maijs 2013 18:29

Nav rindas visur - kad gāju uz VSAA pēc bezdarbnieka pabalsta aprēķina, nekādas rindas - nospied pogu 2 minūtes un vari iet kabinetā - pa smuko un pa cilvēcisko (Y) un attieksme super, darbinieki nepārmocīti un atsaucīgi.

Starpc citu biju VID tieši kādu nedēļu pirms 1. aprīļa, iegāju - rinda mežonīga pēc numuriņiem, bet atraduši veidu kā apkalpot ātrāk un vairāk, nosēdinot konsultantus zālē un 120 cilvēki it kā bij priekšā, tiku pie apkalpošanas pēc 1/2 stundas (Y)

smukaa 13. maijs 2013 17:46

Diemžēl gandrīz visur ir iepriekš 2 pat 3 nedēļas jāpierakstās :( Vienīgais smieklīgi ir tas,ka dažreiz cilvēks nemaz nevar paredzēt,ka viņu atlaidīs :S Bet par tām rindām..tās ir visur un vienmēr,un tad sāc domāt,ka Lv tomēr ir vairāk cilvēku kā saskaitīt:)

pece 13. maijs 2013 15:52

Man tas statuss ātri izbeidzās par laimi. Ir jauns darbs, jauni kolēģi un izaicinājumi :)

hiperkeri 13. maijs 2013 15:07

Paldies Tev! Žēl gan Tevis,ka nācās tam visam iziet cauri,tas ir briesmīgi..Bet kā veicas ar jauno darbu meklēšanu? Vai jau strādā?

Rebeka 13. maijs 2013 12:10

Noderīgs raksts.. paldies ;)

VIT@ 13. maijs 2013 10:53

Kā vienmēr noderīga, sakārtota informācija, super (Y)