Viss, kas jāzina par mājokļu apgaismojuma izvēli rudenī

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 14. oktobris 2019 19:00
1366

Rudenī, dienām kļūstot arvien īsākām, arvien agrāk nākas telpās iedegt mākslīgo apgaismojumu. Nav noslēpums, ka apgaismojums iespaido ne vien noskaņojumu mājoklī, bet atstāj ietekmi uz cilvēka nervu sistēmu, emocionālo stāvokli, noskaņojumu un labsajūtu. Kā plānot pareizu gaismas objektu izvietojumu mājoklī gada tumšajā laikā, vienlaikus neapjūkot plašajā gaismekļu veidu un stilu  piedāvājumā, un kas jāzina par svarīgākajiem gaismekļus raksturojošiem skaitļiem un terminiem, stāsta būvmateriālu, sadzīves un interjera preču lielveikala “K Senukai” apgaismojuma kategorijas  vadītājs Andris Tēraudkalns.   

Apgaismojuma izvietojums dažādās telpās 

Lai apgaismojums mājās kalpotu ne tikai kā interjera elements, bet būtu arī funkcionāls un veidotu telpu mājīgāku, nepieciešams ievērot noteiktus principus, kas katrā mājokļa telpā ir atšķirīgi.  

Dzīvojamā zona ir tā vieta, kur uzturamies visbiežāk, tādēļ atmosfēra ir īpaši svarīga. Izmantojot tikai centrālo lustru, tā var būt par blāvu citās šīs telpas zonās, tādēļ vislabāk ierīkot vairāklīmeņu regulējamu apgaismojumu, kas ļautu mainīt tā intensitāti telpas zonās. To var panākt ar izvietotām galda lampām, stāvlampām un sienas lampām. Atpūtas telpā var ierīkot reostata slēdzi, kas regulē gaismas intensitāti.

 

Plānojot apgaismojumu virtuvē, ieteicams to iedalīt divās zonās - darba zona (ēdiena gatavošanai) un ēdamzona. Vietai, kur tiek gatavots ēdiens, vislabāk izvēlēties spilgtu, bet funkcionālu apgaismojumu, ko var panākt, piemēram, ar iebūvējamām lampām. Savukārt ēdamzonā par apgaismojuma avotu lieliski kalpos viena vai vairākas lampas, kas izvietotas virs galda, kur tiek ieturētas ģimenes maltītes.  

Guļamistabā nevajadzētu pārspīlēt ar apgaismojumu, taču gaismas ķermeņu izvēle jāplāno rūpīgi, lai panāktu gan intīmāku, gan spilgtāku gaismu. Vislabāk būtu izvēlēties vairākus gaismekļus - centrālo lustru, kas apgaismos kopējo telpu, lampas pie gultas - sienas vai galda lampas, kas būtu noderīgas lasīšanai.  

Vannas istabā griestu lampas nodrošinās kopējo apgaismojumu, taču ar sienas lampām var radīt īpašus akcentus, tādējādi padarot telpu plašāku. Būtisks ir apgaismojums pie spoguļa, kam jābūt vērstam uz seju, lai izvairītos no jebkādām ēnām.

Koridora apgaismojumam visbiežāk ir funkcionāla nozīme. Visbiežāk šajā zonā ir nepietiekams dabīgais apgaismojums, ko ieteicams kompensēt, izvēloties spilgtu apgaismojumu. Ir dažādi piemēroti varianti: griestu lampas, sienas lampas, troses sistēmas gaismekļi, iebūvējamie gaismekļi. Ja koridors ir garš, tad lampas būtu jānovieto ik pēc diviem līdz trim metriem.                                                                        

Ko nozīmē gaismas intensitāte lūmenos 

Energoefektivitātes dēļ LED apgaismojums šobrīd ieguvis plašu pircēju atsaucību. Izvēloties LED apgaismojumu, tieši lūmenu skaitu, nevis gaismas sadalījumu vatos ieteicams ņemt vērā, plānojot mākslīgā apgaismojuma intensitāti dažādās dzīvojamās zonās mājoklī. Lūmeni tiek marķēti ar burtiem “lm” un nosaka, cik spožu gaismu izstaro spuldze. Lai labāk saprastu, cik daudz gaismas tā izstaro, vajadzētu atcerēties vecās spuldzes 40, 60 un 100 vati. 40 vatu spuldze deva gaismu, ko tagad nodrošina 450 lūmenu LED spuldze (4-6 W), 800 lūmenu spuldze atbilst 60 W spuldzei. Tagad šāda spuldze patērē 8-12 W enerģijas. 1600 lūmenu spuldze izstaro 100 W. Parasti tādas spuldzes patērē 15-20 W enerģijas. 

Lai labāk saprastu, cik daudz lūmenu ir nepieciešams vienam kvadrātmetram katrā telpā, var noderēt šī tabula.

Telpa

Lūmeni, m2

Virtuve

250-300

Dzīvojamā istaba

200-300

Koridors vai halle

100-150

Vannas istaba

200- 300

Guļamistaba

200-300

Darba istaba / bērnu istaba

300-400

Piemērs. Ja bērnu istabas platība ir 15 kvadrātmetru, tai ir nepieciešami 4500 lūmeni. Ar vienu spuldzi jums nepietiks, vajadzēs vismaz četras. Vienai ir jābūt istabas centrā, otrā atradīsies virs galda, trešā virs drēbju skapja, un ceturtā pie vai virs gultas.  

Līdzīga pieeja ir jāizmanto, plānojot apgaismojumu citās istabās mājoklī. Īpašu uzmanību aicinām pievērst apgaismojumam vannas istabā. Tam ir jābūt pietiekamam pat, ja telpa nav ļoti liela. Parasti vannas istaba ir tikai 3-5 m2 plata, tāpēc šķiet, ka tajā nav nepieciešams daudz gaismas, pietiks ar 600-1600 lūmeniem. Tomēr jārēķinās, ka tieši vannas istabā ir zonas – piemēram, pie spoguļa, kur nepieciešams īpaši rūpēties par pietiekamu apgaismojumu.  

Gaismas krāsas nozīme komforta radīšanai

Izvēloties noteiktu gaismekli, būtiska ir spuldzītes gaismas krāsa vai temperatūra. Krāsa spēcīgi ietekmē noskaņu telpā un dažādu krāsu apgaismojums dažādi ietekmēs cilvēka, kas atrodas šajā telpā, emocionālo noskaņojumu. Krāsas parametru izsaka Kelvinos. 

Izvēloties gaismekli, jāatceras par 3 krāsu intervāliem:

1. 2700-3000 K dzeltena gaisma. Tā ir silta gaisma, piemērota lielākajai daļai dzīvojamo telpu.

2. 3000-4100 K balta gaisma. Auksta gaisma, piemērota virtuvei, darba telpām, pagrabiem, pieliekamiem.

3. 5000-6500 K zilgana gaisma. Šis apgaismojums ir izmantojams komerciālos objektos, piemēram, veikalu plauktu izgaismošanai, kā arī  āra teritoriju izgaismošanai. 

Kas ir jaunās un ļoti pieprasītās dekoratīvās Filament LED spuldzes 

Industriālais dizains piedzīvo savu atdzimšanu un autentisku, mūsdienīgu šāda tipa interjeru mājā var panākt, ierīkojot jauno, dekoratīvo Filament LED apgaismojumu. Tās atgādina  20. gadsimta sākuma Edisona radītās kvēldiega spuldzes, taču patiesībā to enerģijas patēriņš ir tikpat neliels kā jebkuriem citiem LED gaismekļiem. Šīs spuldzes darīs modernu un mājīgu jebkuru mājokli. 

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies