Rudens zeltainās lapas – kā ieguvums tavam dārzam

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 28. oktobris 2021 07:34
405

Rudens rit pilnā sparā un krāsainās lapas, kas priecēja mūsu acis, tagad izkrāso piemājas zālienu. Ko darīt ar koku nokritušajām lapām, kā tās ietekmē mājas zālienu un kā tās izmantot dārza darbos, ieteikumos dalās zīmols Fiskars. 

  1. Kāpēc nepieciešams atbrīvoties no nobirušajām lapām

Zelta rudens lapas vienmēr priecē, taču to ilgstoša atrašanās zālienā var izraisīt arī virkni problēmu. Piemājas zālienam ir nepieciešams elpot, taču zem sakritušajām lapām ļoti ātri veidojas mitrums, kas ir perfekta vide dažādu sēņu un citu nepatīkamu mikrobu veidošanās pamatā. Tā vietā, lai izmantotu lapu pūtēju, iesakām izmantot lapu grābekli – jo tas vienlaikus palīdzēs uzturēt fizisko formu, kā arī mazāk kaitēs dzīvniekiem, kuri mitinās jūsu dārzā.  

Lai arī parasti plašāka uzmanība tiek vērsta, lai atbrīvotu pagalmu no lapām tieši esošajā zālienā, iesakām uzmanību pievērst arī rudens lapu atbrīvošanai no piemājas celiņiem, kāpnēm un citām virsmām, lai izvairītos no paslīdēšanas uz tām. Piemēram, lai attīrītu šādas virsmas no nevēlamiem apaugumiem var izmantot arī birsti. Piemēram, Fiskars universāla slota pagalmam palīdzēs noslaucīt no piemājas āra celiņiem, koka virsmām un citām saimniecības ēku grīdām gan smiltis, gan gružus, lapas un sīkus zariņus, pateicoties mīksto un cieto sariņu kombinējumam, tādējādi nodrošinot efektīvu slaucīšanu.

  1. Lapu kaudzes: mājvieta dzīvniekiem un kukaiņiem

Lai arī rudenī primāri domājam par dārza augiem, tomēr nepieciešams arī padomāt par dzīvniekiem, kas mīt dārzā. Lapas var tikt izmantotas kā mājvieta dzīvniekiem, tāpēc tā vietā, lai pilnībā atbrīvotos no lapām, iesakām atstāt nelielu kaudzīti ar tām dārza stūrī, lai dārzam labvēlīgie kukaiņi un dzīvnieki, piemēram, mārītes un zaļactiņas, varētu zem lapām atrast sev patvērumu ziemai, turklāt arī ežiem patīk paslēpties nelielās lapu kaudzēs. 

  1. Lapas kā barības avots dārzam 

Lai arī rudens lapas šķiet kā lieta no kā atbrīvoties, tomēr tās sniedz vairākus ieguvumus dārzam. Piemēram, satrūdējušās rudens lapas noder komposta veidošanai un šādā veidā lapu enerģija atkal atgriežas augsnē. Komposts uzlabo augsnes struktūru un nodrošina augus ar nepieciešamajām barības vielām. Neatkarīgi no tā, vai piemājas pagalmā ir smilšaina augsne vai smaga, mālu augsne, komposts var palīdzēt, pievienot dārzam vērtīgas organiskās vielas. 

Vienlaikus komposts veido augsnē svarīgus mikrobiomus un piesaista labvēlīgus kukaiņus, kas ir svarīgi augu augšanai. Turklāt kompostam bieži vien ir makro un mikroelementi, kas reti atrodami sintētiskajos mēslojumos.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies