Pilsētas žurka ar spārniem vs miera simbols

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 19. marts 2017 11:00
1850

Apmeklējot lielāko daļu pasaules pilsētu, noteikti ieraudzīsi baložus - zilganpelēkus ar zaļganu metālisku spīdumu, gandrīz melnus vai raibus. Un, protams, baltas dūjas bieži vien tiek izmantotas kā skaists šova elements kāzās un burvju trikos. Bet vai tevi kādreiz ir nodarbinājis jautājums, kāpēc mēs ikdienā neredzam mazus balodīšus?

Pirms vairāk 5000 gadiem, cilvēkiem pieradinot klinšu balodi, radās mājas balodis. Baloži ir izplatīti visā pasaulē, izņemot Antarktīdu un Sahāras tuksnesi.  Baložu ģints sastāv no 315 baložu sugām, no kurām Latvijā ir sastopamas piecas - mājas balodis, meža balodis, lauku balodis, gredzenūbele un parastā ūbele. Latvijā vienu reizi ir sastapta arī austrumu ūbele.

Mājas balodis un gredzenūbele paliek ziemot Latvijā, pārējās baložu sugas ir gājputni – rudenī dodas uz siltākām zemēm.

Baloži galvenokārt barojas uz zemes ar dažādām augu sēklām, dzinumiem, augļiem un ogām.  

Lauku balodis un ūbeles parasti būvē diezgan nekārtīgas un vaļīgas ligzdas uz koku zariem, izmantojot dažādus zariņus un stiebrus. Mājas balodis ligzdo dažādās cilvēku konstrukcijās, meža balodis - koku dobumos. 

Baloži piekopj monogāmiju, izvēloties vienu partneri visam mūžam. Piemērotos apstākļos mājas balodis var ligzdot visu gadu. Parasti baloži izdēj 2 olas. Ja viens no putnēniem aiziet bojā, otrs saņem barības dubultdevu, tādējādi izaugot ātrāk un spēcīgāks. Marta sākumā tiek izdētas 1-2 olas (4-5 dējumi gada laikā). Meža balodis izdēj 2 olas aprīļa sākumā (2-3 perējumi gadā). Lauku balodis izdēj 1-2 olas aprīļa sākumā (2 perējumi gadā). Gredzenūbeles marta beigās izdēj 1-2 olas (perē vairākas reizes gadā). Savukārt parastā ūbele perē tikai vienreiz gadā, maijā izdējot 2 olas.

Mazos balodīšus perē (17-19 dienas) un vēlāk baro abi vecāki. Baloži (atšķirībā no lielākās daļas putnu sugu) mazos putnēnus baro ar "pienu". Pienu spēj saražot gan vīriešu kārtas, gan sieviešu kārtas baloži. Baložu piens maz atgādina pienu klasiskā izpratnē - tā ir vidēji šķidra viela dzeltenīgā krāsā, kas atgādina biezpienu. Baložu piens ir ļoti trekns, proteīniem un antioksidantiem bagāts. Baložiem sāk izstrādāties piena sekrēts dažas dienas pirms balodīšu izšķilšanās.

20170319110732-30638.jpg

Izšķiļoties no olas, mazais putnēns neizskatās īpaši glīts - tas ir rozgans, klāt ar retām spalvām dzeltenā krāsā. Vecāki baro putnēnus ar pienu pirmo dzīves nedēļu. Otrajā nedēļā mazie putnēni pamazām tiek pieradināti pie parastās barības. Aptuveni 30-40 dienu laikā balodim ir izaugušas spalvas un tas ir gatavs pamest ligzdu - tādā izskatā, kādā mēs esam pieraduši redzēt baložus ikdienā.

Daži interesanti fakti par baložiem:

  • Baloži spēj lidot 1800 m augstumā.
  • Baloži spēj lidot ar ātrumu 120km/h, bet ir reģistrēti gadījumi, kad lidošanas ātrums ir sasniedzis pat 140km/h
  • Vienas dienas laikā balodis spēj nolidot pat 1000km
  • Baložiem piemīt lieliskas navigācijas spējas - tie orientējas, izjūtot Zemes magnētisko lauku (zinātnieki uzskata, ka "uztvērējs" atrodas baloža knābī), kā arī orientējas pēc Saules atrašanās vietas.
  • Agrāk baloži tika izmantoti ziņu nosūtīšanai - balodis, atlaists brīvībā, spēj atgriezties savā ligzdā (vietā, kurā izšķīlies un izaudzis) pat no vairāku tūkstošu kilometru attāluma. Pirmās vēsturiskās liecības par baložu izmantošana ziņu sūtīšanai ir atrodamas 2500 g.p.m.ē. - Mezopotāmijā. Otrā Pasaules kara laikā baloži tika turēti arī tankos un zemūdenēs, lai uzbrukuma gadījumā tos varētu atbrīvot, nosūtot ziņu.
  • Baloži dzer ūdeni, to iesūcot ar knābi kā ar salmiņu (lielākā daļa citu putnu paņem knābī ūdeni un tad atmet galvu, lai to norītu).
  • Baloži spēj atšķirt krāsas, kā arī tie spēj redzēt ultravioleto gaismu.
  • Baloži spēj identificēt sevi ar atspulgu spogulī.
  • Baložiem piemīt augsti attīstītas prāta spējas - tie spēj atpazīt burtus un pat atšķirt dažādas sejas attēlos un balsis.
  • Balta dūja ir kļuvusi par miera un labo ziņu vēstnesi, pateicoties Vecajau derībai un stāstam par Lielajiem plūdiem un Noasa šķirstu.


Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies