No roku spēka līdz gudrai mazgāšanai: 4 interesanti fakti par veļasmašīnām

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 9. augusts 2016 18:23
882

Pirmā plaši pieejamā elektriskā veļasmašīna tika patentēta pirms vairāk nekā 100 gadiem – 1910.gada 9.augustā. Nomainot veļas dēļi, tā kļuvusi par neaizstājamu palīgu teju ikvienā ģimenē, tāpēc aicinām iepazīties ar dažiem interesantiem faktiem par tās vēsturi un veļas mazgāšanas paradumiem Latvijā. 

Pirmā veļasmašīna – dāvana sievai

Pirmā mājas lietojamā veļasmašīna, kuras mērķis bija atvieglot smago roku darbu, tika radīta jau 1874.gadā – to izveidoja amerikānis Viljams Blekstouns kā dāvanu sievai dzimšanas dienā. Taču arī tad bija nepieciešams cilvēks, kurš ar savu spēku griež cilindru, kurā ievietota mazgājamā veļa. Savukārt pirmā ar elektrību darbināma veļasmašīna “Thor” tika izgudrota 1908.gadā un patentēta trīs gadus pēc tam. Samsung savu pirmo veļasmašīnu radīja 1974.gadā, un tai bija divi atsevišķi nodalījumi – mazgāšanai un centrifūgai, starp kuriem drēbes bija jāpārceļ pašrocīgi.

Daiļā dzimuma pārziņā

Latvijā pat 9 no 10 sievietēm atzīst, ka veļas mazgāšana ģimenē ir viņu pienākums, liecina Samsung AddWash veiktā aptauja. Tikai piektdaļa vīriešu atzīst, ka veļu mēdz mazgāt paši, viņi šo pienākumu labprātāk uztic savai sievai vai partnerei. Katrā desmitajā mājsaimniecībā veļa tiek mazgāta pat reizi dienā, taču visbiežāk Latvijas ģimenēs nav vienas konkrētas veļas dienas, jo puse jeb 53% respondentu veļasmašīnu ieslēdz vairākas reizes nedēļā. 

Aizmāršība kā ieradums

Pusei aptaujāto pēdējā laikā laikā ir gadījies piemirst ielikt mazgāties kādu veļas gabalu un atcerēties par to tikai tad, kad veļasmašīna jau ieslēgta. Šāda situācija bieži gadās ne tikai Latvijā, bet arī Baltijas valstīs un Eiropā, kur aptuveni 90% patērētāju apgalvo, ka regulāri vēlētos pievienot mazgāšanai aizmirstās drēbes vai papildu mazgāšanas līdzekli un veļas mīkstinātāju. Šādas atziņas par patērētāju ikdienas paradumiem virzījušas arī veļasmašīnu attīstību, piemēram, Samsung AddWash ir aprīkota ar papildu durvīm, kas ir pietiekami lielas, lai jebkurā mazgāšanas brīdī pievienotu džemperi, dvieli vai pat džinsu pāri. 

Gudra mazgāšana

Mūsdienās veļasmašīnas ne tikai mērcē, mazgā un skalo, bet arī spēj radīt īpašus gaisa burbuļus, kas palīdz cīņā ar traipiem un netīrumiem. Tāpat tās taupa arī ūdeni un elektrību – pieejami modeļi ar tik augstu energoefektivitāti, kas mērāma vairs ne tikai ar A klasi, bet pat ar A+++ klasi. Tāpat ir radītas pavisam klusas veļasmašīnas ģimenēm, kurās aug bērni, un veļasmašīnas, kuras var ieslēgt no viedtālruņa arī esot ārpus mājām. Iespējams, nākotnē tās pratīs drēbes salocīt un mums savu apģērbu tikai atliks ielikt skapī.

Par pētījumu

Pētījumu veica tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs “SKDS” interneta vidē 2016. gada februārī. Aptauja ir reprezentatīva ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem vecumā no 18 līdz 74 gadiem. Izlases lielums ir 1005 respondenti Latvijā, Lietuvā un Igaunijā – katrā 500 respondenti.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies