Neiet biznesā? 34 % zādzību veic darbinieki!

12. oktobris 2011 00:00
909

Kā liecina uzņēmuma SECURE LATVIA apkopotā statistika, Baltijas valstīs mazumtirdzniecībā ārējās zādzības veido vidēji 43% no zudumiem, iekšējās zādzības – 34%. Atlikušos 17% rada cilvēciskais faktors - darbinieku kļūdas un piegādes nepilnības.

 

 

Vairums tirgotāju pieturas pie klasiskām, pārbaudītām vērtībām zādzību novēršanā. Latvijā joprojām populārākā ir fiziskā apsardze (viens vai vairāki apsargi uniformās), attālinātā videonovērošanas sistēma, kā arī t.s. elektroniskie vārti aiz kasēm, kas signalizē, ja no veikala tiek iznesta neatkodēta prece. Ārējai preču aizsardzības sistēmai daudzi uzņēmumi izmanto arī butaforijas, piemēram, elektronisko vārtu mulāžas, butaforiskas novēršanas kameras, taču tās nav īsti iedarbīgas pret profesionāliem zagļiem, kas lieliski prot atšķirt īstu iekārtu no neīstas.

 

Lai arī ārējās zādzības veido lielāko daļu mazumtirgotāju zudumu, tomēr ievērojamu zudumu īpatsvaru veido iekšējās zādzības, kuras veic veikalu personāls – pārdevēji, kasieri, pat veikalu vadītāji. Darbinieku kļūdas veido 14% zudumu, savukārt 9% zudumu rodas piegāžu segmentā.

 

„Daudzos tirdzniecības uzņēmumos algas pārdevējiem, kasieriem un noliktavas darbiniekiem ir diezgan zemas, vienlaikus blakus notiek liela preču apgrozība. Tāpēc vilinājums izmantot iespēju viegli tikt pie labām precēm, izmantojot nelikumīgus paņēmienus, ir ļoti liels,” novērotajā dalās Eduards Bukovskis, SECURE LATVIA biznesa attīstības vadītājs.

 

Iekšējo zudumu īpatsvaru var ievērojami samazināt ieviešot uzņēmumos iekšējās kontroles sistēmu, kā arī rūpīgi veicot personāla izvērtēšanu un atlasi. Efektīvi strādā tas, ja personāls ir informēts, ka uzņēmumā var tikt veiktas pārbaudes un kontrole, lūdzot darbiniekiem uzrādīt visu, kas ir līdzi. Un būtiski, ka šādas pārbaudes laiku pa laikam arī tiek veiktas. Izplatīta ir prakse slēptās kameras noliktavās, piegādes vietās, par kurām darbinieki ir informēti, taču nezina šo kameru tiešu atrašanās vietu.

 

„Ļoti vērtīgi ir papētīt darbinieku ne tikai darbavietās, bet arī ārpus tās. Šādu uzdevumu parasti veic novērotāji ar detektīva licenci, kas noskaidro ar ko jaunais darbinieks ikdienā komunicē, kā viņš iztērē pirmo algu u.tml., kas jau ļoti daudz pasaka par cilvēku. Tāpat ir tikai normāli, ja darba devējs potenciālajam darbiniekam, kas strādās ar lielām materiālām vērtībām kasē vai noliktavā, palūdz izziņu no Iekšlietu ministrijas par viņa pagātni. Šo praktizē varbūt tikai puse uzņēmumu,” analizē E.Bukovskis.

 

Kā liecina „Pasaules mazumtirdzniecības zādzību barometrs 2010” (The Global Retail Theft Barometer 2010), pašlaik pirmo reizi trīs gadu laikā mazumtirgotāji ir palielinājuši savus ieguldījumus drošības risinājumos, tā samazinot zudumus. Globāli populārākās nozares, kurās zādzību skaits tiek samazināts līdz ar ekonomiskās stabilitātes atgūšanu, ir apģērbu tirdzniecība, farmācija, būvniecības un tā sauktie „dari pats” jeb pašapkalpošanās veikali.

 

Lai nodrošinātu kvalitatīvus drošības risinājumus zudumu mazināšanai, pašlaik aktuāli ir kompleksi drošības pakalpojumu risinājumi. Tas nozīmē, ka uzmanība tiek pievērsta ne tikai ārējiem, bet arī iekšējiem riskiem – apsardzes uzņēmums gan nodrošina personāla novērošanu un pārbaudes, gan arī piedalās noliktavas un preču plūsmas procesos – inventarizācijā, pieņemšanā, izsniegšanā u.c. „Protams, ne jau apsargs pētīs inventarizācijas dokumentus. Šo funkciju veic uzņēmuma darbinieki ar zināšanām un pieredzi noliktavu biznesā, loģistikā, cilvēki, kas šo procesus izprot un spēj veikt profesionālu preču plūsmas analīzi, konstatējot vājās vietas un iesakot uzņēmējam risinājumus jeb zudumu samazināšanas plānu,” skaidro E.Bukovskis.

 

 

Sieviešu Kluba diskusijai:

Kā tu vērtē šos statistikas datus?

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
smukaa 12. oktobris 2011 11:16

Tāpēc vajag uzlikt t.s.limitu darba telefonam un,ja iet pāri,lai par "ne darba" sarunām maksā katrs atsevišķi;)

banderoso 12. oktobris 2011 11:09

Šī ir liela problēma veikalso, jo darbinieki paņem daudz ko.
Arī printēšana ne darba vajadzībām, zvanīšana no darba telefona personīgiām vajadzībām ir zādzība .

smukaa 12. oktobris 2011 10:48

Te jau jārunā par darbinieku morālo nostāju..Kā var apzagt savu darba devēju,piedevām,ja tev maksā algu?! :^) Un nepiekrītu teicienam,ka visi zog!Nezog,nav vairs PSRS laiki,kad patiešām pat kaimiņš kaimiņu apzaga..