Mazie Ziemassvētki jeb kā Somijā dēvētie - Pikkujoulut

Latviete Somijā
Latviete Somijā 23. novembris 2015 11:43
1854
Rīts pārsteidz ar pēkšņi sākušos ziemu. Tas iepriecina...bērni gavilē un skrien uzvelt pirmo sniegavīru.
šogad sniegavīram ir vārds - Olafs.
Dodamies meža pastaigā,atrast pirmo eglīti un atstāt rūķiem končas.
Mežā valda mierpilns klusums,daba dodas atpūtā....
Ziema mani iedvesmo,tā atspirdzina,tā sniedz mundrumu...
Gandrīz kā Ansītis un Grietiņa bārstīja maizes drumstalas,lai atrastu atpakaļceļu,mes paslēpjam rūķiem domātās končas,lai viņi atrastu ceļu līdz mūsmājām un atnestu mums kādu prieciņu.
Sasildamies ar karstu kakao un mandarīniem.
Mežā viss garšo īpaši labi.
Cepam mufinus ar mellenēm un šokolādes gabaliņiem..
Svecītes tiek iedegtas gan mājā,gan sētā,lai rūķi zin kur viņus gaida..
eglīti izrotājām,saldo mielastu pagatavojām,rūķus sagaidijām un kad pie debesīm zvaigznītes cita pēc citas iedegās,bērni ar sārtiem vaigiem,pilniem punčiem un ticību brīnumam,aizmiga saldā miegā....Paldies par ideju Marja.

Somijas iedzīvotāji jau novembrī sevi noskaņo uz gada jaukākajiem svētkiem - Ziemassvētkiem. Māju pagalmos tiek iedegtas ziemassvētku gaismiņas un lukturīšos vizuļo sveču liesmiņas. Lai gada tumšākais mēnesis nešķistu tik nomācoš, cilvēki rada svētkus ikdienā, kurus pazīst ikkatrā mājā kā Mazos Ziemassvētkus, jeb somu valodā -Pikkujoulut. Šie svētki tiek svinēti pēc katra paša izvēles, jo tiem nav nedz noteikta laika, nedz arī datuma. Gan dažādas organizācijas, gan biedrības un uzņēmumi Pikkujoulut organizē saviem darbiniekiem vai biedriem. Ģimenes vai draugu pulciņi sanāk kopā un pagatavo pēc tradīcijām pirmo Ziemassvētku maltīti, kas ir rīsu biezputra, ko pasniedz ar plūmju ķīseli apberot putru ar cukuru un kanēli, protams, katrs pēc savas gaumes. Kā dzēriens tiek pasniegts Glögi, kas latvietim būtu karstās sulas dzēriens.

Piektdienas vakaru mēs aizvadijām savos šī gada pirmajos Pikkujoulut, jo ciematiņā, kurā dzīvojam, tā iedzīvotāji šos svētkus organizē paši, tiek dziedātas ziemassvētku dziesmas, spēlētas ludziņas, gan pieaugušie, gan bērni piedalās ar prieku. Svētku norises laikā tiek pasniegti tradicionālie ēdieni un dzērieni. Arī apdāvināšanās iepriecina gan lielos svētku svinētājus, gan mazos ķipariņus ar sarkanām rūķu cepurēm.

Sestdienas rīts man iesākās ar vienu mazu darbiņu manā skaistumkopšanas studijā, pārējā diena bija ieplānota brīva. Sarunājoties ar klienti, viņa padalijās ar savām bērnības atmiņām. Maza meitene būdama, viņa ik gadu ne mazāk par Ziemassvētkiem gaidīja Pikkujoulut, jo šie ģimenes svētki vienmēr bijušī īpaši un mazo bērnu sirsniņām tīkami. Meitenītes mamma kopā ar bērniem devušies uz mežu meklēt savu Mazo ziemassvētku eglīti, tai ir bijis jābūt tik mazai, lai var novietot uz ēdamgalda. Ģimenes lokā tā tika izrotāta ar cerību, ka atnāks rūķītis un atnesīs pimās dāvaniņas, protams, bija gan dāvaniņas, gan svētku mielasts, ko bērni gatavoja kopā ar māmiņu, tika aizdegtas svecītes un mājās valdīja īsta Mazo ziemassvētku noskaņa. 

Iedvesmojoties no šī stāsta un no pirmā sniega, arī mēs radījām savus Mazos ziemassvētkus, paši ar savām tradīcijām. Bērni bija priecīgi, jo arī mūs iepriecināja Rūķis ar dāvanu paciņu, un pastaiga pa mežu, pikošnās, smiekli, karsts kakao....tāda balta sveču gaismas apmirdzēta aizritēja mūsu nedēļas nogale.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
Latviete Somijā 4. decembris 2015 14:22 hiperkeri

Mana somu valoda ir sarunvalodas līmenī,ar gramatiskām kļūdām. Protu runāt un saprast,bet rakstu ar grūtībām. Valodu apguvu pašmācības ceļā un neesmu noslīpējusi zinības,lai varētu palīdzēt citiem. :)

hiperkeri 26. novembris 2015 09:46

es gribu būt Tavs vēstuļdraugs!!! JĀ! esmu sākusi uz savu galvu mācīties somu valodu(pašlaik gan neko daudz nemāku,bet apņemos rakt un rakt:D) un būtu ļoti priecīga,ja varētu ar kādu to pielietot:) lkerolaina@gmail.com

Linduchy 23. novembris 2015 14:59 Latviete Somijā

Labi teikts :) (Y)

Latviete Somijā 23. novembris 2015 14:40

Man liels prieks,ka jums patika un tik tiešām,esmu sapratusi,ka ne jau bērnu atmiņas veido lietu un mantu krāšņums un daudzveidība,bet ikdienas prieki vienkāršās lietās. Ja mums šķiet,ka mums nekā nav,ko dāvāt bērniem,jo varbūt naudas par maz,tad mēs varam uzdāvināt kaut ko kas paliks atmiņā,mēs varam uzdāvināt laiku,tādu laiku kuru ar neviltotu prieku pavadam kopā ar bērniem. Sniegs ir par brīvu...mani draugi,kuriem mājās elektrība pazuda uz visu vakaru,nevis skuma par to,bet devās laukā un visi kopā būvēja sniega cietoksni. Rudenī ir lapas,vasarā meža ogas,un pat plika sviestmaize kas kopīgi smērēta un mežā apēsta garšo kaut kā pavisam savādāk...labāk. Lai jums izdodas padarīt priecīgāku savu dzīvi.

sniedzins24 23. novembris 2015 14:11

Skaisti un mīļi :)

Linduchy 23. novembris 2015 13:10

Cik sirsnīgi! (inlove)(F)

vecsprofils 23. novembris 2015 12:31

Sirsnīgi, skaisti un mīļi! Redz kā, te Zviedrijā arī ir kaut kas līdzīgs šiem maziem Ziemassvētkiem, bet tos pat vairāk organizē darbinieku vidū, salasās visi decembra sākumā un svin topošos Ziemassvētkus, kas vēl nav īstais Julbord.

LosOjosVerdes 23. novembris 2015 12:16

Ir tik jauki, ka vecāki spēj radīt bērniem brīnumu no it kā nekā. No būšanas kopā, no stāstu stāstīšanas, uzburot pasaku ainas, ļaujot bērniem ticēt. Paldies, ka padalījies gan par Somijas svētkiem, gan jūsu ĝimenes ikdienu. (L)

rasas 23. novembris 2015 12:04

Skaists stāsts. Paldies! :)