Latvijā populāras mammas apspriež publisko labierīcību piemērotību ģimenēm ar bērniem!

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 30. novembris 2017 14:45
567

19. novembrī visā pasaulē atzīmē Starptautisko Tualetes dienu ar mērķi piesaistīt uzmanību šīm sabiedriskajām vietām, to ērtībai, sanitārajiem apstākļiem un pieejamībai. Mūsdienās arvien vairāk uzmanības tiek veltīts publisko labierīcību iekārtošanai, pielāgošanai cilvēkiem ar kustību traucējumiem un aprīkošanai ar bērnu pārtinamiem galdiņiem, kā arī rūpēties par energoefektivitāti un  dabas resursu saudzēšanu. Tādēļ Starptautiskās Tualetes dienas ietvaros santehnikas ražotājs Gustavsberg uzrunāja Latvijā zināmas mammas, aicinot dalīties savās pārdomās un pieredzē par viņām būtiskāko, apmeklējot sabiedriskās tualetes vai - tieši pretēji – kas sagādājis vilšanos.

Biedrības Babyroom.lv viena no dibinātājām Anna Rozīte dalās pārdomās par ģimenēm piemērotu publisko tualešu aktualitāti mūsdienās: “Mēs lapā Babyroom.lv apkopojam ģimenēm draudzīgas vietas visā Latvijā, un viens no draudzīguma kritērijiem ir piemērotas labierīcības bērniem. Jo piemērotākas labierīcības būs ģimenēm ar bērniem, jo lielāka iespējamība, ka jaunās ģimenes dosies sabiedrībā, socializēsies un izmantos dažādus pakalpojumus.” Babyroom.lv jau novērojuši pozitīvu tendenci, ka pārtinamo galdiņu, barošanas krēsliņu skaits kafejnīcās ir tiešām audzis pēdējo piecu gadu laikā, tādēļ paredz, ka piemērotas labierīcības bērniem kādu dienu būs standarts. Kristīne Virsnīte, bloga wanderingeverafter.com autore, Amēlijas un Kaspara mamma, pieradusi bieži doties ar bērniem ārpus mājām, tāpēc labi pārzina sabiedrisko tualešu un speciālajām māmiņām telpām gan dažādās kafejnīcās, gan tirdzniecības centros, turklāt ir bijusi iespēja to salīdzināt ar pieredzi Maskavā, kur vairākas reizes gadā dodas ar ģimeni. “Rīgā, salīdzinājumā ar Maskavu, situācija ir salīdzinoši laba, jo mazo uzņēmumu saimnieki domā un rūpējas par to, lai māmiņām būtu ērti un netraucēti zīdīt bērniņu kā arī mazajiem nomainīt autiņbiksītes. Patīkami, ka ir padomāts arī par bērniem, kuri jau paši prot izmantot tualeti un ir pieejams bērna augumam piemērots pods. Uzņēmējiem, kas sniedz sabiedriskos pakalpojumus, tas būtu jāuztver kā elementārs veids, kā rūpēties par klientiem, starp kuriem ir arī māmiņas ar bērniem.”

20171130144506-34261.jpg

Sanita Sējāne, bērnu mūzikas grupas Knīpas un Knauķi  vadītāja, kuras jaunākajam no trīs bērniem ir tikai trīs gadi, uzsver, ka piemērotas publiskās labierīcības šobrīd ir ļoti aktuāls jautājums ģimenē, kura bieži pavada brīvo laiku kopā sabiedriskos pasākumos, kafejnīcas vai tirdzniecības centrus, diemžēl ļoti reti izdodas atrast tualeti, kur būtu vienkārša tīrība un patīkams aromāts. “Man ir svarīgi, lai tualetē podu malas būtu tīras, jo trīsgadīgs bērns sēž uz podiņa, stingri pieturoties ar rokām pie poda malas, un būtu lieliski, ja ir pieejamas mitrās salvetes, lai būtu iespējas uzreiz rociņas notīrīt.” Sanita pauž prieku par tām tualetēm, kur kabīnēs pieejamas maza izmēra izlietnītes, ūdens no krāna tek vienmērīgi bez straujiem, negaidītiem šļakstiem un patīkams aromāts labierīcībās.

Paula Roze, bloga Mrs. Paula Roze autore akcentē, ka  būdama mamma nepilnu pusgadu vecajai meitiņai un divus gadus vecajam puisēnam, kuri ikdienā daudz laiku pavada kopā, ir ļoti svarīgi, ka tualetes ir ne vien tīras, bet arī aprīkotas tā, lai tās var apmeklēt arī ar mazuļiem. “Neuzskatu par nepieciešamu visur izvietot pārtinamos galdus un maza izmēra podiņus, tomēr restorānos, kas sevi pozicionē, kā ģimenēm draudzīgus, tam būtu jābūt obligāti un pašsaprotami, jo iziešana ar bēbi vai mazu bērnu, kurš ir podiņapmācības stadijā, jaunajiem vecākiem jau ir pietiekami sarežģīts pasākums.” Paula uzskata, lai neliktu justies jaunajām ģimenēm izolētām no sabiedrības, ir svarīgi integrēt šos šķietamos sīkumus sabiedriskajās tualetēs. “Mazais podiņš un pārtinamais galds uzņēmējam nebūs liela investīcija, tomēr ērtība, ko šīs lietas sniedz, ir nenovērtējama, turklāt mūsdienās ir daudz risinājumu, kas ļauj iekonstruēt pārtinamās virsmas arī pavisam nelielas platības labierīcību telpās. Ir svarīgi, lai izlietne būtu gana liela un ērta, kur varētu mazajam nomazgāt rokas un ūdens nešļāktos uz visām pusēm.”

Vēl kā papildus būtisku vajadzību blogere norāda mūzikas festivālos novēroto un ļoti pieprasīto iniciatīvu – telpu mazuļa autiņbiksīšu nomaiņai un mazuļa pabarošanai, lai mammai nav jābaro mazulis, pašai sēžot uz poda, vai jāslēpjas automobilī, tāpēc vienmēr ir patīkami, ja lielveikalā vai, piemēram, kafejnīcā ir padomāts par kādu diskrētu un ērtu stūrīti, kur to izdarīt, un šādām telpām būtu jābūt pieejamām bez maksas. Turklāt pēc Paulas domām, šīs telpas ir jāpārtrauc saukt par "māmiņu istabām", tādējādi diskriminējot tētus, kuri arī mēdz atrasties ārpus mājas ar saviem bērniem

Tam piekrīt arī radio dīdžeja Toma Grēviņa abu dēliņu mamma Laura - bloga “Viens + Viens” autore. “Bērnu pārtinamās virsmas mūsdienās ir noteikti nepieciešamas, un ne tikai sieviešu tualetēs, bet arī vīriešu, jo nav retums, kad tētis ar bērniem dodas kaut kur bez mammas.” Saka Laura. “Šādām telpām būtu jābūt pielāgotām abiem vecākiem, nevis tikai sieviešu dzimumam.” Blogere pauž sajūsmu, ka arvien vairāk sabiedriskajās vietās kā restorāni, kafejnīcas, atpūtas vietas kaut nedaudz padomāts par vecāku ērtību ar bērniem – iespēja iebraukt ar ratiņiem, pārtinamo virsmu pieejamība un - ideālā gadījumā atsevišķa tualete vecākiem ar bērniem. Arī Laura piekrīt, ka jaunās mammas novērtētu  kādu klusāku stūrīti, kur mazuli var pabarot un pārģērbt. 

 

Liene Freimane, zīmola Gustavsberg pārstāve Latvijā,  stāsta, ka Vispasaules Tualetes diena ir piemērots brīdis, pievērst uzmanību labierīcību lomu gan ikdienā, gan modernā interjerā. Ne velti arvien vairāk publiski svarīgu ēku tiek aprīkots ar atbilstošām labierīcībām, kas nediskriminē nevienu sabiedrības daļu. “Tāpat, kā likumdošana nosaka aprīkot ēku ieejas ar iebrauktuvēm cilvēkiem ar kustību traucējumiem, tāpat publiskās tualetes tiek iekārtotas atbilstoši visām sabiedrības grupām, un mūsdienu vidē, kur vecāki kļuvuši dinamiskāki un aktīvāki un ar atvasēm apmeklē gan koncertus un sabiedriskās ēdināšanas iestādes, gan muzejus un tirdzniecības centrus, ir svarīgi arī labierīcību telpas pielāgot ģimenēm. Tāpēc priecē tas, ka mūsu aptaujātās sievietes, kas daudzām jaunajām mammām ir paraugs un iedvesmas avots, ir ievērojušas uzlabojumus publisko tualešu uzlabojumus, tādējādi aicinot arī citus būt sociāli aktīvākiem un kopā ar bērniem baudīt atpūtu kopā.” Gustavsberg pārstāve arī uzsver, ka mūsdienās svarīgs kritērijs ir ergonomiskas santehnikas izvēle, kas ļauj racionāli izmantot ūdeni. “Visā pasaulē moderni domājoša cilvēka interjerā par neatņemamu vannas istabas sastāvdaļu kļūst ne tikai domāt par iekārtojumu un funkcionalitāti, bet arī pievērst uzmanību atbildīgai attieksmei pret dabas resursiem, ūdens un elektroenerģijas taupīšanu.” 

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
pece 30. novembris 2017 15:19

Iesākumam pietiktu civilizētas un tīras sabiedriskās tualetes, lai nav bail iet iekšā.

Un vēl, noteikti būtu uzlabojamas labierīcības lielākajā daļā skolu.