Kas Jāņos plūcams, kas atstājams pļavā

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 18. jūnijs 2013 00:00
2797

Tuvojas vasaras saulgrieži, kas tradicionāli saistās arī ar došanos pļavā pēc jāņuzālēm. Bet der atgādināt, ka starp jāņuzālēm jūnija vidū zied arī vairāki aizsargājami augi.

Latvijas aizsargājamie augi ir dažāda veida savvaļas orhidejas - dzegužpirkstītes, dzegužpuķes, dzegužkurpītes un naktsvijoles. Tāpat aizsargājami ir pļavas un meža silpurene, staipekņi, lakši jeb mežloki, meža vizbulis, bezdelīgactiņa, Sibīrijas skalbe, jumstiņu gladiola un Eiropas saulpurene.

Informējam, ka aizsargājamo augu lasīšana, pirkšana, pārdošana un dzīvotņu postīšana ir administratīvi sodāma. 

Tādēļ pirms došanās puķu pļavā vai zāļu tirgū, aicinām noskaidrot, kuri augi ir aizsargājami, lai nesanāk iedzīvoties nepatikšanās, jo pieredze rāda, ka cilvēki augus visbiežāk plūc nezināšanas vai nevērības dēļ. Jāpiemin, ka pēdējos gados cilvēku attieksme ir uzlabojusies - Jāņu laikā veicot kontroles reidus, daudzi pārdevēji zina, kurus augus drīkst un kurus nedrīkst tirgot.

Taču, ja pamanāt tirgojam retos un aizsargājamos augus, par pārkāpumiem, lūdzu, zvaniet Dabas aizsardzības pārvaldei pa tālruni 67509545.

Saviem ziedu pušķiem un vainagiem izmantojiet bieži sastopamus, bet ne mazāk krāšņus pļavas augus, kā, piemēram, pīpenes, madaras, rudzupuķes, āboliņu, smilgas, gandrenes, suņuburkšķus, kas nav aizsargājami. Ejot jāņuzāles lūkoties, ieraudzīsiet arī asinszāli un birztalu nārbuli, vībotnes, magones, raspodiņu un, protams, papardes. Tās visas ir plūcamas. Bet par Latvijas retajiem un aizsargājamiem augiem priecājaties dabā vai līdzi ņemšanai iemūžiniet fotogrāfijās. Padomājiet arī par savu veselību - neplūciet nepazīstamus un indīgus augus!

Der atgādināt, ka arī Jāņuzāles nevajag plēst ar visām saknēm vai noplūkt vienīgo augu pļavā - iespējams nākamajā gadā to būs jau vairāk un pļava kļūs krāšņāka.

Ielīgosim Jāņus kopā un būsim apzinīgi, saglabājot iespēju arī mūsu bērniem priecāties par dzegužpirkstītes burvīgo skaistumu un naktsvijoles reibinošo smaržu!

Atsvaidzināt atmiņā reto un aizsargājamo augu izskatu varat Dabas aizsardzības pārvaldes interneta vietnē - bukletā "Mīli ar acīm", foto galerijā "Aizsargājamie augi" vai Nacionālā botāniskā dārza interneta vietnē -http://www.nbd.gov.lv.

No kā tu pin savu vainadziņu???

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
Ivetta 18. jūnijs 2013 13:17

Biežāk sastopami ir āboliņi, smilgas, suņburkšķi, raspodiņš... Ja grib pīpenes un rudzupuķes, tad speciāli jāmeklē lauki, kur tās krāšņi zied.