Kā izvēlēties žalūzijas

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 27. aprīlis 2020 10:04
353

Saritināmas un savelkamas, horizontālas un vertikālas, daudzkrāsainas un askētiskas, aptumšojošas un gaismu atstarojošas – žalūzijas jau tūkstošiem gadu ir ne tikai funkcionāls, bet arī svarīgs estētisks interjera priekšmets. Kā pasargāt savu dzīvi no ziņkārīgiem skatieniem, un vai tas ir vienīgais uzdevums, kas žalūzijām veicams, stāsta “K Senukai” iepirkšanās centra “Ozols” interjera dizainers un konsultants Jānis Krastiņš. 

Populārākie žalūziju veidi

Žalūzijas ir ļoti sens izgudrojums – liecības par to izmantošanu atrodamas pat 3500 gadu tālā pagātnē. Tās izmantotas Senajā Ēģiptē, Ķīnā un Persijā.

“Eiropā žalūzijas kļuva populāras tikai 18. gadsimta sākumā, kad Francijā un Anglijā strauji izplatījās t. s. venēciešu žalūziju mode: tās ir klasiskās horizontālās žalūzijas, kur plānas koka plāksnītes sakārtotas viena virs otras, daļēji nosedzot apakšējo plāksnīti. Savu popularitāti horizontālās žalūzijas nav zaudējušas arī šodien, tikai mūsdienās tās lielākoties izgatavo no plastmasas vai vieglmetāla sakausējumiem,” stāsta “K Senukai” iepirkšanās centra “Ozols” interjera dizainers un konsultants Jānis Krastiņš.

Vienlīdz iecienītas ir mūsdienīgās rullo žalūzijas, kas nosedz logu ar vienu materiāla loksni un atverot tiek saritinātas rullī loga augšpusē. “Šis ir viens no universālākajiem risinājumiem, kas pieejams plašā izmēru klāstā un gandrīz vai neierobežotā materiālu un krāsu gammā. Tajā var apvienot vairākus materiālus un izveidot unikālu dizainu, turklāt tās ir viegli lietojamas un kopjamas. Šādas žalūzijas var stiprināt iekšā logā vai virs tā, un to montāža nesagādās īpašas galvassāpes arī mazāk pieredzējušam lietotājam,” stāsta Jānis Krastiņš.

Romiešu žalūzijas tiek dēvētas arī par paceļamajiem aizkariem. Tās izgatavo no glītās ielocēs savilkta auduma, ko var savilkt kopā, pavelkot aiz auklas. Šis formāts apvieno žalūziju funkcionalitāti un aizkaru eleganci.

Viengabalainajām ieloču jeb plisētajām žalūzijām raksturīgs “harmonikas” locījums. “Tā kā šīs žalūzijas var salocīt dažādos veidos un tās ļoti skaisti izskatās vēdekļa izvērsumā, tās ir īpaši piemērotas apaļiem, pusapaļiem vai nestandarta formas logiem,” iesaka “K Senukai Ozols” dizainers.

Vertikālās žalūzijas parasti izgatavo no platākām plāksnēm nekā horizontālās, un tās ir īpaši populāras birojos. Tāpat kā horizontālās, tās ir atveramas vai atvelkamas pilnībā, ļaujot regulēt apgaismojuma daudzumu, kas ir galvenais šo žalūziju uzdevums.

Īpaši iespaidīgi interjerā izskatās japāņu paneļi Shoji, kurus šuj, izmantojot lielus auduma gabalus, kas tiek iestiprināti rāmjos un ar tiem arī pārvietoti. “Šādi paneļi iederas pie ļoti lieliem logiem vai stikla sienām, kam pielāgot parastās žalūzijas varētu būt sarežģīti. Turklāt paneļi ir krāšņs vizuāls interjera akcents, ko var veidot gan askētiski ieturētu, gan kā gleznu, kas piesaistīs ikvienu skatienu telpā,” saka dizainers. 

5 špikeri, kā atrast īstās žalūzijas

Lai izvēlētos žalūzijas, jāzina atbildes uz pieciem jautājumiem, stāsta Jānis Krastiņš.

Kurā telpā žalūzijas atradīsies? Rullo ir piemērotas mūsdienīgām telpām, vannas istabām un virtuvēm, jumta logiem; parastās horizontālās un vertikālās žalūzijas labi iederēsies birojos; žalūzijas, kuras izritina no apakšas uz augšu, ir lieliski piemērotas tualetēm utt. 

Kā tiks stiprināts mehānisms? Apskatiet savus logus un novērtējiet, kur iespējams piestiprināt atvēršanas mehānismu – uz loga rāmja, loga iekšpusē, virs tā vai varbūt pie griestiem virs loga?

Cik lielas žalūzijas jums vajadzīgas? Precīzi izmēriet loga augstumu un platumu. Rēķinieties, ka koka žalūzijas būs smagākas nekā, piemēram, plastmasas, bet ļoti lielu vai neparastas formas logu nosegt ar vienlaidus rullo žalūziju var izrādīties sarežģīti.

Kādu kontroles mehānismu izvēlēsieties? Žalūzijas var vērt mehāniski vai manuāli. Manuālais mehānisms darbojas, pavelkot auklu vai pagriežot saritināmo stangu. Ja lemsiet par labu mehāniskajam risinājumam, jāieplāno, kur atradīsies slēdzis, vai vajadzēs arī tālvadības pulti vai pat viedtālruņa aplikāciju. 

Kādām jāizskatās jūsu žalūzijām? Saskaņojiet žalūzijas ar esošo vai ieplānoto telpas interjeru, izvēloties atbilstošu krāsu, formu un tekstūru, jo tas būs viens no redzamākajiem elementiem telpā. Materiāla izvēli var ietekmēt arī funkcionalitāte: žalūzijas var izgatavot no aptumšojoša, gaismu un karstumu atstarojoša vai skaņu slāpējoša materiāla. Viena kasete var saturēt arī divus dažādus pārklājus ar dažādu gaismas caurlaidību, piemēram, dienai un naktij. Ja jums padomā kāds sevišķi oriģināls dizains, to iespējams īstenot, izvēloties foto rullo – īpašas rullo žalūzijas, kuru izgatavošanai netiek izmantots audums, bet gan speciāli apdrukāts materiāls. 

Kā kopt un saglabāt

“Lai gan šķietami aizkarus pielikt un noņemt ir vienkāršāk, arī žalūzijas nav “uz mūžu”. Rullo žalūziju materiālu var nomainīt, atstājot iepriekšējo mehānismu, bet parastās žalūzijas nomaina ar visu mehānismu,” stāsta “K Senukai” iepirkšanās centra “Ozols” interjera dizainers. Viņš piebilst – tas būs jādara retāk, ja rūpīgi pārdomāsiet savu izvēli un žalūzijas atbilstoši kopsiet. “Rullo un parasto žalūziju tīrīšana atšķiras. Rullo žalūziju auduma pārklājumus var noņemt un izmazgāt ar rokām, bet parasto žalūziju tīrīšana ir sarežģīta un laikietilpīga, jo katra mazā plāksnīte ir jānotīra atsevišķi. Protams, svarīgi, no kāda materiāla žalūzijas izgatavotas.” Arī žalūziju nomaiņu var veikt patstāvīgi, iegādājoties jau gatavas žalūzijas, ja to izmērs atbilst loga rāmim. Tiesa, ja to dara profesionāļi, darbs rit daudz raitāk un saņemsiet arī garantiju mehāniskajām detaļām. Atliek vien ērti iekārtoties un izbaudīt skaisto interjeru tālu prom no svešiem, ziņkārīgiem skatieniem!

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies