Lielākoties preču ietekme uz klimatu tiek saistīta ar to ražošanā izmantotajiem materiāliem, tāpēc esošās preces var uztvert kā nākotnes izejmateriālu avotu. Lai paildzinātu preču dzīvi, tām jābūt radītām, domājot par visu preču aprites loku, tāpēc ilgtspēja nav tikai materiālu izvēle, uzsver Kerolaina Rīda (Caroline Ried), IKEA ilgtspējas attīstības vadītāja no Zviedrijas. Viņa iepazīstina ar deviņu krēslu stāstiem un dažādiem veidiem, kā dzīvot ilgtspējīgi.
“Visiem mūsu ikdienas lēmumiem var būt pozitīva ietekme uz planētu: gan dodot priekšroku augu izcelsmes, nevis gaļas hotdogam, gan automašīnas vietā izvēloties pārvietoties ar velosipēdu,” saka K. Rīda.
Pēc viņas teiktā, IKEA tic, ka gan uzņēmumiem, gan patērētājiem ir jādod savs ieguldījums, lai veidotu labāku nākotni mūsu planētai.
“IKEA ir svarīgi nodrošināt preces un pakalpojumus, kas ļautu klientiem radīt pozitīvas pārmaiņas un patērēt preces ilgtspējīgi. Ja šādi risinājumi nav dārgi, ir pievilcīgi un pieejami daudziem, tad ilgtspējīga dzīve mājās kļūst vienkārša un ērta,” saka ilgtspējas attīstības eksperte.
IKEA ir apņēmies līdz 2030. gadam pāriet tikai uz atjaunojamu vai pārstrādātu materiālu izmantošanu savos produktos. Jau līdz 2020. gadam visos IKEA veikalos un restorānos pasaulē vairs netiks izmantoti un pārdoti vienreizlietojamie plastmasas priekšmeti, savukārt auduma ražošanā izmantotais poliesters būs 100% pārstrādāts.
“Tikmēr klientiem vajadzētu izvērtēt, vai prece, ko viņi vēlas iegādāties, ir radīta, domājot par ilgtspēju. Kā to atpazīt? Izvērtējot preci, uzdodiet sev šos jautājumus: vai tā ir viegli kopjama, izjaucama un pielāgojama, lai kalpotu pēc iespējas ilgāk. Ja kādu lietu mājās aizstāj ar citu, tad tā nav vienkārši jāizmet – varbūt vari to atdot kādam citam, izmantot detaļām vai vismaz parūpēties, lai tā nonāktu pārstrādē un netiktu vienkārši izmesta,” saka IKEA ilgtspējas attīstības vadītāja.
Lai paskaidrotu, cik dažādi ir aspekti, kas padara preces ilgtspējīgas, Kerolaina Rīda iepazīstina ar deviņu dažādu krēslu stāstiem.