Kā iekārtot skolēnam vietu mācībām

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 9. septembris 2021 11:47
574

Skolā uzdoto mājasdarbu gatavošana pie virtuves vai dzīvojamās istabas galda ir neizbēgamība daudzos mājokļos, kur dzīvojamā platība ir par mazu, lai iekārtotu skolēnam savu istabu. Tomēr speciālisti pastāvīgi norāda, ka tas nenāk par labu ne bērna stājai, ne redzei un būtu jāiegādājas vismaz ergonomisks krēsls un atbilstošs apgaismojums. Kā rāda pērnā gada pieredze, savs “mājas birojs”, pat ja tas ir tikai mazs stūrītis kopīgā istabā, skolēnam var būt izšķiroši svarīgs attālināto mācību procesā. Par galvenajām lietām, kas atvieglo skolēnam mācīšanos mājās, stāsta “Kesko Senukai Latvia” kategorijas vadītāja Viktorija Jaņenko.

Nevajag daudz, bet kvalitatīvu

Kuram vecākam gan negribētos iekārtot sava bērna istabu, to aprīkojot visiem dzīves gadījumiem pēc jaunākajām modes tendencēm! Tomēr jāpatur prātā, ka bez daudzām lietām ikdienā var iztikt, taču ir svarīgi izvēlēties iekārtojuma kodolu. 

“Skolēnam pats galvenais ir rakstāmgalds un labs krēsls. Protams, laika gaitā radīsies daudz dažādu mācību palīglīdzekļu, kurus nevarēs uzglabāt somā vien, tāpēc ideāli, ja iespējams pie rakstāmgalda novietot gana ietilpīgu plauktu vai kumodi. Ja tādas iespējas nav, ieteicams izvēlēties rakstāmgaldu ar atvilktnēm, kur novietot mācībām nepieciešamo – tas palīdzēs bērnam organizēt savu saimniecību un uzturēt kārtību. Tas ir īpaši svarīgi, ja skolēns mācās telpās, kur uzturas arī citi ģimenes locekļi,” stāsta “Kesko Senukai Latvia” kategorijas vadītāja Viktorija Jaņenko.

Atsakoties no pilna mēbeļu komplekta, iespējams ieguldīt mazāk, bet kvalitatīvākās lietās – patiešām ergonomiskā, ērtā krēslā, regulējamās mēbelēs, kas “augs” līdz ar bērnu, izturīgos un drošos priekšmetos no augstvērtīgiem materiāliem, kas kalpos daudzus gadus.

Krēsls – galvenā mēbele ikvienam, kurš daudz laika pavada sēdus

Tāpat kā birojā, arī darbam mājās ir vajadzīgs ergonomisks, labs krēsls, ko iespējams pielāgot katra sēdētāja vajadzībām. Sevišķi svarīgi tas ir bērnam, kurš vēl aug, viņa skelets un stāja vēl tikai veidojas, tāpēc nepiemērots krēsls var izraisīt problēmas ilgtermiņā. Sēžot pie galda, sevišķi strādājot ar datoru, mugurai jābūt taisnai un jābalstās pret atzveltni, pēdām jāatrodas uz grīdas, bet elkoņiem jābūt saliektiem 90 grādu vai platākā leņķī. 

“Tas nebūt nenozīmē, ka puse istabas jāaizpilda ar milzīgu biroja krēslu, ko arī, protams, var darīt, ja ir gana daudz vietas. Bērniem paredzētie biroja krēsli ir daudzveidīgi gan krāsu, gan dizaina ziņā, pieejami dažādās cenu kategorijās, tomēr ir vērts ieguldīt patiešām labā krēslā, kas būs atbalsts bērna mugurai un rokām. Daudzi pircēji labprāt izvēlas krēslus bez roku balstiem, kas neierobežo kustību brīvību un ļauj bērnam viegli pasniegties pēc vajadzīgā priekšmeta,” stāsta Viktorija Jaņenko. 

Ja skolēna mācību vietā ir ciets grīdas segums, ir vērts iegādāties krēsla paliktni, lai krēsls ilgtermiņā nesaskrāpētu grīdu. Šādi paliktņi parasti ir caurspīdīgi, līdz ar to tikpat kā neredzami un harmoniski iekļaujas jebkurā interjerā.  

Mazie palīgi mācībās jeb kā attālināt brīdi, kad bērns nogurst

Iekārtojot skolēnam vietu mācībām, noteikti nevajadzētu novērtēt par zemu lietas, kas veicina komfortu un tādējādi palīdz bērnam izvairīties no noguruma un efektīvāk mācīties. Piemēram, datorpeles paliktnis ar atbalstu rokai palīdzēs noturēt pareizo rokas pozīciju un neiedzīvoties priekšlaicīgās locītavu sāpēs, bet īpašs kāju balsts, ko novieto uz grīdas zem rakstāmgalda, nodrošinās pareizu sēdēšanas pozīciju tad, ja bērna kājas vēl līdz grīdai nesniedzas, un atvieglos sēdēšanas pozu arī lielākiem skolēniem.

Īpaši liela uzmanība jāpievērš pareizam apgaismojumam, lai mācību procesā nenogurtu acis. Ar griestu lampu vien nepietiks, sevišķi gada tumšajā laikā, tāpēc skolēnam noteikti būs vajadzīga galda lampa. To ieteicams novietot kreisajā pusē, ja bērns raksta ar labo roku, un labajā, ja bērns ir kreilis, lai rakstīšanas brīdī netraucētu ēna. Eksperti iesaka skolēna galda lampai izvēlēties LED spuldzi ar 806 lūmeniem, kas ir līdzvērtīga 60 vatu kvēlspuldzei.

Visbeidzot, ikvienam, darot lielus darbus, ir vajadzīgi atpūtas brīži,. Tāpēc ieprieciniet savu skolēnu ar ērtu sēžammaisu vai pufu, kurā atlaisties, lai palasītu uzdoto literatūru vai pasapņotu par nākotni. Vienīgi jāatceras, ka arī pie šāda sēžammaisa vai pufa jānovieto pietiekami gaiša lampa, lai lasot nenogurtu acis. 

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies