Jaunie un daudzsološie arhitekti dod “otru dzīvi” būvgružiem

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 2. novembris 2020 17:38
117

Vieni runā un plāno, bet citi uzņemas un dara. “NOMAD architects” ir jauns arhitektu birojs, kas ilgtspēju arhitektūrā nevis apspriež, bet realizē projektos. Viņi savos darbos izmanto gan jaunas izejvielas, pielietojot tehnoloģiskus risinājumus, kas materiālus ļautu ērti izmantot arī pēc vairākiem gadiem, gan jau reiz izmantotus materiālus dodot “otru dzīvi” materiāliem, kas vēl nupat bija būvgruži. Arhitektu birojs ar Ādažos realizētu projektu “Go(a)t Waste?” tika nominēts arī “Latvijas arhitektūras gada balvai 2020” kategorijā “Procesi”. 

“Go(a)t Waste?” acīmredzami demonstrē, kā jaunajos arhitektūras darbos ir iespējams izmantot būvgružus un materiālus, kas iegūti, sašķirojot un pārstrādājot būvniecības atkritumus. Projekta ietvaros Ādažu novadā tika izveidoti trīs paviljoni, kas kalpoja kā “Mini Zoo – Dzīvo sapņu dārzu” radošo darbnīcu nojumes bērniem. Projektā “Go(a)t Waste?” ir ietverta “NOMAD architects” darba pamatprincipi un filozofija, kas ir vērsta uz ilgtspējīgu, videi draudzīgu arhitektūru, kā arī uz projektiem, kas jau plānošanas stadijā tiek radīti tā, lai arī pēc tam, kad konkrētais objekts savu mūžu būs nokalpojis, tas būtu ērti transformējams, lai būvniecībā izmantotie materiāli arī pēc gadiem joprojām būtu izmantojami jaunos projektos. Atbilstoši šai filozofijai arī “Go(a)t Waste?” nojumes pēc tam, kad vairs nebija aktuālas bērnu darbnīcu vajadzībām, pārtapa “Mini Zoo” kazu kāpelēšanas sienā. 

“Klimata pārmaiņām un vides piesārņojumam ir stipras saknes būvniecībā. Lai gan šī industrija to risina pārsvarā ar energoefektivitātes uzlabošanu, ēku dzīvescikla aprēķinu analīze parāda, ka liels potenciāls atrodams arī materiālu atkalizmantošanā un aprites ekonomikas principos. Tas iedvesmoja mūs atkalizmantošanas principus īstenot projektos Latvijā. Pirmais bija projekts “Go(a)t Waste?”, bet jau pašlaik strādājam arī pie nākamajiem. Šobrīd esam uzsākuši veiksmīgu un abām pusēm vērīgu sadarbību ar atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu “Clean R”, kas mums nodrošina iespēju nākamajos projektos izmantot atkritumu šķirošanas un pārstrādes centrā “Nomales” sašķirotos būvniecības atkritumus. Strādājot pie “Go(a)t Waste?”, mēs vārda vistiešākajā nozīmē braukājām pa būvgružu laukumiem un būvobjektiem, meklējot un lūdzot atļauju projekta vajadzībām paņemt materiālus no būvgružu kaudzēm. Ne visur vajadzīgie materiāli bija pieejami, ne visi bija izmantojami. “Nomalēs” būvgruži jau ir sašķiroti un pārstrādāti pa frakcijām – koks, augsne, šķembas un tamlīdzīgi – mums pašiem nav jārokas būvgružu kaudzē, kaut ko cenšoties atšķirot. Zinot, ka jebkurā brīdī varam šeit atrast sev vajadzīgo materiālu jau sašķirotā veidā, varam būt būtiski efektīvāki un mērķtiecīgāki savu projektu īstenošanā,” par atkārtotu materiālu izmantošanas nozīmi stāsta “NOMAD architects” pārstāve Marija Katrīna Dambe. 

Savukārt vides pakalpojumu uzņēmuma “Clean R” valdes loceklis Guntars Levics akcentē, ka būvniecības atkritumu šķirošana, pārstrāde un atkārtota izmantošana jaunos projektos ir uzņēmuma prioritāte, tādēļ bijis viegli atsaukties arhitektu biroja aicinājumam uz sadarbību. 

“Mēs iestājamies par būvniecības atkritumu legālu apriti, par būvniecības atkritumu šķirošanu un pārstrādi, par ilgtspējīgas politikas īstenošanu būvniecības atkritumu apsaimniekošanas jomā. Sabiedrībā kopumā aizvien ir vāja izpratne par to, ka būvniecības atkritumi patiesi ir pārstrādājami vērtīgos materiālos, tāpēc katrs arhitekts, būvnieks un pasūtītājs, kas vēlas īstenot projektus, izmantojot arī pārstrādātus būvgružus, ne vien strādā ilgtspējīgas, videi draudzīgas arhitektūras virzienā, bet arī sniedz savu ieguldījumu sabiedrības kopējās izpratnes veidošanā. Jo vairāk būs šādu arhitektu un projektu, jo zinošāka kļūs sabiedrība kopumā. Ticu, ka līdzīgi, kā tas ir Skandināvijā, ar laiku arī Latvijā taps aizvien vairāk jaunu objektu, kuru būvniecībā izmantoti arī no pārstrādātiem būvgružiem iegūti materiāli,” akcentē Guntars Levics.

 

“NOMAD architects” uzmanības centrā ir ilgtspējīgi projekti, kā arī mākslas instalācijas. Katrā projektā viņi ne tikai cenšas izpildīt klientu vēlmes un vīzijas, bet arī tiekties pēc projekta, kas izceļas ar ilgtspējības rādītājiem. Ilgtspējīga celtniecība nenozīmē tikai energoefektīvu ēku. Tas ietver arī veselīgu, atjaunojamu, atkārtoti izmantotu vai pārstrādātu un ilgstoši izmantojamu materiālu izmantošanu. Jaunā arhitektu biroja mērķis ir pielāgojami projekti, kurus iespējams sagatavot dažādām nākotnes izmaiņām. “NOMAND architects” projektos esošos materiālus un ēkas sastāvdaļas ir viegli demontēt, lai laika gaitā varētu ātri un ērti uzturēt vai mainīt ēku izkārtojumu, funkcijas vai estētiku.

Būvniecības atkritumu šķirošanas un pārstrādes centrs “Nomales” Stopiņu novada Rumbulā pieņem dažāda veida būvniecības atkritumus, kas tālāk tiek sašķiroti un pārstrādāti dažādās frakcijās – augsnē, šķembās, koksnē un citās. Šķirošanas un pārstrādes mērķis ir palielināt materiāla otrreizēju izmantošanu, atbilstoši ilgtspējīgas politikas uzstādījumiem. Nomalēs ikvienam ir iespēja ne vien nodot savus būvniecības atkritumus, bet arī iegādāties no sašķirotiem un pārstrādātiem būvgružiem iegūtos materiālus. 

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies