Jaunā dārznieka rokasgrāmata: Siltumnīcas

Autors: Linduchy, 2018. gada 15. aprīlis, 22:29:41
Jaunā dārznieka rokasgrāmata: Siltumnīcas

Kad dzīvoju Carnikavā, man bija sava siltumnīca, kurā audzēju tomātus, gurķus, garšaugus un pat baklažānus. Siltumnīca gan bija veca un noplukusi, taču ar visiem spēkiem centos to uzturēt "pie dzīvības". Siltumnīca atradās pašā dārza vidū. Man ne īpaši patika tās izvietojums, jo siltumnīcas stiklus mūždien apdraudēja bērnu rotaļas. Bet samierinājos ar situāciju, jo īrētā mājoklī mega pārmaiņas nevarēja un arī nebija lielas jēgas veikt.

Šis gads ir sācies ar domām, lieliem plāniem un vēl lielākiem aprēķiniem. Ļoti gribētos atkal audzēt pašai savus tomātus un gurķus, tāpēc man ir nepieciešama siltumnīca.

Aprīlī manās rokās nonāca izdevniecības "Latvijas Mediji" publicētā grāmata "Siltumnīcas", kuras autores ir Mārīte Gailīte un Ilona Klovāne. Zaļa, skaistām bildēm papildināta un svaigi smaržojoša pēc tipogrāfijas. Un pats galvenais - grāmatas saturs nav pārgudrs, tur viss ir glīti sakārtots nodaļās, ar skaidru aprakstu un ilustratīvo materiālu. Kārtīga pamācība dārzniekam-iesācējam.

Siltumnīcas plānošana

Sākumā ir kārtīgi jāizdomā - vai tev siltumnīca tiešām ir nepieciešama, cik liela ir nepieciešama, ko tajā audzēsi, vai spēsi pareizi parūpēties par būvi un augiem tajā. Atverot attiecīgo nodaļu, apstiprinājās manas aizdomas - vecajā dārzā siltumnīcas izvietojums ir bijis gaužām aplams. Jaunajā dārzā ir veikta vietas izpēte, atbilstošākais stūrītis ir atrasts - lai būtu gan saulains, gan aizvējā, gan pasargāts no bumbas spēlēm un citām izklaidēm.

Grāmatā ir aprakstīts un parādīts, kur labāk izvietot siltumnīcu, kā aprēķināt siltumnīcas izmēru, kādu konstrukciju izvēlēties.

Mana iepriekšējā siltumnīca bija veidota no metāla karkasa un stikla. Kādreiz tā bijusi glauna vieta tomātu audzēšanai, taču tajā brīdī, kad dārzā ierados saimniekot es, siltumnīca jau bija aizvadījusi savus labākos gadus. Manu dārzu "rotāja" noplukusi krāsa, aprūsējušas metāla detaļas un caurvējš stiklojumā. Lētākais un ātrākais problēmas risinājums bija plēves iegāde un siltumnīcas "apsegšana". Tas patiešām bija ātrs, lēts un viegli paveicams, taču tikai īslaicīgs risinājums. Neiedomājos plēvi novākt ziemā, tāpēc nākamās sezonas sākumā mani sagaidīja plēves driskas.

Grāmatā "Siltumnīcas" ir aprakstītas dažādu siltumnīcu priekšrocības un trūkumi. Un šobrīd es esmu nolēmusi, ka manā dārzā taps polikarbonāta siltumnīca. Jā, tā ir dārgāka, taču drošāka, kā arī neprasa inženiera grādu uzstādīšanas procesā.

Izlasot grāmatu, siltumnīcas būvēšanas pamati kļūst tik skaidri, ka to varētu paveikt ar palīgspēkiem, ietaupot zināmu daudzumu naudas līdzekļu. Pāris vīriešu dzimuma draugu, nedēļas nogale ar gaļas grilēšanu, un siltumnīca būtu gatava. Lai uzbūvētu siltumnīcu saviem spēkiem, visi nepieciešamie materiāli ir nopērkami jebkurā būvmateriālu veikalā. Vajag tikai gribēt un sakoordinēt darītājus.

Darbs zaļajiem īkšķīšiem

Kad siltumnīca ir uzbūvēta, laiks ķerties klāt augsnes sagatavošanai un stādīšanai. Grāmatā ir detalizēti aprakstīts, kā pareizi ierīkot dobes siltumnīcā, kādus materiālus izmantot, ar ko labāk mēslot, lai augi labi augtu un ražotu.

Grāmatā ir "špikeris" dārzniekiem-iesācējiem dēstu audzēšanai. Protams, pirmajā sezonā visdrošāk ir iegādāties stādiņus tirgū un pārstādīt tos siltumnīcā, kopjot un lolojot. Bet vēlāk gan pašiem ir vērts izmēģināt stādiņu audzēšanu no sēkliņas. To prieku, kad no zemes ir izspraucies pirmais zaļais asniņš, nevar aprakstīt ar vārdiem. Tomāts, kas ir izaudzēts pašas spēkiem, garšo desmitkārt labāk. Un gandarījums ir milzīgs!

Kādus augus var audzēt siltumnīcā? Visdažādākos! Un grāmatā ir milzumdaudz piemēru - ko audzēt, kā audzēt un kā pareizi kopt, lai beigu beigās būtu garda un veselīga maltīte. Pieredzējušu dārznieku padomi būs noderīgi ne tikai iesācējiem, bet arī tiem, kas dārzā ir strādājuši, neiedziļinoties tajā, kā ir pareizi jādara.

Ja tomāti, gurķi, salāti un garšaugi tevi neuzrunā, tad siltumnīcu ir vērts būvēt arī citu augu audzēšanai. Siltumnīcā vari izaudzēt brīnumgardas un saldas vīnogas, avenes un zemenes. Ja vēlies kaut ko eksotiskāku - vari mēģināt izaudzēt melones un persikus.

Kad un kā sēt, piķēt un stādīt, kā mēslot - izmantot veikalos nopērkamus mēslojumus vai dabas veltes un uztura pārpalikumus? Grāmatā ir smalki aprakstīts viss par un ap mēslošanu. Ko, kā, kad un cik daudz, lai nenodarītu augiem kaitējumu.

Noderīgo informāciju papildina padomi augu slimību profilaksei un kaitēkļu apkarošanai. Jo kam gan patiktos, ja rūpes un milzu darbs, kas ir ieguldīts augu audzēšanā, vienā brīdī tiek nopostīts ar neaicinātām baltblusiņām, laputīm, tīklērcēm vai gliemežiem.

Ja tomēr ēdamaugu audzēšana nu pavisam tevi neuzrunā, tad šajā grāmatā vari smelties iedvesmu un noderīgu informāciju par to, kā ierīkot un uzturēt ziemas dārzu, kurā audzēt eksotiskus dekoratīvos augus - kamēlijas, acālijas, palmas, fuksijas, strelīcijas u. c.

Grāmata tiem, kas vēl tikai domā par siltumnīcas nepieciešamību dārzā. Grāmata tiem, kam siltumnīca jau ir, taču tajā valda tukšums un caurvējš, jo trūkst zināšanu un iemaņu. Interesanta, pamācoša un ļoti noderīga grāmata katram dārzniekam.