Jau pēc 90 dienām tiks pārtraukts "Windows XP" atbalsts

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 9. janvāris 2014 09:52
2013

"Nekas nav mūžīgs. Labais vienmēr pārtop vēl labākā produktā."

Līdz Windows XP un Office 2003 atbalsta pārtraukšanai 8.aprīlī ir palikušas tikai 90 dienas. Pēc tam Windows XP lietotāji vairs nesaņems programmatūras drošības atjauninājumus un labojumfailus.

Tas nozīmē, ka lietotāja dators būs neaizsargāts pret kibernoziedznieku uzbrukumiem, ļaunprogramatūru vai datorvīrusiem, kas var novest pie datu zādzībām vai to iznīcināšanas. Uzņēmumi, kas nav pārgājuši uz jaunākām Windows versijām, iekšējā vai ārējā audita rezultātā var tikt atzīti par nespējīgiem uzturēt savas sistēmas un klientu informācijas drošību. Pasaules vadošā IT pētījumu aģentūra Gartner 2013. gada aprīlī veikusi pētījumu, kura rezultāti rāda, ka daudzi programmatūras izstrādātāji un aparatūras ražotāji vairs nevēlas atbalstīt Windows XP versiju.

"Uzņēmumiem un personām, kas joprojām strādā ar Windows XP man ir tikai viens ieteikums - risināt šo jautājumu nekavējoties, jo laika līdz atbalsta beigām palicis pavisam maz. Katrs lietotājs pats izvēlas - riskēt ar savu drošību un palikt pie Windows XP versijas vai atjaunināt programmatūru. Lai gan esam lepni par lietotāju visiecienītākās operētājsistēmas Windows XP panākumiem vairāk nekā 10 gadu garumā, nenovēršami pienāk brīdis, kad novecojusi operētājsistēma vairs nespēj aizsargāt lietotājus no šodienas draudiem un sarežģītiem kibernoziegumiem, kā arī nav spējīga efektīvi apmierināt mūsdienu produktivitātes prasības," uzsver Ēriks Eglītis, Microsoft Latvia vadītājs.

Windows XP ir izdota 2001. gadā un ilgu laiku bijusi visvairāk lietotā operētājsistēma pasaulē. Interneta izpētes uzņēmuma Gemius 2013. gada nogalē veiktais pētījums liecina, ka Austrumeiropas reģionā Windows XP operētājsistēma tiek izmantota aptuveni ceturtajā daļā ierīču.

Tomēr Windows XP operētājsistēma šodienas izaicinājumiem vairs nespēj stāties pretim - tā neatbilst ne mūsdienu tehnoloģiju iespējām, ne produktivitātes standartiem, ne drošības izaicinājumiem. Kopš 2001. gada mainījušies kibernoziegumu mērķi - interneta huligānisma vietā stājušies pārdomāti uzbrukumi ar mērķi iegūt lietotāja datus, kuri tiek izmantoti materiālu labumu iegūšanai. Roberts Kosla, Microsoft Centrālās Eiropas un Austrumeiropas reģiona vadītājs sabiedrības drošības, nacionālās drošības un aizsardzības jautājumos, norādījis, ka datori, kuriem nav atbilstošās aizsardzības, vidēji ir piecas reizes apdraudētāki vīrusu vai kaitniecisku programmu uzbrukumu gadījumā. Saskaņā ar pētījumu datiem operētājsistēmas Windows 8 risks tikt inficētai ir 6,5 reizes zemāks nekā Windows XP.

"Visneaizsargātākie bieži ir mazie un vidējie uzņēmumi trīs galveno iemeslu dēļ - nepietiekamas zināšanas un resursi uzņēmuma IT sistēmas aizsardzībai, novecojis un šodienas drošības prasībām neatbalstošs tehniskais un programmnodrošinājums, kā arī nelegālu programmu lietojums," skaidro Gatis Ošs, DPA pārdošanas direktors.

Lietojot Windows XP pēc atbalsta pārtraukšanas, pieaugs ne tikai drošības riski, bet arī izmaksas. 2012. gadā starptautiskā izpētes kompānija IDC veica pētījumu, kura rezultātā atklājās, ka Windows XP lietošana katru gadu izmaksā arvien dārgāk - uzturēšanas un atbalsta izmaksas ceturtajā gadā pēc atbalsta pārtraukšanas pieaugs par 25%, bet lietotāja produktivitāte samazināsies par 24%. Piektajā gadā IT darba izmaksas palielināsies vēl par 29%, samazinot produktivitāti par 40%.

Drošības apsvērumi un izmaksas nav vienīgie iemesli, kādēļ migrēt no Windows XP uz jaunākām Windows versijām - ne tikai datorprogrammas, bet arī paši datori tiek veidoti mūsdienīgai programmatūrai un bieži ir nesavienojami ar Windows XP. Operētājsistēmas atjaunināšana sniedz datora lietotājam iespēju paveikt vairāk īsākā laikā, sinhronizēt dažādas ierīces un izmantot mūsdienīgas lietojumprogrammas. Veiksmīgam darbam nepieciešama laikam atbilstoša programmatūra, kas veidota, lai aizsargātu pret reālā laika draudiem un pielāgota lietotāja vajadzībām.

Microsoft organizētajā tehnoloģiju konferencē TechDay 2013 pagājušā gada oktobrī dalībniekiem bija iespēja īpašā akcijā atvadīties no Windows XP. Atvadās lietotāji Windows XP saukuši par savu labāko draugu un pirmo mīlestību: "Tu biji stabils un uzticams", "Ar Tevi kopā mēs sākām. Paldies Tev!", "Nekas nav mūžīgs. Labais vienmēr pārtop vēl labākā produktā," rakstīja konferences apmeklētāji un atzina - "XP ir atrasta cienīga maiņa - Windows 8".

 

Avots:Leta

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
Nikte 9. janvāris 2014 19:03

Mēs pagaidām mājās darbojamies ar XP un jauno Windows :) Bet darbā nezinu,kas notiks (emo)

Linduchy 9. janvāris 2014 16:20 Rebeka

OS ielāpi ar jauninājumi ir tikai neliela daļa no datora aizsardzības. Tie tomēr vairāk svarīgi mājas lietotājiem vai uzņēmumiem, kuriem nav IT nodaļas. Tavā gadījumā pieļauju, ka, ja arī vēl nav izsludināts konkurss uz jaunu programnodrošinājumu (slinkums skatīties, vai ir :D ), tas vēl nenozīmē, ka nu visi jūsu kompji būs baigajās briesmās- ugunssienas, antivirusus un IT spečuku regulārās sistēmas pārbaudes neviens vēl nav atcēlis ;)
Bet principā domāju, ka ''lielās valsts/pašvaldību iestādes'' par nodokļu maksātāju naudu nekavēsies iepirkt ne tikai jaunas prgrammas, bet arī jaunus datorus...pie tam ne pa izdevīgāko/pamatotāko cenu :D

Rebeka 9. janvāris 2014 14:32

Man darbā ir XP interesanti vai tos mainīs... man tur visādas programmas ar svarīgām lietām un programmām kuras noteikti būtu jāsargā no hakeriem utt. Pēc 90 dienām zvanīšu jautāšu, tēlošu baigo gudrīti :D

vecsprofils 9. janvāris 2014 12:05

Žēl, ka tā, jo Windows XP bijusi veiksmīgākā versija.
Bet pamatā esmu ļoti laimīga, ka jau daudzus gadus sēžu uz Linuxa operētājsistēmu versijām un izpaliek visas problēmas. Protams, savas nianses ir arī Linuxam, piemēram, ja kādam aktuālas spēles (man nav, jo nespēlēju), tad daudzas spēles uz diskiem domātas Windowam un uz Linuxa vai nu nevar palaist, vai ilgi jāčakarējas, tāpat gadās neatbilstība starp Windows Word formatējumu un Linuxā esošo Libre Office. T.i. atverot dokumentu dažādās operētājsistēmās, mainījās formatējums, kas radīja problēmas diplomdarbu galējā noformēšanā. Tāda veida neianses...
Bet kopumā tajās fundamenta lietās, protams, Linux ir labāks un ilgstspējīgāks.

Linduchy 9. janvāris 2014 11:49 VIT@

Līdz šim regulāri un par brīvu varēja saņemt OS jauninājumus - katrai sistēmai ir savi caurumi un trūkumi, speciālisti pastāvīgi strādā pie tā, lai tos novērstu - un katru reizi, saņemot jauninājumus, tu padari savu datoru drošāku pret ļaunprātībām (hakeri, vīrusi, citas ļaundabīgas programmas utt.) Kā vēl viens + ir klientu serviss, ja tev ir radušās kādas problēmas ar konkrēto programnodrošinājumu.
Pamatā, var jau palikt pie tā paša xp, Protams,klientu serviss nesniegs konsultācijas un tehnisko palīdzību, nesaņemsi jauninājumus, var gadīties problēmas, ja nopirksi kādu jaunu iekārtu vai programmu,kuru gribēsi uzstādīt uz sava XP.
Pāriet uz win7 vai win8 ir ieteicams, bet ne obligāts process ;)

pece 9. janvāris 2014 11:09 VIT@

Manā izpratnē, tiek pārtraukti veikt uzlabojumi - piem. uzrodas jauni vīrusi, kas dara nejaukas lietas vai caur kuriem var dabūt datus tieši caur šo programmu, tad programmas ražotājs to vairs nepielabo. Uzrodas jaunas programmas, kuras nav savietojamas ar tavu programmatūru (vienkārā valodā - nestrādā uz tava datora).

VIT@ 9. janvāris 2014 11:00

Vai kāds var to partulkot cilvēcīgā valodā? Ja es pēc 90 dienām neko nedaru, kas notiek tālāk?

pece 9. janvāris 2014 10:23

Nu ja, pērk tik, pērk tik.... naudu tak vajag !