Īsa pamācība dārza darbu mīlēšanā

nosiguldas
nosiguldas 19. aprīlis 2012 10:55
1169

Beidzot pavasaris ir ieradies un darbu ir tik daudz, kad ir brīži, kad nepieciešama neliela atpūta, tapēc teiksim tā "Dārzkopja piezīmes", pēc godīga gada darba ir devušās atvaļinājumā. Neskatoties uz to, izaicinājums jaukajam pavasara darbu konkursam bija tik liels, ka īsumā pastāstīšu, kas, kur un ap ko grozās manā dārzā.

Pieredze nāk ar gadiem un ar katru gadu es ar vien mazāk pielieku lieku pūļu pavasara darbos, jo jau zinu, ko, kur, kā un kad audzēt manā dārzā, bet neskatoties uz to, es ļoti mīlu jaunus eksperimentus un šoreiz tieši par tiem.

Stādus istabā audzinu tikai tos, kas nepaspēs izaugt siltumnīcā- siltumnīcas gurķus un tomātus, piparus un dažas puķītes- laumutītes, petūnijas, ledus puķītes, kamolbegonijas.

Jau vairākus gadu garumā esmu pārliecinajusies, ka visu pārējo varu paspēt izaudzēt siltumnīcā, nav jāmoka sevi un arī stādiņus.

Tagad par jaunumiem. Kā Jūs domājat, kas teir iesēts?

salāti, dilles un redīsi. KAPĒC KOPĀ.....

Pagājušo gad vienā žurnālā izlasīju, ka ja nav iespējams nomainīt visu zemi siltumnīcā, visvieglāk pārbaudīt, kādā stāvoklī tā ir ja iesēj salātus, ja tie labi aug, augsne ir laba. Es iesēju salātu iebārstot sēklas pa visu siltumnīcu un tāpat arī dilles. Tas bija kautkas, gan viens, gan otrs auga griezdamies, cienāju visus radus un vēl apēst nevarējām. Šogad protams skola rokā, bet salātiem un dillēm pievienoju arī redīsus, salātiun dilles augs uz augšu, bet redīsi uz leju, visa zeme noklāta, neaug nezāles un pats galvenais nav jāretina redīsi, tiem būs pietiekoši vietas augt bez papildus iejaukšanās.

Brīdī, kad būs jāstāda tomāti, atzīmēšu bedrīšu vietu, to atbrīvošu no esošiem kultūraugiem un pēc pagājušā gada pieredzes bedrītes apakšā bēršu sauju biohumusa, tad pa virsu nedaudz zemi, jo mēslojums ir koncentrēts un var apdedzināt saknes, aprušināšu un apliešu.Kad tomāti būs pastiepušies, siltumnīcā būs palikušas tikai dilles, kas darbosies, kā kukaiņu atbaidītājs, jo kā zinat dillēm ir savdabīga smarža. Siltumnīcas pašā galā stādīšu divus siltumnīcas gurķis, tik nepieciešams, lai pastāvīgi būtu gurķi, līdz brīdim, kad tos varēs ievākt uz lauka, bet vietā, kur augs stādi, stādīšu papriku, jo tā parasti siltumnīcā nonāk visvēlāk, jo ļoti mīl siltumu. Paprika ļoti labi aug ja zemi sajauc ar biohumusu, tas ir nelielu daudzumu iestrādā zemes gabaliņā, kur augs šis jaukais augs.

Pēc tāda paša principa kā siltumnīcā, šogad pirmo reizi dārzā izmēģināju iesēt burkānus un bietes, izbārstīju sēklas pa visu dobi, burkāniem klāt piesēju sīpolus, tos, kas aug kā loki ar mazu saknīti, kapēc burkānu mušai nepatīk sīpolu smarža. Bet bietēm piesēju klāt dilles, te gan vadījos pēc sekojošā, bietes augs uz leju dilles uz augšu, zemes virsa būs noklāta:

-mazāk augs nezāles

-nevajadzēs nodarboties ar nebeidzamo augu retināšanu ( ciest nevaru šo nodarbi).

Pagājušā sezonā stāstīju, ka mēģināšu audzēt lielogu dzērvenes, izmēģinājums vainagojās ar panākumiem, puslitra burciņa bija pusē no trim stādiem un jau pirmajā gadā. Tā kā tas ir labs vitamīnu avots un tagad zinu, kas nepieciešams, lūks top jaunā dobe stādījumam.

Kas tad te tiks salikts pirms stādi ceļos uz jauno māju:

kūdra, skaidas( 2. gadus nostāvējušas), meža zeme ( zeme zem eglēm), to visu sajaukšu tad saliešu ar ūdeni un stādiņus akurāti iestādīšu jaunakjā vietā. Šogad man ieteica vienā stūrītī iestādīt arī pāris parastās purva dzērvenes, to arī taisos izdarīt. Pēc pāris nedēļām pēc iestādīšanas apliešu ar mēslojumu, kas domāts dzērvenēm un tad tik gaidīsim ražu. Otro mēslošanu veikšu jūlijā un obligāti jāseko lai stādījums ir pastāvīgi diezgan mitrs, ne slapjšs, bet mitrs, tam nolūkam man plēvē ir sadurti daži caurumi, lai liekais slapjums iet prom.

Jūs zinat, kā Jūrmalā tiek pie tomātiem, NĒ, es arī nezināju, to ko ieraudzīju man ļoti patika,

Tie ir istabas tomātiņi, es stādīšu katru savā podiņā un izveidošu veselu plauktu siltumnīcā tikai ar šiem tomātiņiem, kad tie sāk ražot, iaskatās ļoti skaisti, pie tam man Katrīnei ļoti garšo tieši mazie ķiršu tomātiņi. Tieši šo principu redzēju Jūrmalā, zem plēves nojumes uz plaukta skaisti kārtojās podi ar dažādu krāsu maziem tomātiņiem. Te lūk ideja tām dāmām, kam ir tikai palodze pilsētas dzīvoklī.

Ļoti ceru, ka arī Jums mana pieredze noderēs, lai veicas

Piedalies konkursā "tas viss šopavasar augs manā dārziņā!" arī tu! Iespējams laimēsi biohumusa mēslojumu un parastā kadiķa stādu! Vairāk par konkursu uzzini šeit!

PIEVIENO SAVU STĀSTU TE! 

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
agiite 7. jūnijs 2012 21:46

tiešām interesanti ,ka jo vairāk dilles jo mazāk nezāles?
pašai ļoti nepatīk katru nedēļu ravēt tādēļ būs jāpameiģina. :)

astronija 19. aprīlis 2012 15:10

te tik jāsāk rīkoties.Paldies par iedvesmojošiem aprakstiem. Varbūt patiešām jāsāk domāt par sava žurnāla izdošanu "Dārzkopja piezīmes"? (F)

nosiguldas 19. aprīlis 2012 14:00

nav par ko, ja ir jautājumi labprāt atbildēšu :)

sandrulish 19. aprīlis 2012 13:53

Paldies par aprakstu, ļoti smalki un sīki izstāstīts, super! (Y)