Indra Salceviča: iPhone laimējušie, kur jūs esat?

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 27. oktobris 2018 10:39
773

Modes māksliniece Indra Salceviča pievērsusi sabiedrības uzmanību problēmai, kas piesārņo ikviena Facebook lietotāja ziņu lenti – viltus lapas, kurās tiek piedāvāts laimēt jaunākos telefonus vai kādas citas vērtīgas balvas, pēdējā laikā saradušās kā sēnes pēc lietus. Aktuāls ir jautājums – vai kāds šajās viltus loterijās arī laimē, vai tas ir vien paņēmiens plašākas fanu auditorijas sapulcēšanai?

“Vai ik dienu manā Facebook ziņu lentē parādās kāda drauga nošērotaziņa, kur cilvēks atkal cer laimēt jaunāko iPhone ar nevienam nezināmas lapas palīdzību. Protams, ir skaisti, ka cilvēki joprojām, arī pieaugušā vecumā, tic brīnumiem, taču vai kāds jebkad ir šajās izlozēs ko laimējis? Pienāk noteiktais izlozes datums, taču tā nekur nav manāma – parādās vien jauna ziņa, ar ko atkal jādalās, lai atkal laimētu. Vien pavisam nedaudz ieslēdzotkritisko domāšanu, ikvienam būtu skaidrs, ka viss šis ir vien triks popularitātes audzēšanai – jau pavisam drīz lapa ar lielo sekotāju skaitu tiks pārdota uzņēmumam, kas izmisīgi cenšas ielauzties digitālā mārketinga pasaulē, iespējams, pat kādam viltus ziņu portālam,” pirms piedalīšanās izvērtēt informāciju aicina stiliste un blogere.  

Tāpat Salceviča norāda, ka šajās viltus izlozēs bieži vien piedalās it kā saprātīgi cilvēki, kuriem šķietami nevajadzētu būt problēmām ar kritisko domāšanu un viltus ziņu atšķiršanu no patiesības. Tas liecina par problēmas aktualitāti – lai gan lielā daļā sabiedrības valda uzskats, ka atšķirt viltus ziņas ir pa spēkam katram, atkal un atkal pierādās, ka nepieciešams aktīvs darbs iedzīvotāju medijpratības veicināšanai. Indra Salceviča vērš uzmanību, ka mājaslapā http://ej.uz/taureatrodami pieci vienkārši punkti, par kuriem jāpārliecinās pirms dalīšanās ar ziņu – starp tiem atrodama arī nepieciešamība izvērtēt ziņas avotu, šajā gadījumā, - Facebook lapu, kurā tā parādās. Piemēram, ja lapa nav saistīta ar tehnoloģijām, maz ticams, ka tai būs pieejami lieki jaunākie telefonu modeļi izlozes vajadzībām. Arī iepriekšējo izložu laimētāju neesamība uzskatāma par tā saukto sarkano karogu

Kultūras ministrijas 2017. gadā veiktais pētījums par iedzīvotāju medijpratību liecina, ka 83% sabiedrības ir pārliecināti, ka mediji un to saturs ievērojami ietekmē sabiedrības uzskatus. Puse Latvijas iedzīvotāju uzticas informācijai, ja tā izskanējusi kādā no medijiem, taču tikai 40% aptaujāto apgalvo, ka spēj atpazīt uzticamu informāciju no tendenciozas un safabricētas. Daloties savā pieredzē un raizēs, Indra Salceviča pauž atbalstu Valsts kancelejas, Kultūras un Iekšlietu ministrijas veidotajai kampaņai “Medijs ≠ Komēdijs”, kuras ietvaros ikviens aicināts pārbaudīt informāciju, pirms dalīties ar to virtuālajā telpā. Cīņā par situācijas uzlabošanos iesaistījusies ne tikai I. Salceviča, bet arī citas sabiedrībā zināmas personas, kas sociālajos tīklos aicina – domā, pirms dalies!

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies