Ieteikumi, kā radīt produktīvu darba vidi birojā

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 22. augusts 2019 09:47
322

Atgriežoties no atvaļinājuma, esam apņēmušies strādāt efektīvāk un ķeramies klāt nepadarītajiem darbiem ar jaunu degsmi. Lai tā neizsīktu, būtiski parūpēties par atbilstošu darba vidi un aprīkojumu, ka arī pārskatīt savus paradumus, lai atbrīvotos no laika zagļiem. Samsung apkopojis ieteikumus ražīgas darba vides radīšanai.

Noķer laika zagli!

Pirmais solis efektīvāka darba virzienā ir savu paradumu pārskatīšana un laika zagļu atpazīšana. “Pazušana” sociālo tīklu laika joslā, tērzēšana ar kolēģiem, ieilgušas kafijas pauzes vai reaģēšana uz katru jaunu paziņojumu ir tikai daļa no izplatītajiem laika zagļiem, tāpēc katram vērts atpazīt savējos. To var izdarīt, dienas gaitā godīgi pierakstot, cik laika veltīts kurai darbībai un tad analizējot piefiksēto.  

Viens no efektīvākajiem risinājumiem ir atslēgt paziņojumussociālo tīklu kontiem, kā arī uzstādīt limitu, cik daudz laika drīkst pavadīt sociālajos tīklos (ja vien tas nav jūsu darba pienākums). Līdzīgi ir ar e-pastiem – ja vien jūsu profesija neparedz zibenīgu reaģēšanu uz tiem, e-pasta pārlūkošanai vērts atvēlēt noteiktas stundas dienā, nevis steigties apskatīt katru ienākušo e-pastu, tā atraujoties no iesāktā darba. 

Kārtība uz galda = kārtība galvā

Lai veiksmīgi izdotos fokusēties uz darāmo, vērts pārlūkot, kas atrodas uz jūsu darbagalda. Atsevišķas personīgās lietas var kalpot kā patīkams stimuls un veicināt radošumu, bet ar personīgajām lietām pārsātināta darba vide drīzāk radīs haosu un novērsīs domas no darāmā. No darba lietām uz galda vajadzētu atrasties tikai tiem materiāliem, ar kuriem plānojat strādāt šodien, bet pārējo ieteicams novietot citur. 

Mēbeles un ierīces jāpielāgo

Tā kā daudzu biroja darbinieku diena paiet, sēžot pie galda un strādājot pie datora, ir svarīgi, lai darba vieta būtu iekārtota ergonomiski un katram darbiniekam piemēroti.  Lai, sēžot pie datora, darbinieka kāju, roku un muguras leņķis būtu 90 grādi*, katram būs nepieciešams atšķirīgs krēsla un galda augstums, ko var nodrošināt ar pielāgojamām mēbelēm. Īpaši noderīgi ir galdi, pie kuriem iespējams strādāt gan sēdus, gan stāvot kājās.  

Ļoti svarīgs ir kvalitatīvs un darbiniekam piemērots datora monitors, kuru jānovieto acu augstumā vai zem tā, 50 – 70 cm attālumā un 10 līdz 20 grādu leņķī pret tā lietotāju**. Piemēram, Samsung Space monitors aprīkots ar nulles līmeņa augstuma pielāgošanas stendu, tāpēc to var ērti pacelt vai nolaist līdz optimālam skatīšanās augstumam, lai tas būtu ērts jebkuram lietotājam un mērķim. Space monitora ekrānu iespējams ērti novietot pie pašas sienas, tādējādi būtiski palielinot uz galda pieejamo darba virsmu.  

Svarīgi vides faktori: gaisma, skaņa, gaiss

Viena no svarīgākajām lietām darbā ir labs apgaismojums. Vislabvēlīgāk uz cilvēka veselību un darbaspējām iedarbojas dabīgais apgaismojums, bet, ja tas nav pieejams, jācenšas panākt pēc iespējas līdzvērtīgāku efektu ar mākslīgo apgaismojumu. Nepietiekama apgaismojuma sekas var būt redzes problēmas, stress un nogurums.  

Nogurumu var radīt arī nepiemērota gaisa temperatūra un svaiga gaisa trūkums. Katram cilvēkam būs sava “ideālā” gaisa temperatūra, bet kopuma tiek uzskatīts, ka produktīvam darbam piemērota +20 līdz +25 °C temperatūra. Dažos pētījumos tiek uzsvērts, ka sievietes produktīvāk strādā siltākā telpā***. Labu atmosfēru un veselīgāku gaisu nodrošinās telpaugi, tiem būtu svarīgi atrast vietu katrā birojā.  

Cilvēku spēja koncentrēties darbam trokšņainā vidē ir atšķirīga, tāpēc būtu labi, ja darbiniekiem, kas dod priekšroku strādāt klusumā, šāda iespēja tiktu nodrošināta. Ja to nav iespējams panākt, piešķirot atsevišķu telpu, risinājums būs kvalitatīvas austiņas, kas ne vien atskaņo mūziku, bet arī slāpē apkārtējos trokšņus.  

Neaizmirsti par sevi

Tā kā darba apjomam un tempam mūsdienās ir tendence palielināties, svarīgi ir neaizmirst parūpēties par sevi– paēst kārtīgas pusdienas, uzņemt pietiekoši daudz šķidruma un ik pēc stundas izkustēties. Kurš ir teicis, ka sarunai ar kolēģi jānotiek sapulču zālē – pārmaiņas pēc uzaicini viņu uz kopīgu pastaigu, tās laikā pārrunājot aktuālo.   

*** - https://zapier.com/blog/how-to-set-up-your-desk/

*** -https://www.businessnewsdaily.com/10964-office-temperature-debate.html

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies