Iepazīstinām ar EVIJA Ceramics izsmalcinātajiem dizaina traukiem

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 3. aprīlis 2019 08:36
573

Iepazīstinām ar EVIJA Ceramics izsmalcinātajiem dizaina traukiem. Ar mīlestību, iedvesmu un rūpību taisīti trauki, lai ikdienā rastos iedvesma skaisti baudīt mirkļus. 
Tie ir arī interjera priekšmeti- mākslas darbi, kas telpā ienesīpašu sajūtu.

20190403083417-21243.jpg

EVIJA Ceramics darbiem raksturīga tīra, vienkārša forma, kuru papildina krāsas.

Par EVIJA Ceramics zīmolu stāsta māksliniece Evija Vītola-Lūse:

Kā un kad sākāt radīt šos traukus? 
2010.gadā pabeidzu Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolu- keramikas nodaļu un 2016.gadā pabeidzu Latvijas mākslas akadēmiju (LMA) - arī karamikas nodaļu. Pēc studijām bija pārliecinoša sajūta, ka keramika aizņems lielu daļu manas dzīves, ka tas būs mans dzīvesveids, lai ko tas arī prasītu. 
Pirmie divi gadi pagāja īstās darbnīcas meklējumos, bija divas pārvākšanās, iekārtošanās. Līdz beidzot nobāzējos tagadējā darbnīcā, kas ir dabas ieskauta. Beidzot sevī sajutu mieru, kas arī manī veicināja radošo iedvesmu. Kādu laiku darbi tapa kā izmēģinājumi, eksperimenti, sevis izprašana, materiālu meklēšana. Īstā tehnika, īstais materiāls un stils pie manis dabiski un nepiespiesti pats no sevis atnāca. Kas varbūt šķita pretrunā ar manām pirmajām vīzijām.

20190403083446-42498.jpg

Ko jums nozīmē porcelāns kā materiāls? 
Kad mācījos LMA, biju gandrīz pārliecināta, ka manās keramikas radošajās izpausmēs porcelāns nespēlēs lielu lomu. Tad man tas šķita tāds kā nedzīvs, nepateicīgs un atriebīgs materiāls. Priekšroku devu akmens masai. Patika un arī tagad patīk veidot lielus objektus no akmens masas. Tas ir ļoti nomierinošs process. Bet tomēr sanācis ir tā, ka tagad galvenokārt strādāju tikai ar porcelānu, kas patiesībā ir ļoti smags darbs. Tieši mana iemīļotā akvareļu tehnika dzima porcelāna izpildījumā. Ko nav iespējams panākt ar kādu citu materiālu tādā izpildījumā. Šķiet, vārds- "porcelāns" jau pats par sevi runā, tas izsaka visu. Ļoti cēls un pārliecinošs materiāls, pret kuru izjūtu cieņu. Tas neļauj pret sevi izturēties ar necieņu, nevīžību un paviršību. Šis materiāls, strādājot ar to, manī neļauj iemigt pedantismam un paškritikai.

20190403083515-75676.jpg

Jūsu veidotajos traukos manāms arī marmora raksts. Vai uzskatāt, ka marmors šobrīd ir aktuāla tendence? Vai arī nemainīga klasika?
Marmora raksts jeb akvareļu tehnika pie manis atnāca nejauši. Tas bija 2017. gada janvāris - pēc visiem svētkiem, kad arī keramikai iestājas 'klusuma' periods, kad pieprasījums pēc tās ir mazāks. 'Klusuma' periods ir labs laiks, lai atkal meklētu kaut ko jaunu, lai realizētu jaunas idejas, tehnikas. Un tā arī tas notika- nesteidzīgi, nedomājot un neiespringstot, ļāvos spēlei ar porcelānu.. Rezultātu uzreiz nevar redzēt. Ir pacietīgi jāiziet cauri darba procesam, kas aizņem apmēram divas nedēļas. Kad beidzot atvēru pēdējo dedzinājuma krāsni un ieraudzīju rezultātu, sapratu, ka šī tehnika un rezultāts ir "mans" līdz sirds dziļākajai saknei. Biju neizsakāmi priecīga. 

Marmors, tā pat kā porcelāns- nemainīga klasika un vērtība. 

20190403083547-59282.jpg

Kas ir jūsu iedvesmas avoti, radot šos traukus? 
Mani iedvesmas avoti ir daba, pats darba process, interjeri ar minimālisma, lakonisma stilu, un, lai cik banāli arī šķistu - bieži sapņos redzu traukus, kas mani ļoti iedvesmo un tajos nodomāju - „Cik skaisti, kāpēc es ko tādu nevarēju izdomāt?!"... pamostos un saprotu, ka tas bija tikai mans sapnis, ko vajadzētu realizēt dzīvē.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies