Gundegas Skudriņas padomi galda klāšanā

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 11. novembris 2018 09:42
1086

Maltītes ieturēšana ir neatņemama mūsu ikdienas sastāvdaļa. Iespējams, ka ikdienā galda klājumam daudzi no mums nepievērš īpašu uzmanību, tomēr svētku reizēs ir vēlēšanās iepriecināt savu ģimeni un viesus ne tikai ar gardiem ēdieniem, bet arī ar glīti noformētu galda klājumu.

8. novembrī universālveikalā Stockmann tika uzburta iedvesmojoša svētku noskaņa. Par to parūpējās ekstravagantā pasākumu vadītāja un dekoratore Gundega Skudriņa. Visiem klātesošajiem bija iespēja uzzināt pasaules dizaina trendus galda klāšanas kultūrā un smelties iedvesmu svētku galda noformēšanai.

Dekoratores svarīgākais padoms ir atcerēties par to, ka  galvenā vērtība dzīvē ir cilvēki un attieksme

Maltītes gatavošana un galda klāšana ir ļoti svarīgs process, kurā tiek ieguldīta mūsu enerģija, tāpēc nekādā gadījumā nedrīkst steigties vai darīt to sliktā noskaņojumā, jo mūsu enerģija pāries uz ēdienu un galda enerģētiku

20181111093031-98205.jpg

Pasaules dizaina trendi

Modē ir dažādība – dažādi stili, krāsas, formas, ziedu veidi u. c. Nav viens noteikts šablons, katrs var izvēlēties sev atbilstošāko. 

Ļoti spēcīgs ir eko stils, kura veidošanā tiek likts uzsvars uz koka materiāliem un eko izstrādājumiem. 

Krāsu palete ir ļoti plaša, bet īpaši aktuāli šajā sezonā ir visi rozā toņi – no pasteļrozā līdz bordo. Iestājoties tumšākam laikam, dizainā aktualitāti iegūst gan tumši un dūmakaini toņi, gan koši toņi. Viens no šīs sezonas krāsu flagmaņiem ir tumšais New Nordic tonis

Samta izstrādājumi ir aktuāli ne tikai apģērbu modē, bet arī interjerā un galda klājumā. 

Viens no vadošajiem galda klāšanas trendiem ir spēle.

Dekoratore Gundega Skudriņa uzsver, ka galds nav muzejs. Tam ir jādzīvo un jāmainās. Spēle galda klājumā var izpausties dažādos veidos – piemēram, ģeometrijā, formā un krāsu salikumā. Vaļa fantāzijai. Pie galda var spēlēties, neierobežojot sevi noteiktos rāmjos. Var veidot dažādas galda piederumu kombinācijas. Un ļoti svarīgi – nelikt visu vienādi! Tas gan nederēs oficiālos, kultūrvēsturiskos pasākumos un pieņemšanās, kur galda klājumā ir jāievēro strikta etiķete. 

Klājot galdu, ir vēlams ņemt vērā to, ka katrs no mums ir personība ar savu raksturu, dzīvesstilu un uztveri. Pat dvīņi nav absolūti vienādi, tāpēc arī nav jāklāj galds visiem vienādi. Izvēloties traukus, galda piederumus, dekorus un ziedus, var tajā atspoguļot katra viesa individualitāti.

Spēlējoties ar ģeometrijas palīdzību, galda piederumus var novietot ģeometrisku formu veidā. 

Gundega Skudriņa iesaka sākumā izvēlēties vienu lietu – galdautu, vāzi, trauku, svečturi vai kādu priekšmetu, kuram ir īpaša nozīme. Un tad šo lietu papildināt ar visu pārējo, pieskaņojot krāsas, veidojot kompozīciju, kur nekas nav nejaušs, lai arī sākumā tā varētu šķist. 

20181111093557-95596.jpg

Šobrīd modē ir netradicionālas ziedu kompozīcijas. Izvēloties ziedus, ieteicams ziedu kompozīciju veidot no dažādiem ziediem. Nav jāliek vāzē tikai rozes vai puķuzirņi, taču katram kompozīcijas ziedam ir jābūt pieskaņotam kopējam galda klājuma konceptam – vai nu tā būs krāsa, vai gadalaiki, vai kaut kas cits.

Otrs trends, par kuru runā daudzi dizaineri, ir ilgtspējība.

Ilgtspējība it visā – kā mēs dzīvojam, ko mēs pērkam, ko mēs lietojam, arī galda klājumā. Ilgtspējīga galda klājuma pamatdoma ir tāda, ka mēs varam uzklāt galdu, izmantojot jebko, ko mēs redzam sev apkārt – piemēram, izlietotu papīru, noziedējušas ziedu vītnes no dārza, nobirušas lapas, nolūzušus koku zarus u. t. t. Izmantot lietas, kas nemaksā neko. Gundega Skudriņa uzsver, ka svētku galda dekorēšanai nav jātērē daudz naudas. Svētkus rada attieksme un svētku galda klāšanā ieguldītā mīlestība.

20181111093925-21232.jpg

Izmantojot saburzītu ietinamo papīru kā galda sedziņas, mēs domājam par ilgtspējību. Pirmkārt, mēs šo papīru nevis vienkārši izmetam ārā, bet izmantojam atkārtoti. Otrkārt, papīra galda sedziņas nebūs jāmazgā pēc maltītes ieturēšanas, nebūs jātērē ūdens un pulveris. Ja tās būs nosmērētas, papīru var izmantot, piemēram, kamīna iekuršanai. Treškārt, papīra galdauts var palīdzēt padarīt sēdēšanu pie galda nedaudz atraktīvāku. Uz lina galdauta neviens neatļausies kaut ko rakstīt vai zīmēt, bet uz papīra to var. Interesanta aktivitāte – lieciet saviem viesiem uzrakstīt uz galdauta novēlējumu sev. Kad tas ir izdarīts, lieciet viesiem samainīties ar jebkuru citu viesi vietām. Un tad ir interesanti pavērot reakciju cilvēkiem, kad viņi izlasa citas personas novēlējumu. 

Svētku galds

Tuvojoties Latvijas simtgadei, Gundega Skudriņa iesaka par pamatu izvēlēties kaut ko tumši sarkanā krāsā un tad veidot pārējo kompozīciju spēlējoties. Galda klājumā var izmantot lina galdautu, koka izstrādājumus, māla traukus, priekšmetus un tekstilu ar latvju zīmēm.

Bet tie, kas nav tradicionālu un eko vērtību piekritēji, svētku galdu var noformēt ar mirdzumu. Nav jābaidās eksperimentēt! Galda klāšanas eksperimentiem lieliski noder stikla trauki, jo zem tiem var novietot spīdumiņus, augus vai kaut ko citu, kas rada interesantu efektu. 

20181111094039-28331.jpg

Klājot galdu, dekoratore Gundega Skudriņa iesaka izmantot priekšmetus pārī – piemēram, divi šķīvji, divas glāzes, divas krāsas u. t. t. Vienā galda klājumā var kombinēt dažādus traukus (stiklu, porcelānu), papīra un auduma salvetes, baltus un melnus traukus. 

Kopīgs darbs

Ja ģimenē ir bērni, droši var iesaistīt arī viņus galda klāšanā, uzticot kādu noteiktu uzdevumu. Svētki ir domāti visiem, tāpēc arī visiem mājiniekiem ir jāpiedalās svētku radīšanas procesā. 

Jāvienojas par vienu noteiktu lietu – piemēram, galds tiks klāts melnbalts, eko stilā, rozā toņos vai tautiskā stilā. Un tad katram, kas piedalās galda klāšanā, ir jāsagādā atbilstoši trauki vai dekorācijas. Iespējams, ka māmiņa nebūs 100% apmierināta ar rezultātu, bet, iesaistot procesā ģimenes locekļus, īpaši bērnus, netiek ierobežotas viņu radošās izpausmes, netiek noraidīta bērnu vēlēšanās palīdzēt. Un katrā ģimenē ir svarīgi uzturēt saliedētību, tāpēc kopīgs darbs un procesa gaitā gūtās sajūtas to palīdzēs stiprināt.

20181111094122-54058.jpg

Katram no mums mājās ir dažādi priekšmeti, kurus var izmantot galda klājumā. Aizliegumu un rāmju nav. Galda klāšana ir stāsts par to, kā jūs to redzat, kā jūs to pasniedzat.

Gundega Skudriņa aicina baudīt svētkus no sirds, radoši un interesanti!

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies