Eksotiskais zīdkoks dārzā: skaistumam un veselībai

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 11. aprīlis 2018 09:40
4807

Zīdkoks ir eksotisks koks, kuru ir vērts stādīt piemājas dārzā, jo tas ir ne tikai dekoratīvs, bet arī ražo garšīgas un veselīgas ogas.

Zīdkoku tradicionālais izplatības areāls ir Austrumāzija un Dienvidaustrumāzija. Zīdkoki ir tikuši audzēti Ķīnas, Centrālās Āzijas, Indijas un Japānas teritorijā kopš seniem laikiem (3500 g.p.m.ē.; Ēģiptē – 1100 g.p.m.ē.), jo zīdkoka lapas ir galvenā barības viela zīdtauriņu kāpuriem, no kuru kokonu šķiedrām tiek iegūts zīds.

Tiek uzskatīts, ka senie grieķi vai feniķieši atveda zīdkoka augu uz Sicīliju, pat neapzinoties šī auga patieso vērtību. Zīdkoka masveida audzēšanu Sicīlijā un Spānijā zīda ražošanas nolūkos sāka arābi. Arābu valdīšanas laikā Sicīlija kļuva par vienu no galvenajiem zīda ražošanas centriem. No šeit radītā zīda tika šūti tērpi pat Skotijas un Dānijas karaliskās ģimenes locekļiem. Mūsdienās lielākā daļa Itālijas zīda tiek ražota Ziemeļitālijas teritorijā, kur baltie zīdkoki tiek audzēti tieši šim nolūkam.

Zīdkoks ir izturīgs koks, kas mazāk prasīgs mitruma ziņā. Audzējot Latvijā, var gadīties, ka zīdkoks pirmajos gados apsalst, taču tas ātri atjaunojas. Audzētāji iesaka Latvijā audzēt melno zīdkoku (Morus nigra), jo tas ir gan izturīgs, gan arī ražo gardas un veselīgas ogas, kuras līdzinās iegarenām kazenēm. Zīdkoks ir strauji augošs koks, tā augstums ir 5-10 m, bet var sasniegt pat 15 m. Zīdkokam patiks augt saulainā vietā.

Zīdkoka ogas var lietot uzturā gan svaigā, gan arī kaltētā veidā (samaltas kaltētas ogas var aizstāt cukuru). Ogas var izmantot dažādu desertu, džemu un kokteiļu pagatavošanai.

Lietojot zīdkoka ogas uzturā, var uzlabot nieru, aknu un plaušu veselību. Ogas palīdz attīrīt organismu un asinis, normalizē vielmaiņu, palīdz atbrīvoties no liekā svara, kā arī uzlabo ādas, matu un nagu veselību. Zīdkoka ogas satur daudz vitamīnu un mikroelementu, īpaši daudz – dzelzi un magniju. Zīdkoka ogas uzturā tonizē ķermeni, palīdz novērst iekaisumus, atjauno un spēcina organismu, uzlādē ar enerģiju. Zīdkoka ogas ir ieteicams lietot diabēta slimniekiem, jo tās palēnina cukura sadalīšanos un uztur vienmērīgu cukura līmeni asinīs. Ogas stiprina nervu sistēmu, labvēlīgi iedarbojas paaugstināta holesterīna līmeņa gadījumā. Zīdkoka ogas ir bagātīgas ar antioksidantiem, kas ir efektīvs līdzeklis pret organisma un ādas novecošanu. Zīdkoka ogas novērš sirds un asinsvadu slimības, uzlabo redzi un smadzeņu darbību.

Zīdkoku lapas, zari un sakņu mizas var izmantot ārstniecībā – lapām piemīt antibakteriāla iedarbība, lapu uzlējums palīdz saaukstēšanās gadījumā, zaru novārījums – augsta asinsspiediena un dažādu sāpju (muskuļu, locītavu, zobu, galvas) gadījumā; sakņu mizas novārījums – diurētisks līdzeklis, kā arī labvēlīgi iedarbojas pret astmu.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
Linduchy 17. aprīlis 2018 07:18 nosiguldas

LU Botāniskajā dārzā aug ārā. Vasarā nobaudīju ogas - pirmo reizi mūžā :)

nosiguldas 16. aprīlis 2018 11:13

Ļoti slikti ziemo pie mums.