Eiropas valodu diena: kā motivēt sevi jaunu valodu apgūšanai?

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 26. septembris 2015 00:00
1750

Šodien, 26. septembrī, tiek atzīmēta Eiropas valodu diena. Eksperti stāsta, ka svešvalodu apgūšana mūsdienās ir kļuvusi vieglāka un aizraujošāka kā jebkad – tam palīdz arī daudzās tehnoloģiju iespējas, kas ar mācīšanās procesu padara interesantu pat aizņemtākajiem.

Ar ko sākt?

Kā atzīst Rīgas Stradiņa universitātes Valodu centra vadītāja Dace Žibala, galvenais nosacījums valodu apguvē ir motivācija: “Bez tās nepalīdzēs ne pieredzējuši skolotāji, ne modernās tehnoloģijas. Šo patiesību agrāk varējām redzēt skolās, kur, 7 līdz 9 gadus mācoties kādu svešvalodu, jaunieši tāpat nespēja komunicēt, jo tā tika uzskatīta par mācību priekšmetu bez konteksta un reāla pielietojuma. Tādi modernie valodas apguves rīki kā tehnoloģijas ir labs atbalsts, palīdzot mācīties sev piemērotā tempā un izdevīgā laikā.”

Kā labs sākums jaunas valodas apgūšanai var kalpot filmu vai seriālu skatīšanās oriģinālvalodā, ārzemju ziņu portālu lasīšana vai radio klausīšanās.

“Gudrā” mācīšanās

Nesen veiktais „Samsung Techonomic Index“ pētījums atklāj, ka katrs ceturtais eiropietis vismaz reizi nedēļā izmanto tehnoloģijas, lai apgūtu jaunas zināšanas. Paralēli pieaug risinājumu klāsts, kas šīs zināšanas piedāvā – tajā skaitā valodu aplikācijas ar dažādām pieejām to apguvei. Eksperimentējot un izmēģinot, starp tām ikviens var atrast savam dzīvesstilam un ritmam piemērotāko.

Samsung produktu eksperts Jānis Lejnieks norāda, ka svešvalodu aplikācijas var aizvietot ilgās mācību stundas pie grāmatām: “Lietotne “Doulingo” palīdzēs apgūt spāņu, franču, vācu, itāļu, portugāļu un citas valodas. Būtisks ir ne vien aplikācijas vienkāršums, bet arī efektivitāte, jo 34 stundu mācīšanās tajā ir līdzvērtīga vienam svešvalodas kursam universitātē. Savukārt aplikācija “Memrise” stundas laikā iemācīs līdz pat 44 jauniem vārdiem. Tiem, kam patīk ātrums un spēles gars, jāizmēģina “Anki”, kamēr ”Bussuu” piedāvā interaktīvu mācīšanās procesu, ko palīdzējuši veidot vairāk nekā 50 miljoni cilvēku no visas pasaules.”

Izmanto iespēju ceļot un nebaidies sarunāties

“Ceļošana ir aizraujošs veids kā praktiski trenēties valodu apguvē, tāpēc nevajadzētu baidīties savas prasmes pielietot. Mēs lieliski zinām, cik jocīgi reizēm izklausās kāds ārzemnieka latviešu valodā pateiktais vārds, taču vienlaikus novērtējam, ka viņš mēģina sarunāties mūsu dzimtajā valodā un labprāt palīdzam,” papildina Dace Žibala. Lai sazinātos ar vietējiem iedzīvotājiem viņu valodā, Jānis Lejnieks atgādina izmantot viedtālruņos pieejamās iespējas, īpaši vārdnīcas.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
LosOjosVerdes 28. septembris 2015 09:28

Nekad neesmu izmantojusi nekādas programmas valodu apguvē. Vienmēr esmu izmantojusi klasiku- valodas kursi grupā. Kur vismaz pamatus dabū, un tad jau prom uz zemi, kur tajā valodā runā. Šobrīd jāsaņemas atsākt spāņu valodas nodarb8bas. Vismaz kino skatos spāniski, grāmatas cenšos izburtot, bet dzirkstele pazudusi:(

Marta Marta 26. septembris 2015 14:09

Lejuplādēju to Doulingo, var uzlikt 5min, 10min un 15min apmācību minūtes dienā. Sanāk gan klausīties, un uzrakstīt dzirdēto, gan rakstīt svešvalodā. Man mācības sanāk angļu valodā un manis izvēlētajā valodā. Sola ka pēc 34h būšu kā no universitātes :D 10min dienā atradīšu ko pamācīties ;) Paldies (Y)