Divi vienā – līgojam un šķirojam!

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 22. jūnijs 2017 11:46
1278

Līgo svētki jāpavada godam – labā kompānijā, dziedot, dancojot un mielojoties pie bagātīgi klāta svētku galda. Taču pēc svinībām paliek ievērojams apjoms atkritumu, kas svētku laikā pat dubultojas. Daļa no šiem atkritumiem ir vērtība, ko var pārstrādāt jaunās lietās, tādējādi taupot dabas resursus un nodrošinot tīrāku vidi Latvijā. Lai otrreiz pārstrādājamie atkritumi varētu turpināt savu dzīvi – kā izejvielas jaunām lietām, tie pareizi jāsašķiro! 

Vislatvijas šķiratlons aicina šķirošanu iekļaut Līgo svinību sagatavošanās darbos kopā ar pušķošanu un galda klāšanu, pasākuma vietā novietojot vairākus ietilpīgus maisus – stikla pudelēm un burkām, plastmasas pudelēm un metāla iepakojumam – skārdenēm un konservu bundžām, papīram un kartonam un sadzīves atkritumiem. Tādā veidā līgotāji varēs vienlaicīgi gan svinēt, gan vienkāršā un ērtā veidā šķirot radītos atkritumus un būt dabai draudzīgāki. 

Vērtīgie atkritumi

Alus un kvasa stikla pudeles, marinējumu un citu gardumu burciņas ir otrreiz pārstrādājamas un metamas stikla atkritumu konteinerā, taču jāpatur prātā, ka korķīši ir jāmet pie vieglajiem iepakojumiem, tāpat kā bundžiņas un metāla kārbiņas, kas pirms šķirošanas viegli jāizskalo.

Lielu daļu svētku laikā radīto atkritumu aizņem plastmasas izstrādājumi – pudeles, kastītes, plēves, maisiņi un citi iepakojumi, kas, nesašķiroti, dabai nodara lielu kaitējumu. Taču pareizi sašķiroti – ietaupa dabas resursus un kalpo kā izejviela jaunām precēm, piemēram, pārtop pavedienā, no kā var radīt T-kreklus.  

Atkritumi, kuri otro dzīvi nevar piedzīvot

Ērtības labad un trauku līdzekļa taupīšanas nolūkos, mēdzam izmantot vienreiz lietojamos plastmasas traukus. To nosaukums jau pasaka priekšā – vienreiz lietojamie trauki nav otrreiz pārstrādājami, tāpēc tie jāliek pie sadzīves atkritumiem, bet vēl labāk – lietot tos pēc iespējas mazāk. Arī pārtikas atkritumus, saplēstus traukus un citas liecības par notikušajām svinībām pārstrādāt otrreiz nevar, un tie iederas sadzīves atkritumu konteinerā.

Ugunskurs no malkas, nevis atkritumiem

Jāņu ugunskurs, kas pēc tautas ticējumiem nes svētību un auglību, ir neatņemama līgošanas sastāvdaļa un centrālā svinētāju pulcēšanās vieta. Taču nereti lielais svētku ugunskurs tiek izmantots kā iespēja likvidēt atkritumus, tai skaitā plastmasas pudeles un pat riepas. Šī nav dabai draudzīga atkritumu likvidēšana. PET pudelēm vieta ir paša sagatavotā šķirošanas vietā un pēc tam – dzeltenajā konteinerā, lai, iespējams, tieši tava pudele pārtop, piemēram, jaunā apģērba gabalā.

Šķirošana kā sports

Latvijas Zaļā punkta kampaņas Vislatvijas šķiratlons mērķis ir veicināt Eiropas Savienības izvirzīto prasību izpildi – līdz 2020. gadam sašķirot 50 % no visiem radītajiem atkritumiem, tādējādi samazinot atkritumu daudzumu poligonos un nodrošinot tīrāku vidi Latvijā.

Vairāk par atkritumu šķirošanu un Vislatvijas šķiratlonu  var uzzināt www.skiratlons.lv. Sociālajos tīklos šķirošanas entuziastus aicina lietot mirkļbirku #Šķiratlons.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies