Dārzkopja piezīmes- garšaugi

nosiguldas
nosiguldas 11. marts 2011 00:00
1408

Šodien diena patiesi neizdevusies, vispirms sniegs, tad lietus, toties nav sala. Šodien par garšaugiem.

Kādu laiciņu atpakaļ Dominā pie dārzeņiem ieraudzīju garšaugus podiņos, kas audzēti Latvijā, šodien apskatīju tuvāk un secināju, ka no bazilika sanāk ļoti labi stādiņi, ir estragons, citronmelisa, timiāns. Vēl man glāzītē saknītes izdzina, kas ir savādi divu dienu laikā cukura puķe stēvija.

 Tā kā  ar jums sarakstoties arī esmu nedaudz saindējusies ar ideju audzināt garšaugus uz palodzes, pieķēros tam nopietnāk un lūk kas sanāk.

 

Nosaukums Kā audzēt Kā lietot

Baziliks

Gan zaļais, gan violetais un sarkanais baziliks ir viengadīgs, tāpēc katru pavasari jāsēj vai jāstāda no jauna. Labi aug pusēnā, ne pārāk mitrā augsnē. Svaigu pievieno dārzeņu salātiem, grilētiem ēdieniem, maltu - dažām zupām. Nav ieteicams vārīt, jo piedod ēdienam rūgtumu un pelēcīgu toni.

Kinza (koriandrs)


Daudzgadīgs, jāsēj 1,5 cm dziļumā. Dārzā pusēnā var izplesties neierobežoti. Patīk vidēji mitra augsne. Podos labi sadzīvo ar citiem garšaugiem.

Svaigu liek pie jūras produktiem, maltu - marinādēs un mērcēs. Piedod atsvaidzinošu un spirgtu garšu.

 

Rozmarīns

Patīk labi apgaismota vieta un ne pārāk mitra augsne. Uz balkona kastē vai dārzā ziemā nevar atstāt, jo izsalst. Svaigu neizmanto, jo nav sakožams. Pievieno krāsnī ceptiem dārzeņiem, gaļai, nelielās devās sarkanvīna mērcei un sautējumiem. Ja par daudz, nomāc citas garšas, spēcīgs kā skuju ekstrakts.

Salvija


Sēklas lielākas, jāsēj 1,5 cm dziļumā. Daudzgadīga, labs fons ziedošajiem augiem balkona kastēs vai dārzā dobēs. Salviju svaigu gandrīz neizmanto spēcīgās garšas dēļ, tā ļoti labi sader ar meža putnu un mājputnu gaļu, ar maigu vai asu, bet noteikti mīkstu sieru.

Timiāns


Daudzgadīgs, lieliski jūtas vidēji bagātā augsnē un pusēnā. Balkona kastē vai podā arī pārziemos.

Viens no populārākajiem garšaugiem virtuvē, ļoti labi sader kopā ar rozmarīnu. Liek pie gaļas un ceptiem dārzeņiem, vīna un citās mērcēs, ideāli sader ar sēnēm.

 

Piparmētra

Labi jūtas liesākā augsnē pusēnā. Podos uz balkona jāuzmanās ar laistīšanu. Lielos augus var nogriezt gandrīz līdz saknei, lai sazaro sīkāk. Līdzīgi audzējama melisa.

 

Tradicionāls saldo ēdienu noformējums, maltu liek ogu mērcēs, saldējumā ar šokolādi, augļu salātos.

Raudene (oregano)

Dārznieki dēvē par daudzgadīgo majorānu, arī garša un aromāts ir līdzīgi. Tīk liesāka augsne un vairāk gaismas. Labprāt mīt podā līdzās citiem augiem. Raudenei (oregano) un majorānam svaigā veidā lieto tikai lapiņas, garša nav īpaši spēcīga, biežāk lieto kaltētu tomātu mērcēs un picās. 

Estragons

Daudzgadīgs, brašs kā nezāle! Podā ieteicams ik pa laikam nogriezt līdz saknei. Ļoti spēcīga garšviela - atcerieties dzērienu "tarhūns"! Lieto nelielās devās pie tvaicētām zivīm. Patīkami atsvaidzina, ja par daudz - nomāc visu. Var likt atsevišķās mērcēs, neatņemama sastāvdaļa Bearnas mērcē.

Selerijas

Ilgi dīgst, jāsēj jau februārī vai marta sākumā. Labāk aug paēnā, mīl mitrumu. Atkarībā no pielietojuma izvēlas sakņu, kātu vai lapu selerijas. Populārāki ir kāti un saknes, tomēr jaunie asni ir ļoti maigi un patīkami svaigos salātos vai kombinācijā ar kādu silto ēdienu kā garšas bagātinātājs.

Pētersīļi

Pieticīgāki ir parastie, nevis dekoratīvie, taču visi labprāt aug uz palodzes. Jāsēj agri. Bez tiem virtuve nav iedomājama! Var lietot ar jebkuru citu garšaugu. Mājās ieteicams turēt miksli - sasmalcināti puravi, lociņi un pētersīļi, ko lieto salātiem, zupām, siltajiem ēdieniem un rīta sviestmaizei.

 

 

  

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
antoskins1234 29. decembris 2012 11:39

esmu no tukuma kur var dabut kadu stevijas stadinu

jana 11. marts 2011 18:15

ļoti noderīgs rakstiņš, paldies :)

nosiguldas 11. marts 2011 13:37

tad tas arī būs mazais mārsilis, ļoti jauks augs, te kur dzīvoju es viņš neaug

Aggie 11. marts 2011 13:05

nu man tas 3 nr. arī ir

nosiguldas 11. marts 2011 12:24

tātad citrontimiāns

rozhuks 11. marts 2011 12:02

Man ir Citriodorus timiāns:)

nosiguldas 11. marts 2011 11:55


Biežāk audzētie timiāna veidi
ν Mazais mārsils (Thymus serpyllum) ir arī Latvijas savvaļas līdz 15 cm augsts ar ložņājošiem
dzinumiem augs. Ziedi rozīgi violeti. N.3

ν Parastais timiāns (T. Vulgaris) ir 5-15 cm augsts krūmiņš ar bāli violetiem, gandrīz baltiem
ziediem. Aromāts ass un nedaudz atgādina krustnagliņas un majorānu. N2

ν Citrontimiāns, saukts arī par franču timiānu (T. Citriodorus), ir T.Epulegioides x T. Vulgaris hibrīds, kas izplatīts Dienvidfrancijā. Šis timiāna veids veido ļoti dekoratīvu 15-30 cm augstu krūminņu, kas zied ar gaiši rozā ziediņiem.
ν Ķimeņu timiāns (T. Herbabarona) zema, klājeniska un skaista suga ar ķimeņu aromātu.
Šīs firmas audzētos garšaugus es iegājos šodien un mēģināšu viņu audzēt.N1.

11. marts 2011 11:39

tik smalki es nezinu, taču savvaļas timiāns esot satopams smilšainās vietas... taču timiānam ir daudz paveidu... man liekas kādi 7 ..

rozhuks 11. marts 2011 11:39

Biju pagatavojusi nenormāli garšīgus salātiņus un gaļu cepusi biju ar timiānu:)

Aggie 11. marts 2011 11:33

...redz, tātad tas tomēr it timiāns, kas man mežā LV aug, ko tautas valodā dēvē par vecītēm... man mamma to tēju lika dzert pret klepu... bet man tā tāpat garšo...

11. marts 2011 11:31

no timiāna violetajiem ziediem gatavo tēju, tās esot ļoti veselīgas un novēršot sliktus sapņus :)

Aggie 11. marts 2011 11:26

...lieliski pastrādāts... malace (Y) ... bet tas timiāns pēc smaržas man visu laiku atgādina to ko manā ģimenē pazīst kā vecīšu tēju ar violetīgajiem ziediem... man tādi aug savvaļā LV un tepat pie mājas arī ir žuburs... man ļoti garšo tēja no tiem ziediem... arī pēc lapām atgādina to pašu augu... bet vai tā ir vai nav? :^)

11. marts 2011 11:15

Fantastisks apkopojums, šitais jāseivo

nosiguldas 11. marts 2011 11:14

es nopirku estragonu un bazilika kastīti, ja sēklas maksā pie 0.40. santīmi, tad, ja nemaldos kastītē bija 10-12 bazilika stādiņi, maksāja 0.57.
Kā tu lieto timiānu?

rozhuks 11. marts 2011 11:09

Timiāns man jau ir podiņā,tagad baziliku drīz iesēšu....
Kā es gribu siltu laiku,lai jau var sākt iekopt dārziņu...:(