Cilvēks un mākslīgais apgaismojums: ceļš līdz mūsdienīgiem risinājumiem

Autors: Sieviešuklubs.lv, 2019. gada 7. oktobris, 09:37:56
Cilvēks un mākslīgais apgaismojums: ceļš līdz mūsdienīgiem risinājumiem

Mākslīgā apgaismojuma vēsture sākās, kad cilvēks sāka izmantot uguni - ugunskurus un lāpas varētu pat uzskatīt par pirmajām apgaismes ierīcēm. Laikam ejot, uguns turpināja pildīt apgaismes funkcijas caur eļļas lampām un svecēm, apgaismojumu padarot nosacīti vienkāršāku un, galvenokārt, mobilāku. Pēc elektriskās spuldzītes atklāšanas turpinājās jaunu atklājumu ēra, sākotnējās kvēlspuldzes aizstājot ar energoefektīvākiem risinājumiem, kā piemēram, LED un fluorescentajām spuldzēm. Un nu apgaismojums ir kļuvis par būtisku sastāvdaļu ikkatrā mājoklī. Vācu ražotājs “JUNG” atgādina, ka īstais apgaismojums spēj rast kā vizuālu, tā emocionālu apmierinājumu - galvenais ir atrast sev piemērotāko risinājumu. 

Kā mēs izvēlamies apgaismojumu?

Mūsdienās apgaismes ierīču piedāvājums ir ļoti daudzveidīgs, taču ikvienu apgaismes ierīci joprojām vieno viens mērķis - aizstāt dienas gaismas trūkumu telpā. Ja sākotnēji tika izmantoti vienkārši risinājumi, kā kvēlspuldze vada galā pie griestiem istabas vidū, tad mūsdienās ikkatrs gaismas avots tiek izvēlēts atbilstoši telpas plašumam, kā arī tās iekārtojumam. Plašāka laukuma apgaismojumam joprojām primāri tiek izmantotas griestu lampas, tikmēr nelielākām telpām, kā piemēram guļamistabām, nu jau tiek izvēlēti niansētāki risinājumi - stāvlampas vai sienas lampiņas ar mazāk intensīvu apgaismojumu intīmākas noskaņas radīšanai.

20191007093715-98177.jpg

Gaisma kā interjera elements

Radot jaunas produkcijas līnijas, apgaismes ierīču ražotāji ņem vērā apgaismojuma kā interjera dizaina elementa nozīmi. Iekārtojot mājokli vairs nepietiek vien ar spuldzīti pie vadiņa, turklāt konkrēti gaismu toņi, intensitāte un izstarošanas avota atrašanās vietas spēj ne vien vizuāli izmainīt telpu, bet arī rast patīkamu noskaņu tās iemītniekiem. Un mūsdienu piedāvājumu klāsts kļūst arvien advancētāks, lai šādu efektu panāktu ar iespējami ērtākiem un efektīvākiem risinājumiem. Kā vienu no šādiem vācu ražotāja “JUNG” pārstāvis Latvijā Leonīds Popoks min “Plug & Light” gaismas slēdžu modeļus. “To būtība ir ērta apgaismojuma pārvietošana attiecīgi savām vēlmēm, izmantojot iespējami mazāk resursu. Telpa tiek aprīkota ar vēlamo skaitu slēdžu rāmjiem, kurus izvēlēties var atbilstošā dizainā un krāsā. Un pietiek vien ar vienu gaismekli, ko var ērti ievietot šajos slēdžu rāmjos jebkurā laikā. Turklāt to regulēt var ar vienu slēdzi, kas savienots ar katru no ierīkotajiem rāmjiem.”  

20191007093747-36831.jpg

Apgaismojuma industrija turpina attīstīties gan dizaina, gan tehnoloģiskajā virzienā, ko apstiprina arī L. Popoks. “Lielākie spēlētāji industrijā spējuši veiksmīgi attīstīties atbilstoši pieprasījumam pēc vienlaikus moderna dizaina un kvalitatīvām tehnoloģijām aprīkotām apgaismes ierīcēm. Pat šķietami nebūtiskas detaļas kā gaismas slēdzis atbilst kā dizaina, tā kvalitātes prasībām. Turklāt neizslēdzama ir arī viedo tehnoloģiju izmantošana, kas arī JUNG produkcijas klāstu papildina arvien vairāk, tādējādi piedāvājot iespējami efektīvāku un klientam izdevīgāku apgaismojuma vadības risinājumu savā mājoklī.”