Augļu koki un ogu krūmi mazdārziņā

paasma
paasma 25. marts 2010 00:00
3343

Turpināšu iesākto - padalīšos ar informāciju, kuru es meklēju priekš sava mazdārziņa izveides un varbūt kādai noder arī šie padomi, kas man. Iepriekš aprakstīju par puķītēm atraitnītēm. Tad nu šoreiz par augļu koku stādīšanu, jo šie darbi ietilpst arī pie pavasara darbiem.

{smallpic:1}

Dārza darbi jāsāk ar zemes sagatavošanu: zemes platības nolīdzināšanu, jāpārbauda kāda augsne ir pusmetru dziļumā. Vislabāk, ja arī 50 cm dziļumā būs melnzeme, bet biežāk tur ir smilts. Smilts nav tā labākā augsne, jo tā var nenodrošināt augu ar mitrumu. Tad jāķeras pie ielabošanas. Ielabošanai izmanto melnzemi bedres sagatavošanai, kurā stādīs kociņu vai krūmu. Bedrei jābūt vismaz 2 metri diametrā un 50 cm dziļai. Pievieno vēl kompostu vai kūdru.

 

Nezināju, ka katram reģionam ir ieteicamākas šķirnes. Kā izrādās Kurzemes pusē labi augs mazāk salizturīga šķirnes, bet Vidzemei būs nepieciešamas noturīgākas šķirnes.


Stādus ieteicams pirkt tuvāk esošajam reģionam, kurā vēlaties stādīt, jo tieši atšķirīgo klimatu dēļ katrā reģionā, var būt noteicējs vai augs labāk, vai sliktāk.

 

Bet vēl pirms kaut ko stāda, ir jāizvērtē cik ilgu laiku gribat pavadīt dārzā. Jāizvērtē arī tas vai augļus patērēsiet tikai svaigā veidā vai būs vēlme tos pārstrādāt un uzglabāt. Vēl jāskatās uz to, kas labāk garšo katram ģimenes loceklim. Nevajag stādīt kociņus tikai stādīšanas pēc!


Nav vēlams veidot blīvus stādījumus vai augstu sētu, cieši iežogojot dārzu no visām pusēm. Vislabāk kā aizsargjosla kalpotu necirpts parasto lazdu dzīvžogs. Dzīvžogs pasargās gan no ziņkārīgajiem kaimiņiem, gan no vēja un slimībām, kuras izplatās pa gaisu. Jāņem vērā, ka šāds dzīvžogs veidos noēnojumu 5-6 metrus. Aizsargjosla ir jāizveido pareizi, lai veidotos gaisa plūsmu cirkulācija. Ja to nevar izplānot, tad labāk neveidot aizsargjoslu.

 

Jāņem vērā arī kociņu garums, lai tie neaizēnotu citus, jo tiem svarīga ir saulīte. Starp augļu kokiem nevajadzētu stādīt ogulājus.

 

Stādīšanas attālumus ietekmē vairāki faktori - šķirne, potcelms, augsnes auglība, vainaga veidošanas sistēma, pieejamā zemes platība.

 

Prātojot, ko tad es īsti gribētu iestādīt, secināju, ka ar acīm gribas daudz ko, bet kad apdomājos, to daudzums nemaz nav tik liels. Padalīšos ar savām vēlmēm.

 

Jau dažus gadus atpakaļ, vīramāte papūlējās iestādīt uz robežas dažas plūmītes. Neviens viņai neprasīja, lai to dara, bet nu labi. Lai jau aug, ja jau ir iestādīti. Tad nu tagad, plānojot tālāk mūsu mazdārziņu, pirms nav sasēta zālīte, varu darīt ko vien vēlos. Jau esmu izskolojusies (savu laiku Latvijas Lauksaimniecības universitātē mums bija mācību priekšmets Dārzkopība. Štrunts, ka mācījos par ekonomiku), kas kuram nepieciešams un kāda būs raža. Tad nu, lūk, manā mazdārziņā vēl būs:

 

Ķirši (raža no jūnija) - tie noderēs gan svaigā veidā, gan arī kompotos;

 

Upenes (raža vasarā) - būs jāēd daudz svaigā veidā, jo tajās ir ļoti daudz C vitamīna. Plus mēģināšu sasaldēt un zaptēs sameistarot;

 

Avenes (šķirnes ir dažādas un atradu vēl tādas, kuras ražo arī rudenī) - mums viņas ļoti garšo un ja vēl sasaldēs, tad ziemā būs gardi saldumi;

 

Vīnogas - man ļoti garšo mājās audzētās vīnogas;

 

Āboli - tie nebūs daudz. Viens vai divi kociņi. Ja gribēsies vairāk ēst, būs iemesls doties ciemos pie mammas. Jau no bērnības atceros, ka tie bieži ir kā nelaime, kad pa zemi mētājas un pūst. Tāpēc ar tiem neaizraušos.

 

Gan jau gadu gaitā radīsies vēl citas vēlmes, bet bez šīm es nevarēšu iztikt. Arī pārējiem ģimenē būs prieks, ka es ko tādu daru un ziemā nebūs jāpārtiek no veikalos nopērkamajiem produktiem, bet būs pašu audzēti.

 

 

Avoti: www.viss.lv

***

Pievieno rakstu un laimē kādu no 5 Sieviešu Kluba dāvanu kartēm sievišķīgiem pirkumiem 20 Ls vērtībā. Uzzini vairāk www.sieviesuklubs.lv
***
Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
paasma 27. marts 2010 11:38

tagad tiešām topā ir smiltsērkšķi. Man gan no viņiem nelaba dūša metas. Diezgan daudz informācijas arī par tiem ir pieejama

ilzel 26. marts 2010 11:00

Gribētos vairāk.... es tos cipars neatceros, tāpēc nemācēšu teikt, cik īsti šobrīd ir..
Es tagad domāju, kādas šķirnes upenes un jāņogas lai izvēlas. Arī ērkšķogām dārzā ir jābūt. manas bērnības mājās kādreiz bija 9 šķirnes ērkšķogu krūmi! Patīk, ja ir dažādība.

Es tagad meklēju informāciju par smiltsērkšķiem, gribu arī tos.

paasma 26. marts 2010 10:46

tad jau tev ir diezgan paliela zeme. Man tikai 0.6 ha
Es arī kādreiz gribēju kazenes, bet te nebūs piemērota zeme viņām

ilzel 26. marts 2010 09:24

Dārzeņiem mums būs vesels lauks.. + vēl 3 siltumnīcas..
Man tā gribas kazenes pie mājas. Un persiku, korintes, pīlādžus. Vispār tas saraksts ir tāds, ka man klade jau pusē.

paasma 26. marts 2010 09:00

es vēl ieplānoju ka tieši pie pašas mājas būs puķītes. Bet līdz tam vēl kādam gadam jāpaiet, lai tur varētu ko stādīt. Un vēl maza vieta dārzeņiem un garšaugiem.

ilzel 25. marts 2010 22:54

Man puķēm dārzā vietas nebūs, jo viss jau saplānots pilns ar augļu kokiem un ogu krūmiem :D