Atraitnītes - aprīļa ziedi

paasma
paasma 23. marts 2010 00:00
2795

Tā kā sniegs grasās nokust pavisam (neskatoties uz to, ka Zemgale tagad ir pārvērtusies par n-to ezeru zemi), man jāsāk plānot ko iesākt ar savu mazdārziņu, kur pagaidām vēl nekā nav.

 

Esmu iesācēja dārzkopībā un sāku meklēt informāciju, ko tad īsti varu sākt darīt jau tagad. Kā izrādās aprīlis ir atraitnīšu mēnesis. Kāpēc? Šīs krāšņās, mazās puķītes sāk ziedēt ne tikai mazdārziņos, bet arī daudzviet uz balkoniem.

 

Tomēr ir viens "bet". Izlasot, ka tās ir divgadīgas, nopriecājos "cik forši, ka man divus gadus ziedēs šīs jaukās puķītes." Kļūdījos. Tomēr, ja vēlies, lai viņas sāk ziedēt pavasarī, vajadzēja parūpēties viņas iesēt pērnajā gadā (sēšanas laiks ir sākot no jūnija līdz jūlijam), tādēļ viņas dēvē par divgadīgām puķēm. Es diemžēl nokavēju šogad priecāties par šīm puķēm.

 

Parasti izaudzē stādiņus un septembrī tos izstāda dobēs, lai līdz ziemai paspētu izaugt. Sākoties salam un salnām, atraitnīšu dobes piesedz ar egļu zariem. Egļu zari pasargā ne tikai no aukstuma, bet arī no grauzējiem.

 

Kad sēj puķu kastē, tās augsnes kārtai jābūt 10-15 cm dziļai. Kad stāda, tad 20-25 cm dziļumā. Ja stādot dobē izmantojāt mēslojumu, tad tas nepieciešams arī tad, kad sniegs ir nokusis un atraitnītes  sāk mosties. Tas nepieciešams, lai atraitnīte parādītu sevi viskrāšņākajā ietērpā.

 

Protams, var sēt arī uzreiz dobēs, bet tad jāsēj ēnainā vietā, lai spilgtā vasaras saule nesabojātu dīgtspēju. Jāpārstāda septembrī, lai līdz salam paspētu ieaugties dobē.

 

Mēdz gadīties, ka pirmie ziedi uzzied jau pirmajā rudenī. Parasti tās zied no pavasara līdz vasaras sākumam.

 

Krāsu gammas ir tik dažādas, ka ikviens var izvēlēties sev tīkamākās. Man patika, ka sēklu ražotāji ir izveidojuši dažādu krāsu miksli. Līdz ar to nav tikai viena krāsa dārzā. Bet dizainerējot dārzu, ir jāpiedomā pie tā, vai grib, lai ir miksēts, vai tomēr gabaliņš, teiksim, baltā krāsā, gabaliņš violetā utml.

 

Papētot pieejamās šķirnes, uzgāju vienām interesantām atraitnītēm, kuras gluži neatgādina standarta atraitnītes.

 

{smallpic:1}

Tās pieejamas diezgan spilgtos toņos, krokoti ziedi un to diametrs līdz pat 8 cm. Šķirne saucas CHALON SUPREME.

 

Pēc noziedēšanas atraitnītes vajadzētu izrakt un to vietā stādīt citas – vasaras puķes, piemēram, leduspuķītes, begonijas, balzamīnes vai samtenes.

 

Avoti:

http://www.galantus.lv/darznieka-padomi/menesa-augs/97-apra-augs-atraitntes.html

http://www.saimnieks.lv/index.php?obj=104⊂=3&detail=0&id=2696

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
paasma 23. marts 2010 18:55

man jau arī teica ko te ņemos ar sēšanu, lai tik pērku stādiņus. Bet tad pazūd tas dārza darbu prieks. Tagad man ir interese visu ko izmēģināt un sēklas arī jau sapirktas :)

23. marts 2010 11:07

:) Es slinkā parasti nopērku stādiņus. Bet nu šogad gan es iesēju kastītē, jau sadīgušas, uzzied jau viņas arī pirmajā gadā, bet nu tad jau redzēs kā būs :)

sandija 23. marts 2010 06:55

Paldies par šo informāciju!