Ar atbildību par uzticēto…

Autors: Linduchy, 2013. gada 10. aprīlis, 13:00:00
Ar atbildību par uzticēto…

 

 

''Ar atbildību par uzticēto'' - sauklis kā no reklāmas. :D Bet patiesībā šim būtu jābūt katra cilvēka sauklim. 

Mums ir dota iespēja dzīvot uz skaistas planētas - elpošanai derīgs gaiss, dzeramais ūdens, zaļa daba un dzīvnieki. Bet, diemžēl, cilvēki ļoti bieži pārvērtē savu pārākumu šajā pasaulē - iznīcina dabas skaistumu, nogalina dzīvniekus, piesārņo apkārtējo vidi. Un tad meklē plašajā Visumā jaunu planētu, kas būtu derīga cilvēku dzīvošanai - jaunu vietu, ko sačakarēt pēc vispārpieņemtajiem standartiem uz Zemes.

Ja arī tu vēlies vairāk rūpēties par apkārtējo vidi, bet nezini, ar ko sākt, piedāvāju nelielu ieskatu:

Atkritumi un to šķirošana.

Latvijā viens cilvēks gada laikā saražo vidēji 300kg sadzīves atkritumu (ES vidēji tie ir 500kg). Uz Zemes dzīvo aptuveni 7 miljardi cilvēku. Ir vietas, kurās cilvēki dzīvo ļoti nabadzīgi un atkritumu daudzums ir mazāks, bet tomēr lielākā daļa pasaules iedzīvotāju saražo nopietnu daudzumu sadzīves atkritumu, tāpēc ir ļoti svarīgi tos šķirot un pārstrādāt. 

Iepērkoties veikalā, būtu svarīgi izvērtēt dažas lietas - iepirkto prečudaudzumu, to derīguma termiņu un iepakojuma veidu, lai nesanāk tā, ka mēs sapērkam lietas, kuras netiek izlietotas un nonāk atkritumos. Papildus plusiņš, ja izmanto auduma somu plastamas maisiņu vietā.

Atkritumu šķirošana neprasa lielus ieguldījumus, tikai vēlēšanos nodalīt stiklu, plastmasu, papīru un ideālā gadījumā arī metālu no kopējiem sadzīves atkritumiem. Neaizmirstam arī par bateriju, medikamentu un citu bīstamu atkritumu nodošanu īpaši tam paredzētās vietās.

 

Gaisa kvalitāte.

Dzīvojot Latvijā, varam elpot salīdzinoši tīru gaisu. Cilvēkiem, kas dzīvo ostu un lielu ražotņu tuvumā, ir paveicies mazāk un nākas sadzīvot ar gaisa piesārņojumu, tomēr kopējā situācija ir normas robežās. 

Man patīk Tallinas pieredze ar elektroautomobīļiem. Būtu tikai apsveicami, ja arī citas lielās pilsētas ņemtu piemēru šajā jautājumā. Bet, ja reiz mums nav elektroautomobīļu, tad vismaz izvērtējam savapersoniskā auto izmantošanas nepieciešamību - varbūt varam uz darbu doties ar sabedrisko transportu, velosipēdu vai doties nelielā pastaigā ar kājām. Ikvakara braukšana iepirkties, nīkšana sastrēgumos - tas ne tikai piesārņo vidi, bet arī saērcina mūs pašus. 

Tuvojas pavasaris - kūlas dedzināšanas maratons, sadzīvesatkritumu dedzināšana piemājas dārziņos. Atceramies,ka tas viss piesārņo gaisu, radot veselības problēmas ne tikai mums, bet arī apkārtnē dzīvojošiem cilvēkiem.

 

Ūdens.

Ūdens ir vitāli nepieciešams visām dzīvām radībām. Tāpēc vajadzētu to izmantot lietderīgi un nepiesārņot. Saziepējoties, tīrot zobus, mazgājot traukus un darot citas lietas, neaizmirstam aizgriezt krānu un neizšķērdēt ūdeni lieki. Ieteicams izmantot dabīgus/eko/bio mazgāšanas līdzekļus. Ja tas nav iespējams finansiālu vai kādu citu apsvērumu dēļ, vismaz cenšamies samazināt izmantotās sadzīves ķīmijas daudzumu. Neskatoties uz modernām attīrīšanas iekārtām ūdensvadu un kanalizācijas sistēmās, tik un tā daļa vielu nonāk ūdenī, piesārņojot to un radot kaitējumu dzīvām radībām, kas tajā dzīvo.

 

Zaļa daba un dzīvnieki.

Koku izciršana, pesticīdi un citas ķimikālijas, kas piesārņo apkārtējo vidi, apdraud dzīvniekus un nelabvēlīgi iedarbojas uz mūsu organismu (ja ne uzreiz, tad ilgtermiņā piesārņojuma radītās negatīvās sekas būs redzamas un jūtamas), dzīvnieku spīdzināšana un nogalināšana (gan pārtikas, gan kosmētikas un sadzīves ķīmijas, gan modes vārdā).

Eko un Bio produkti bieži vien ir stipri dārgāki. Bet, lai rūpētos par apkārtējo vidi, eko un bio produktu lietošana nav vienīgais un noteicošais risinājums. 

Izvēloties vietējos dārzeņu un augļus, varam samazināt gaisa piesārņojumu, kurš rodas, transportējot šos produktus. Tāpat samazināsies uzņemto ķimikāliju daudzumu, jo vietējos produktus nav vajadzības apstrādāt ar nopietnām ķīmijām, kas nepieciešamas bojāšanās procesu palēnināšanai. 

Ieteicams ierobežot papīra izmantošanu ikdienā - atceramies, ka papīrs, ko izmantojam, ir nocirsti koki.

Gaļas un zivju lietošana uzturā ir nepieciešama, bet ne jau 3 reizes dienā ;) Ja ir pieprasījums, ir arī piedāvājums - lopus un putnus audzē milzīgās fermās, lai spētu apmierināt patērētāju pieprasījumu.

Dzīvnieku kažokādu ieguve modes vārdā manī izraisa bēdīgas izjūtas. Mēs nedzīvojam viduslaikos kad kažokādu valkāšana bija objektīva nepieciešamība, lai nenosaltu. Bet tagad, kad ir plašā klāstā pieejami silti apģērbi, kuru izgatavošanā nav  jācieš dzīvniekiem, kažokādu valkāšanu uzskatu par lieku un nežēlīgu zīmēšanos :( Vienīgā atkāpe ir ādas apavi, somas un jostas - ādas izstrādājumi ir kvalitatīvāki, līdz ar to šādu lietu lietošana kompensē atkritumu  daudzumu ;)

Kā pēdējais punkts - ļoti sāpīgs jautājums gan man, gan daudziem citiem dzīvniekmīļiem visā pasaulē - dzīvnieku izmantošana kosmētikas un sadzīves ķīmijas testēšanā. Ļoti pozitīvi, ka ES beidzot ir stājies spēkā aizliegums dzīvnieku izmantošanai testēšanā (izņemot medikamentu testēšanu) un šādas kosmētikas un sadzīves ķīmijas tirdzniecībai ES teritorijā, tomēr daudzas kompānijas atrod veidus, kā apiet šos noteikumus (piemēram, maksājot Ķīnas kompānijām par testēšanu) - liela daļa Estée Lauder, Johnson&Johnson, Procter&Gamble, Elizabeth Arden, L'Oreal, Mary Kay, Avon u.c. uzņēmumu ražotās produkcijas - pilns saraksts ar regulāriem atjauninājumiem pieejams www.peta.org

Ja arī tu vēlies dzīvot, rūpējoties par vidi, dzīvniekiem un savu veselību, neliels ieskats marķējumiem, kuriem vari pievērst uzmanību un droši uzticēties, iegādājoties dažādas preces:

ECOCERT - viena no lielākajām bioloģiskās sertifikācijas organizācijām pasaulē. Šis sertifikāts garantē, ka kosmētikas un mazgāšanas līdzekļi satur dabiskas izejvielas, kas iegūtas bioloģiskā lauksaimniecībā, saudzējot apkārtējo vidi.

NATRUE - sertifikāts garantē, ka produkta sastāvdaļas ir organiskas, audzētas bioloģiskās saimniecībās.

BDIH - sertifikāts garantē, ka izejmateriāli tiek iegūti no bioloģiskām saimniecībām, nav pievienotas sintētiskas smaržvelas, krāsvielas, naftas pārstrādes produkti. Marķējums garantē, ka produkts nav testēts uz dzīvniekiem.

CRUELTY FREE un NO  ANIMAL TESTING - sertifikāti, kuri apliecina, ka produkta izstrādē un ražošanā nav izmantoti testi uz dzīvniekiem.

ECO GARANTIE un ECO CONTROL - marķējumi uz produkta garantē, ka produkts ir testēts pēc augstākajiem standartiem. Apliecina, ka produkts ir kvalitatīvs drošs lietošanai un neizraisa alerģiskas reakcijas.

VEGAN - šis sertifikāts aliecina, ka produkta ražošanā netiek izmantoti dzīvnieki - ne izejvielās, ne testēšanā, kā arī produkta ražošana notiek, rūpējoties par apkārtējo vidi.

COSMEBIO - apliecina, ka produkts sastāv no organiskām sastāvdaļām un tiek ražots, saudzējot apkārtējo vidi.

FSC - saudzīgas mežsaimniecības sertifikāts

ECO LABEL - Eiropas Savienības ekoloģisko preču sertifikāts.

 

Vai tev ''zaļā domāšana'' ir tuva, vai tu rūpējies par savu veselību un vidi apkārt?