Ar atbildību par uzticēto…

Linduchy
Linduchy 10. aprīlis 2013 13:00
1113

 

 

''Ar atbildību par uzticēto'' - sauklis kā no reklāmas. :D Bet patiesībā šim būtu jābūt katra cilvēka sauklim. 

Mums ir dota iespēja dzīvot uz skaistas planētas - elpošanai derīgs gaiss, dzeramais ūdens, zaļa daba un dzīvnieki. Bet, diemžēl, cilvēki ļoti bieži pārvērtē savu pārākumu šajā pasaulē - iznīcina dabas skaistumu, nogalina dzīvniekus, piesārņo apkārtējo vidi. Un tad meklē plašajā Visumā jaunu planētu, kas būtu derīga cilvēku dzīvošanai - jaunu vietu, ko sačakarēt pēc vispārpieņemtajiem standartiem uz Zemes.

Ja arī tu vēlies vairāk rūpēties par apkārtējo vidi, bet nezini, ar ko sākt, piedāvāju nelielu ieskatu:

Atkritumi un to šķirošana.

Latvijā viens cilvēks gada laikā saražo vidēji 300kg sadzīves atkritumu (ES vidēji tie ir 500kg). Uz Zemes dzīvo aptuveni 7 miljardi cilvēku. Ir vietas, kurās cilvēki dzīvo ļoti nabadzīgi un atkritumu daudzums ir mazāks, bet tomēr lielākā daļa pasaules iedzīvotāju saražo nopietnu daudzumu sadzīves atkritumu, tāpēc ir ļoti svarīgi tos šķirot un pārstrādāt. 

Iepērkoties veikalā, būtu svarīgi izvērtēt dažas lietas - iepirkto prečudaudzumu, to derīguma termiņu un iepakojuma veidu, lai nesanāk tā, ka mēs sapērkam lietas, kuras netiek izlietotas un nonāk atkritumos. Papildus plusiņš, ja izmanto auduma somu plastamas maisiņu vietā.

Atkritumu šķirošana neprasa lielus ieguldījumus, tikai vēlēšanos nodalīt stiklu, plastmasu, papīru un ideālā gadījumā arī metālu no kopējiem sadzīves atkritumiem. Neaizmirstam arī par bateriju, medikamentu un citu bīstamu atkritumu nodošanu īpaši tam paredzētās vietās.

 

Gaisa kvalitāte.

Dzīvojot Latvijā, varam elpot salīdzinoši tīru gaisu. Cilvēkiem, kas dzīvo ostu un lielu ražotņu tuvumā, ir paveicies mazāk un nākas sadzīvot ar gaisa piesārņojumu, tomēr kopējā situācija ir normas robežās. 

Man patīk Tallinas pieredze ar elektroautomobīļiem. Būtu tikai apsveicami, ja arī citas lielās pilsētas ņemtu piemēru šajā jautājumā. Bet, ja reiz mums nav elektroautomobīļu, tad vismaz izvērtējam savapersoniskā auto izmantošanas nepieciešamību - varbūt varam uz darbu doties ar sabedrisko transportu, velosipēdu vai doties nelielā pastaigā ar kājām. Ikvakara braukšana iepirkties, nīkšana sastrēgumos - tas ne tikai piesārņo vidi, bet arī saērcina mūs pašus. 

Tuvojas pavasaris - kūlas dedzināšanas maratons, sadzīvesatkritumu dedzināšana piemājas dārziņos. Atceramies,ka tas viss piesārņo gaisu, radot veselības problēmas ne tikai mums, bet arī apkārtnē dzīvojošiem cilvēkiem.

 

Ūdens.

Ūdens ir vitāli nepieciešams visām dzīvām radībām. Tāpēc vajadzētu to izmantot lietderīgi un nepiesārņot. Saziepējoties, tīrot zobus, mazgājot traukus un darot citas lietas, neaizmirstam aizgriezt krānu un neizšķērdēt ūdeni lieki. Ieteicams izmantot dabīgus/eko/bio mazgāšanas līdzekļus. Ja tas nav iespējams finansiālu vai kādu citu apsvērumu dēļ, vismaz cenšamies samazināt izmantotās sadzīves ķīmijas daudzumu. Neskatoties uz modernām attīrīšanas iekārtām ūdensvadu un kanalizācijas sistēmās, tik un tā daļa vielu nonāk ūdenī, piesārņojot to un radot kaitējumu dzīvām radībām, kas tajā dzīvo.

 

Zaļa daba un dzīvnieki.

Koku izciršana, pesticīdi un citas ķimikālijas, kas piesārņo apkārtējo vidi, apdraud dzīvniekus un nelabvēlīgi iedarbojas uz mūsu organismu (ja ne uzreiz, tad ilgtermiņā piesārņojuma radītās negatīvās sekas būs redzamas un jūtamas), dzīvnieku spīdzināšana un nogalināšana (gan pārtikas, gan kosmētikas un sadzīves ķīmijas, gan modes vārdā).

Eko un Bio produkti bieži vien ir stipri dārgāki. Bet, lai rūpētos par apkārtējo vidi, eko un bio produktu lietošana nav vienīgais un noteicošais risinājums. 

Izvēloties vietējos dārzeņu un augļus, varam samazināt gaisa piesārņojumu, kurš rodas, transportējot šos produktus. Tāpat samazināsies uzņemto ķimikāliju daudzumu, jo vietējos produktus nav vajadzības apstrādāt ar nopietnām ķīmijām, kas nepieciešamas bojāšanās procesu palēnināšanai. 

Ieteicams ierobežot papīra izmantošanu ikdienā - atceramies, ka papīrs, ko izmantojam, ir nocirsti koki.

Gaļas un zivju lietošana uzturā ir nepieciešama, bet ne jau 3 reizes dienā ;) Ja ir pieprasījums, ir arī piedāvājums - lopus un putnus audzē milzīgās fermās, lai spētu apmierināt patērētāju pieprasījumu.

Dzīvnieku kažokādu ieguve modes vārdā manī izraisa bēdīgas izjūtas. Mēs nedzīvojam viduslaikos kad kažokādu valkāšana bija objektīva nepieciešamība, lai nenosaltu. Bet tagad, kad ir plašā klāstā pieejami silti apģērbi, kuru izgatavošanā nav  jācieš dzīvniekiem, kažokādu valkāšanu uzskatu par lieku un nežēlīgu zīmēšanos :( Vienīgā atkāpe ir ādas apavi, somas un jostas - ādas izstrādājumi ir kvalitatīvāki, līdz ar to šādu lietu lietošana kompensē atkritumu  daudzumu ;)

Kā pēdējais punkts - ļoti sāpīgs jautājums gan man, gan daudziem citiem dzīvniekmīļiem visā pasaulē - dzīvnieku izmantošana kosmētikas un sadzīves ķīmijas testēšanā. Ļoti pozitīvi, ka ES beidzot ir stājies spēkā aizliegums dzīvnieku izmantošanai testēšanā (izņemot medikamentu testēšanu) un šādas kosmētikas un sadzīves ķīmijas tirdzniecībai ES teritorijā, tomēr daudzas kompānijas atrod veidus, kā apiet šos noteikumus (piemēram, maksājot Ķīnas kompānijām par testēšanu) - liela daļa Estée Lauder, Johnson&Johnson, Procter&Gamble, Elizabeth Arden, L'Oreal, Mary Kay, Avon u.c. uzņēmumu ražotās produkcijas - pilns saraksts ar regulāriem atjauninājumiem pieejams www.peta.org

Ja arī tu vēlies dzīvot, rūpējoties par vidi, dzīvniekiem un savu veselību, neliels ieskats marķējumiem, kuriem vari pievērst uzmanību un droši uzticēties, iegādājoties dažādas preces:

ECOCERT - viena no lielākajām bioloģiskās sertifikācijas organizācijām pasaulē. Šis sertifikāts garantē, ka kosmētikas un mazgāšanas līdzekļi satur dabiskas izejvielas, kas iegūtas bioloģiskā lauksaimniecībā, saudzējot apkārtējo vidi.

NATRUE - sertifikāts garantē, ka produkta sastāvdaļas ir organiskas, audzētas bioloģiskās saimniecībās.

BDIH - sertifikāts garantē, ka izejmateriāli tiek iegūti no bioloģiskām saimniecībām, nav pievienotas sintētiskas smaržvelas, krāsvielas, naftas pārstrādes produkti. Marķējums garantē, ka produkts nav testēts uz dzīvniekiem.

CRUELTY FREE un NO  ANIMAL TESTING - sertifikāti, kuri apliecina, ka produkta izstrādē un ražošanā nav izmantoti testi uz dzīvniekiem.

ECO GARANTIE un ECO CONTROL - marķējumi uz produkta garantē, ka produkts ir testēts pēc augstākajiem standartiem. Apliecina, ka produkts ir kvalitatīvs drošs lietošanai un neizraisa alerģiskas reakcijas.

VEGAN - šis sertifikāts aliecina, ka produkta ražošanā netiek izmantoti dzīvnieki - ne izejvielās, ne testēšanā, kā arī produkta ražošana notiek, rūpējoties par apkārtējo vidi.

COSMEBIO - apliecina, ka produkts sastāv no organiskām sastāvdaļām un tiek ražots, saudzējot apkārtējo vidi.

FSC - saudzīgas mežsaimniecības sertifikāts

ECO LABEL - Eiropas Savienības ekoloģisko preču sertifikāts.

 

Vai tev ''zaļā domāšana'' ir tuva, vai tu rūpējies par savu veselību un vidi apkārt? 

 

 

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
Linduchy 11. aprīlis 2013 16:08

Nu kaut kā daudzas lietas ir sačakarētas mūsu valstī :( Kāpēc šī sistēma lieliski darbojas tepat kaimiņos Igaunijā, bet mums tas viss šķiet kā nesasniedzams kosmoss :( :( :(

pece 11. aprīlis 2013 09:38

Par PET pudeļu pārstrādātājiem - iepirkt no ārzemēm šamie ir gatavi, bet iepirkt LV un izveidot savu sistēmu, nē....... Bez tam, ņmeot vērā, to, ka lielākā daļa PET pudeļu izmantotāji ir noslēguši līgumus par to pārstrādi un savākšanu ar Zaļo jostu un taml uzņēmumiem, bet tās kā nonāk tā nonāk atkritumu izgāztuvēs.

Es ceru, ka depozītu sistēma tomēr tiks ieviesta arī LV, jo tas tomēr lielu daļu iedzīvotāju stimulētu aizstiept PET, stiklu un bundžas uz bodi atpakaļ. Lielākie depozītu sistēmas pretinieki ir............... ? ....... vari minēt trīs reizes ------------>

PET un stikla pārstrādātāji, jo vēlas šos resursus iegūt bez maksas.

Linduchy 10. aprīlis 2013 21:17

Paldies par viedokli :)
Civilizētās valstīs varbūt arī sašķiro galapunktā, bet LV, paskatoties, kādi ir atkritumu kalni izgāztuvēs - un tur ir viss no A-Z :( un šķirošana tur nenāk i prātā :( Nesen LTV skatījos raidījumu, kurā intervēja dažādus atkritumu pārstrādes uzņēmumus, un izrādījās, ka viņem nākas iepirkt to pašu stiklu un PET pudeles no ārzemēm, jo vietējie nepiegādā pietiekamu apjomu :( Bet, ja ņem vērā, kāda ir PET pudeļu izmantošana ikdienā....un tas viss nesašķirots nonāk kopējās izgāztuvēs :(

pece 10. aprīlis 2013 20:56

Atkritumu šķirošana nav viennozīmīga, no vienas puses, jā katrs atkritumu veids nonāk tur kur vajag (pieņemot, ka tā ir), BET cik resursus patērējam, lai katru veidu atsevišķi aizgādātu? Cik tas rada papildus trafiku? cik enerģijas tam tiek patērēts? Bez tam tos tāpat pāršķiro. Šodienas tehnoloģijas ļauj pa lielam sadzīves atkritumus sašķirot tos piegādājot ar vienu auto ;) Teiksi - ko tad visa eiropa tā uz to šķirošanu raujas? - elementāri, ja cilvēkiem gadus 10 stāsta cik cool ir šķirot atkritumus, kā tagad pateiksi, ka tas vairs nav cool?

Tas tā pārdomām par to, ka nekas nav nedz balts, nedz melns, bet patiesība ir kaut kur pa vidu. ;) būtu jāparēķina visus plusus un mīnusus.

Par ūdens piesārņošanu, līdztekus visādiem sadzīves kīmijas brīnumiem, ko lietojam bieži bez jēgas, lielu iespaidu atstāt arī visādu medikamentu, uztura bagātinātāju un hormonālās kontracepcijas atstātais, kas nonāk kanalizācijā. Ir novērojumi, ka pēdējā ietekmē, vietām zivtiņām vairs nav pēcnācēju....

Tas, ko attiecināju uz pārtiku - pērkam vietējo, attiecas arī uz abģērbu, kosmētiku, sadzīves ķīmiju un taml ;)