Aptauja: Trešdaļa dāvanu iesaiņojuma nonāk sadzīves atkritumos

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 11. decembris 2018 13:43
943

Līdz ar Ziemassvētku tuvošanos arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju steidz sarūpēt dāvanas saviem tuviniekiem, draugiem un kolēģiem. Lai gan, kā ierasts, svarīgākais ir dāvanu saturs, vairāk nekā divas trešdaļas jeb 65% Latvijas iedzīvotāju mēdz parūpēties arī par atbilstošu dāvanas noformējumu, liecina Latvijas Zaļā Punkta aptauja par dāvanu saiņošanas paradumiem. Diemžēl vienprātības par to, ko iesākt ar dāvanu papīriem, maisiņiem un citiem iesaiņojuma veidiem pēc dāvanu izsaiņošanas, iedzīvotāju vidū nav, un 31% aptaujāto tos vienkārši izmet sadzīves atkritumos. 

Kā rāda aptaujas rezultāti, vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju dāvanu iesaiņošanai izvēlas dāvanu papīru un papīra dāvanu maisiņus, bet ievērojami mazāk ir tādu, kas dāvanas ievieto kartona kastītēs, auduma maisiņos, ietin kreppapīrā vai īpašā plastikāta materiālā. Diemžēl tikai 25% iedzīvotāju dāvanu iesaiņojumus pirms izmešanas sašķiro pēc iepakojuma veida un izmet konkrētajam materiālam paredzētajā šķiroto atkritumu konteinerā. Viskūtrākie dāvanu iesaiņojuma šķirotāji ir jaunieši vecumā no 18 līdz 24 gadiem, kuri arī salīdzinoši retāk pēc dāvanu atvēršanas iesaiņojumu glabā un izmanto atkārtoti, bet ievērojami biežāk nekā citas sabiedrības grupas izmet to sadzīves atkritumos (53%).

Kuram gan nepatīk saņemt dāvanas! Tikpat svarīgs ir arī dāvināšanas prieks, redzot, ka izdevies “trāpīt desmitniekā” un pasniegt otram kaut ko ļoti kārotu un skaistu. Taču tajā brīdī, kad dāvana izsaiņota, ietinamais materiāls visbiežāk kļūst par atkritumiem. Apkārtējā vide gan nav pārāk priecīga, ja to “apdāvinām”, izmetot šos atkritumus, kur pagadās – sevišķi, ja dāvanu iesaiņojums ir neorganisks, piemēram, plastikāta iesaiņojuma materiāli. Tādēļ svētku laikā aicinām divreiz padomāt, vai dāvana tās saņēmējam sagādās lielāku prieku, ja būs ietīta košā plastikāta plēvē? Vai varbūt bez šāda iesaiņojuma var iztikt un dāvanu noformēt, izmantojot radošākus paņēmienus un dabai draudzīgus materiālus, tādus kā papīrs, kartons un dažādi dabas materiāli? Mēs iesakām parūpēties par dāvanu iesaiņojuma otro dzīvi, atrodot tam atkārtotu pielietojumu vai vismaz izmetot to tam paredzētajā vietā,” norāda Latvijas Zaļā Punkta direktors Kaspars Zakulis.

Tiesa, aptauja uzrāda arī kādu pozitīvu tendenci, proti, kopumā vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju pēc dāvanu atvēršanas tās iesaiņojumu izmanto atkārtoti. Kā skaidro Latvijas Zaļā Punkta direktors, tas ir saprātīgs risinājums ne tikai no vides aizsardzības, bet arī finansiālā aspekta. Jo, lai gan vairāk nekā ceturtdaļa jeb 28% Latvijas iedzīvotāju uzskata tēriņus Ziemassvētku vai Jaungada dāvanu saiņošanai par lieku naudas izšķērdēšanu, vairumam tomēr ir svarīgi parūpēties par skaistu iesaiņojumu. Dāvanu noformējumam ik gadu tiek atvēlēta naudas summa, kas svārstās no dažiem desmitiem centu līdz vairāk nekā 20 eiro. Tikai aptuveni trešā daļa jeb 33% aptaujāto atzīst, ka dāvanu saiņošanai tērē līdz 5 eiro, 18,9% - tam atvēl 5-10 eiro, 6,8% - 10-20 eiro, bet 7,3% dāvanu saiņošanai tērē vairāk nekā 20 eiro.  

Latvijas Zaļais Punkts iedzīvotāju aptauju veica sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS 2018. gada novembrī, internetā aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
KRX 14. decembris 2018 10:18

Mums ir atsevišķi dāvanu maisiņi, kas jau kuro gadu ceļo no vienas mājas uz otru :D:D:D

pece 12. decembris 2018 08:56

Es arī izmanontoju dāvanu iesaiņojumu atkārtoti, bet man nerada diskomfortu tas, ka nezinu kāda ir iesaiņojuma jaunā mode!

Nymph 11. decembris 2018 16:41

Protams, ja dāvanu saiņošanai pieiet "uķi-puķi pinterestīgi", tad šāda dekoru atkalizmantošana ne vienmēr varētu atbilst pašreizējām modes tendencēm, bet es par to maz uztraucos - vairāk dāvanas iesaiņojumu pielāgoju tās saņēmējam kā gadskaitlim aiz loga :D

Ciao 11. decembris 2018 16:38

Pievienojos, viss tiek izmantots veelreiz :)

Linduchy 11. decembris 2018 16:26 Nymph

Man arī mājās ir vesela kaste ar atkārtoti izmantojamiem dāvanu papīriem, lentītēm utt :D Visādi nieki noder fotosesijās un dekoru veidošanā :D

Nymph 11. decembris 2018 14:24

Es laikam esmu dāvanu iesaiņojumu šķirošanas/atkārtotas izmantošanas un iesaiņojumu "re-use" frīks :D Parasti saglabāju dažādas estētiski skaistas un stingras kārbas, kurās ir bijis kas cits, ne tikai dāvau iesaiņojumu kārbas un dāvinu tās tālāk kā citādāt idekorējot, aplīmējot, personalizējot, ja nepieciešams u.t.t. Arī dāvanu maisiņus un aploksnes laukā nemetu, bet lietoju atkārtoti, kad esmu apdavinātāja statusā. Esmu izmantojusi iesaiņošanai arī audumu, kādas interesanta satura avīzes, izplīsušas vecu grāmatu lapas u.t.t., kā arī vienmēr saglabāju lentītes, striķīšus un citus niekus, kurus redzu, ka var lietot vēlreiz. Vienīgi dabīgos materiālus (augu valsts dekorus) neglabāju, bet metu laukā, jo tie tāpat kompostēsies. :)