5 padomi mājas biroja iekārtošanai

Autors: Sieviešuklubs.lv, 2019. gada 29. oktobris, 09:25:05
5 padomi mājas biroja iekārtošanai

Arvien vairāk cilvēku mūsdienās nav piesaistīti vienai darba vietai, un daudzi izmanto iespēju strādāt mājās – mājas birojā vai mācībām iekārtotā darba stūrītī. Liec lietā IKEA interjera dizaineres Elīnas Griezes ieteikumus ērtas un kārtīgas darba vides iekārtošanai. 

“Lai gan pašnodarbināta grāmatveža, psihologa vai mājražotāja-amatnieka profesionālās darba telpas pielietojums ļoti atšķiras, tomēr ikvienai no tām jābūt ergonomiskai un produktivitāti veicinošai. Parasti mājas birojam atvēlētā vieta ir pārāk maza, un vēlamies tajā salikt pārāk daudz lietu. Darba vietas iekārtošana varētu šķiet īsts prāta mežģis, taču tavi pūliņi ilgtermiņā atmaksāsies,” Elīna iedrošina. Dizainere iesaka vispirms papētīt darbam atvēlēto vietu un atbildēt sev uz precizējošiem jautājumiem – vai tava darba vieta ir tikai rakstāmgalds vai tev ir sava darbistaba? Kādi priekšmeti tev darbā nepieciešami? Cik darba virsmas vajadzīgas un kādām mantām jāatrod vieta?

1. Ergonomika kā prioritāte. Darba vieta jāpielāgo cilvēkam, kas tur strādā, un ir jāvar bieži mainīt darba pozu – sēdēt, stāvēt, noliekties un pagriezties. Lietojot galdu ar viegli maināmu augstumu, izkustēšanās darba laikā būs pašsaprotama. BEKANT galda virsmas augstumu var regulēt no 65 līdz 125 cm. Krēslam jānodrošina arī vajadzīgais atbalsts mugurai un rokām. Izvēloties augsto krēslu ar regulējamu augstumu, ir lielāka iespējamība, ka dienas laikā kustēsies biežāk. Ieteicams pamīšus strādāt sēdus un stāvus, jo tas uzlabo asinsriti un darba ražīgumu. Ja dienas laikā maz sēdi pie galda, vari izvēlēties jebkāda veida rakstāmgaldu, vienalga kādā izmērā, krāsā vai cenas kategorijā. IKEA ir rakstāmgaldi pat par 35,99 €. Tikai pieskaņo to darbistabas interjeram. 

2. Lieto šā, lieto tā. Neatkarīgi no tā, cik liela ir tava darba vieta, dod priekšroku mēbelēm, kas var pildīt vairākas funkcijas, piemēram, rakstāmgaldam, kas var pārtapt par ēdamgaldu vai vietu, kur bērniem pildīt mājasdarbus. Ja mēbeles bieži nākas pārvietot, atceries par mēbelēm uz ritentiņiem. Ja darba vietā jābūt mantu vai grāmatu glabātavai, izvēlies skapi ar maināmu plauktu augstumu un plauktus, lai mantas nekrātos uz darba virsmas. Sāc ar mazumiņu un domā trīs gājienus uz priekšu – arī pavisam vienkāršas mēbeles par pieņemamu cenu var būt gaumīgas un funkcionālas. Sāc ar svarīgāko un pamazām sagādā visu pārējo. 

3. Ar kārtību pret stresu. Lietas, kas telpa rada nekārtību, sakārto kastēs. Sašķiro papīrlietas dokumentu turētājos, un rakstāmgalda atvilktnē ieliec organizatoru, kur salikt dažādus sīkumus. Magnētisko sliedi kopā ar trauciņiem var izmantot arī lādētājiem vai austiņām, un pie SKÅDIS perforētā dēļa var piestiprināt iedvesmojošus attēlus vai svarīgas piezīmes. Atceries arī par mantu un vadu organizatoriem, kabeļu apvalkiem vai iebūvējamiem risinājumiem, piemēram,vadu paslēptuvi galdā vai galda lampu ar iebūvētu lādētāju tālrunim.Grīdas aizsargs paglābs grīdu no skrāpējumiem, kafijas traipiem un citiem netīrumiem.  

4. Lai top gaisma! Rakstāmgaldu noliekot pie loga, var labāk izmantot dabisko dienasgaismu, tomēr bez labas akcentējošās galda lampas neiztikt. Ja dators stāv pie loga, tas jānovieto apmēram 90° leņķī pret logu, lai ekrānā neveidotos atspīdums. Izvēloties griestu un citas lampas ar regulējamu apgaismojuma intensitāti, būs viegli mainīt gaismu telpā, kad ārā paliks tumšāks. Lai izgaismotu to, kas glabājas skapīšos vai plauktos, izmēģini iebūvējamo apgaismojumu. 

5. Labsajūta. Lai darba laikā nebūtu jāskraida uz virtuvi pakaļ veselīgiem našķiem, ūdenim vai kārtējai kafijas vai tējas krūzei, ierīko uzlādes staciju turpat pie rakstāmgalda, saliekot to visu ratiņos. Ja tavā mājas birojā pietiek vietas mājīgam stūrītim, iekārto to ar pufiem un īso plūksnu paklāju. Bet galvenais, izbaudi procesu. Nepakļaujies interjera noteikumiem un parādi savu personību. Tavs darbs, tava darīšana.