4 padomi, kā padarīt autovadītāju ikdienu “zaļāku”

Autors: Sieviešuklubs.lv, 2019. gada 19. novembris, 08:34:46
4 padomi, kā padarīt autovadītāju ikdienu “zaļāku”

Videi draudzīgs un ilgtspējīgs dzīvesveids arvien vairāk nostiprina pozīcijas, kļūstot par daudzu Latvijas iedzīvotāju ikdienu.  Atbalstot atbildīgu attieksmi pret apkārtējo vidi, pašmāju degvielas tirgotājs “Virši” piedāvā četrus vienkāršus soļus, lai jau šodien sāktu iedzīvināt “zaļās domāšanas” principus autovadītāju ikdienā. Turklāt, jaunu paradumu ieviešana nav tikai dabai, bet arī naudas makam draudzīgs risinājums.

1.Atteikties no auto logu šķidruma plastmasas kannām 

Atbalstot zero waste jeb bezatkritumu pieeju, ikviens autovadītājs var izvēlēties uzpildīt izlejamo auto logu šķidrumu ar pistoli pa tiešo tvertnē, tādējādi iegādājoties nepieciešamo daudzumu un izvairoties no pustukšām kanniņām auto bagāžniekā. Izlejamā logu mazgāšanas šķidruma uzpildīšanas iespējas šogad būs nodrošinātas jau 18 “Virši” stacijās visā Latvijā.

Ieviešot šo pakalpojumu pirms 10 gadiem, uzņēmuma veiktais aprēķins liecināja, ka gada laikā aptuveni 19 tūkstoši plastmasas kanniņu pēc šķidruma uzpildīšanas nonāk atkritumos. Mūsdienās, ņemot vērā strauju transporta tirgus attīstību, varam tikai iedomāties, ciktūkstoši  plastmasas kannu nonākušās atkritumos.  

2.Rūpēties, lai savadzērienu krūze līdzņemšanai vienmēr būtu pa rokai

Mēs visi zinām, ka savas krūzes izmantošana dzērienu līdzņemšanai ir videi draudzīgāka, taču  aktīvā dienas ritmā par to bieži vien tiek aizmirsts, un rokās nonāk kārtējā vienreizlietojamā krūzīte ar plastmasas vāciņu. Lai novērstu šādu situāciju, jāparūpējas, lai sava krūze mašīnā vienmēr būtu pa rokai. Pievilcīgs krūzes dizains vai spilgts vāciņš kalpos kā labs atgādinājums.

Baudīt rīta kafiju no šādas krūzes būs vēl patīkamāk, zinot, ka tā ir nevis no plastmasas, bet izgatavota no atjaunojamiem dabas resursiem, piemēram, bambusa, kas ir visātrāk augošais augs uz planētas un dienas laikā var izaugt līdz pat 60 cm. Tieši no bambusa un kukurūzas cietes ir izgatavotas jaunās “Virši” krūzes, kas jau šomēnes būs pieejamas “Virši” DUS, turklāt to izmantošana īpašniekam nodrošinās atlaidi karsto dzērienu iegādei.

Domājot par atkritumu samazināšanu, mašīnas cimdu nodalījumā var atvēlēt vietu arī ceļojumu galda piederumu komplektam, kas  var noderēt ceļā un palīdzēs izvairīties gan no liekiem plastmasas atkritumiem, gan  arī tēriņiem vienreizējo piederumu iegādei. 

3.Audumu somu nevar būt pa daudz

Lai varētu pilnībā atteikties no plastmasas iepirkumu maisiņu lietošanas, audumu somai vienmēr jābūt pa rokai. Kam gan negadās vienīgo auduma pirkumu somu aizmirst mājās? 

Lai būtu drošam, ka preces vienmēr būs kur nolikt, noderīgi glabāt vairākus auduma maisiņus mašīnā – pa vienam, piemēram,bagāžniekā,  salonā un mašīnas durvīs. 

4.Pārdomāt savu braukšanas stilu

Automašīna pati par sevi nav videi draudzīgs pārvietošanas veids, taču, pieturoties pie ecodriving jeb ekobraukšanas principiem, ikviens var mazināt izmešu daudzumu un nodarīto kaitējumu videi. Turklāt, eko nozīmē arī ekonomiski, jo šādā veidā tiek taupīta arī degviela un līdzekļi tās iegādei.  

Ekobraukšanas pamatprincipi ir ļoti vienkārši - jāizvairas no pēkšņas paātrināšanās un straujas bremzēšanas, jāseko, lai dzinējs darbotos ar zemiem apgriezieniem un savlaicīgi tas jāpārslēdz uz augstāku pārnesumu. Regulāri,vismaz reizi pāris nedēļās, jāpārbauda spiediens riepās, prātīgi jāizmanto gaisa kondicionieris un jāzslēdz dzinējs, apstājoties ilgāk par vienu minūti.