Vilciens uz nekurieni...

Linduchy
Linduchy 14. jūnijs 2015 00:31
2296

Nakts mieru iztraucēja uzstājīgi klauvējieni pie durvīm. Bez brīdinājuma un iespējas sagatavoties tālajam ceļam, cilvēki tika aizvesti uz dzelzceļa staciju, lai uzsāktu garu un briesmīgu ceļu uz tālo Sibīriju – ceļu, kuru daudzi nepārdzīvoja. Šausmu, sāpju un baiļu pilns brauciens, no kura daudzi neatgriezās atpakaļ dzimtenē.

1941. gada naktī no 13. uz 14. jūniju notika plašas deportācijas no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. No Latvijas tika deportēti 15 424 cilvēki. Lielākā daļa no tiem tika vainoti Staļina režīmam nelojālā attieksmē un pārliekā bagātībā. Tika izsūtītas veselas ģimenes, bet to mantas un īpašumi – konfiscēti.

Cilvēki tika sadzīti vagonos kā lopi. Ciešot badu, saspiestību, antisanitārus apstākļus un slimības, mūsu tautiešiem nācās pārvarēt tālo ceļo, lai galā saskartos ar vēl lielākām dzīves šausmām. Netika šķiroti ne jauni, ne veci, ne sievietes, ne bērni, ne vīrieši – necilvēcīga attieksme un skarbie apstākļi sagaidīja visus vienādi.

Lai pieminētu komunistiskā režīma genocīda upurus, 14. jūnijs Latvijā ir noteikts kā atceres diena – šajā dienā visā valsts teritorijā tiek izkārti karogi sēru noformējumā, jo deportācijas ir skārušas gandrīz katru Latvijas ģimeni - tieši vai pastarpināti.

Atliek vien cerēt, ka ne mūs, ne mūsu bērnus un mazbērnus NEKAD nepiemeklēs līdzīgs liktenis. Ir jāspēj novērtēt to, ka mēs dzīvojam brīvā un demokrātiskā valstī. Ir jāsargā mūsu valsts, valoda, kultūra un cilvēki. Mums jābūt stipriem, vienotiem un kritiski domājošiem!

Šai piemiņas dienai, manuprāt, ļoti atbilstoša lietuviešu veidotā filma „Ekskursante“ par desmit gadus jaunu meiteni, kurai izdodas izbēgt no vilciena ar izsūtītajiem. Mazo meiteni sagaida bīstams ceļš atpakaļ uz dzimto Lietuvu.

20150611163056-14679.jpg

Filma ir balstīta uz patiesa stāsta. Tā ir ļoti smaga, bet tiešām laba filma, kur parasto krievu cilvēku sirsnība un atsaucība mijās ar skarbumu un nodevību.

Noteikti iesaku noskatīties!

Lai gaišas atmiņas par tiem, kas neatgriezās...

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
Nikte 14. jūnijs 2015 11:31

:X(hug)

mazaa raganina 14. jūnijs 2015 10:19

....prātam neaptverama nežēlība...Kur rodas tādas ļaunums un kā vārdā....
Filmu redzēju,ļoti laba, liek aizdomāties...

Kerstyna 14. jūnijs 2015 08:37

Es arī par to domāju, kad skatos uz saviem bērniem.
Kaut kas tik baiss vairs nekad nedrīkst atkārtoties...