Vasaras saulgrieži pasaulē

egese
egese 23. jūnijs 2010 00:06
1559

Izrādās, vasaras saulgrieži tiek svinēti ne tikai Latvijā. Šāda tradīcija raksturīga visā Eiropā, turklāt katrā valstī svētki tiek svinēti īpašā veidā.

Austrijā šos svētkus svin ar milzīgu kuģu procesiju pa Donavu, Horvātijā upju, ezeru vai jūras krastā tiek iedegti ugunskuri, turklāt arī šeit pazīstama lēkšana pāri ugunskuram. Īrijā pēc senām ķeltu paražām uguns tiek kurta apkārtnes augstākajā vietā līdzīgi kā Latvijā. Dānijā 20. gadsimta 20. gados izveidojusies tradīcija no salmiem un lupatām izveidot raganu, kuru sadedzina sārtā, tādā veidā nosūtot uz Brokena kalnu Vācijā, kur šajā dienā notiek lielais raganu sabats. Tas tiek darīts, lai pieminētu no 1540. līdz 1693. gadam raganu prāvās notiesātās sievietes.

Arī Francijas vēsturē bijušas dažadas vasaras saulgriežiem piederīgas dedzināšanas tradīcijas, piemēram, kaķu dedzināšana, kas 17. gadimtā bija smalkās Parīzes sabiedrības iecienīts izklaides veids. Dažos Norvēģijas reģionos tiek slēgtas rotaļu laulības gan starp pieaugušajiem, gan bērniem, kas simbolizē jaunas dzīves izplaukšanu. Šajā naktī norvēģu meitenes zem spilvena noliek puķes, lai sapnī redzētu savu nākamo vīru. Rumānijā šos svētkus sauc Drăgaica. Tos svin ar 5-7 meiteņu deju, no kurām viena ir ģērbta līgavas tērpā ar kviešu vainagu galvā un tiek saukta par Drăgaicu. 

Šādas un vēl daudzas citas tradīcijas kopā ar eiropiešu kolonistiem ir aizceļojušas arī pāri okeānam uz Ameriku un pat Dienvidu puslodi, proti, Austrāliju, kur vasaras saulgriežus sanāk svinēt ziemas vidū. 

Vai Tu kādreiz esi Jāņus svinējusi ārpus Latvijas? Ja jā, vai ievēroji vietējās tradīcijas?

Foto: www.flickr.com

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies