Uz Užupi!!!

mazaa raganina
mazaa raganina 12. maijs 2011 09:37
1529

 

Vai esat ko dzirdējušas par Užupes Republiku?


Diez kur tā varētu atrasties, varbūt kaut kur Āfrikas džungļos... Liels ir mans pārsteigums, kad uzzinu kur atrodas Užupe(Užupio). Tā ir tepat kaimiņos Lietuvā un, lai mans pārsteigums būtu vēl lielāks, tā atrodas Viļņā un nevis kaut kur nomalē, bet pašā Viļņas centrā. Nevar būt Jūs teiksiet, jā es arī nesapratu kā tas iespējams, bet izrādās ir gan iespējams. Lai par to pārliecinātos man tas jāredz savām acīm un mēs dodamies ceļā.

 

Užupe ir mākslinieku dibināta valstiņa, kuru mēdz saukt par Baltijas ceturto valsti. Tā tika dibināta 1997. gada 1. aprīlī. Kā jau kārtīgai republikai, tai ir sava konstitūcija. Man tā šķita tik jauka un smaidu raisoša, ka nolēmu arī Jums piedāvāt izlasīt vismaz pāris punktus no šīs konstitūcijas:  1. Cilvēkam ir tiesības dzīvot blakus Viļņas upītei, un upītei ir tiesības tecēt blakus cilvēkam.

2. Cilvēkam ir tiesības uz karsto ūdeni, apkuri ziemā un dakstiņu jumtu.

 3. Cilvēkam ir tiesības mirt, bet tas nav viņa pienākums.

 

Kopā ir 41. punkts.


 

Užupes konstitūcija.

 

 

 Tas vēl nav viss, šai mini valstiņai valstī ir sava himna, armija, kas sastāv no 12 cilvēkiem, skola, baznīca. Šeit ir mākslinieku un viesu vidū iecienīta kafejnīca, kura atrodas Viļņas upītes krastā, viens par otru vilinošāki mākslas un suvenīru saloniņi.

 

Ik uz soļa var pamanīt kādu interesantu detaļu vai nu skatlogā, vai uz ietves malas un tas piedod šo īpašo šarmu. Izrādās pietiek ar dažām interesantām detaļām, lai parastu skatlogu padarītu par teju mākslas darbu. Užupe bieži tiek salīdzināta ar Monmartru Parīzē.

 Sabiedriski aktīvā dzīve šeit sit augtu vilni. Te notiek daudzi un dažādi pasākumi: izstādes, semināri, koncerti mākslinieku performances.  1.aprīlī šeit tiek svinēta Užupes dzimšanas diena un tad notiek grandiozi pasākumi, notiek koncerti, teātra izrādes, tiek izkārti karogi.


Upītes krastā graciozi sēž nāra, tā ir bronzas skulptūra pretī kafejnīcai. Užupes simbols ir eņģelis. Ārkārtīgi skaista eņģeļa skulptūra, kas atrodas uz 8,5m augsta ,,troņa”.

 

Šobrīd šis ir prestižs rajons Viļņas centrā, lai iegādātos šeit īpašumu nāksies šķirties no prāvas naudas summas, jo īpašumu cenas šeit ir ļoti augstas. Savulaik šeit dzīvojis pat Viļņas mērs.

Tomēr tā nav bijis vienmēr. Padomju laikos šis rajons bija nolaists un pat bīstams, šeit uzturējās krimināli tipiņi un šai vietai tumšā dienas laikā labāk bija mest līkumu, savas drošības labad. Līdz 1990. gadam šis bija Dieva aizmirsts nostūris ar pussagruvušām mājām.

Pirmavotos šis rajons minēts jau 16. gs. Kādreiz šeit dzīvojuši ebreji, holokausts nepagāja garām arī šai vietai un lielākā daļa šeit dzīvojošo ebreju gāja bojā...

Manas asociācijas esot šeit? Man patīk! Man patīk! Man patīk! Ar mākslu esmu uz Jūs, jo neprotu pat sauli uzzīmēt, bet man šeit patīk. Te es varu iejusties bohēmiskajā atmosfērā un kaut uz brīdi sajusties piederīga apkārt notiekošajam. Es izložņāju katru stūri un ieskatos pagalmiņos, gribas to visu ilgāk izbaudīt un paturēt atmiņā. Šeit nemeklēju Austrijas perfekto namiņu sakoptību, kur viss noslīpēts līdz ideālam. Te viss ir savādāks, šķībs, greizs, sens un tieši tāpēc unikāls.

Tā ir dzīvesprieka un dzīves kūsājoša sala, bet varbūt tā ir mirāža...?

Informāciju par pasākumiem Užupē meklē šeit: http://www.uzupiozinios.lt 

 

 

 

 

 

 

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
mazaa raganina 12. maijs 2011 14:05

Man prieks, ka sakārdināju Jūs ar Užupi!!!Un pati Viļņa ir tik skaista un tur arī ir ko redzēt.Par to pastāstīšu citā stāstā.... (hi)

Ilze_Liekmane 12. maijs 2011 13:21

Baigi feinā vieta, izskatās vilinoši, gribas apskatīt, kā tur viss notiek :)

tavapele 12. maijs 2011 13:03

Tas gan ir forši - būs jāaizbrauc. :D
Ko tik uzņēmīgi cilvēki spēj paveikt - apsveicami. (F)

mazaa raganina 12. maijs 2011 12:11

Esmu bijusi tur vairākkārt, bet šos aparātus neesmu manījusi. ;)

sandrusha 12. maijs 2011 12:09

Segway tos sauc, ja pareizi sapratu, ko domaa :) Sk. pielikumā :)
Jā, šo vietinu jāapmeklē klātienē, jo pagaidām tikai nostāsti dzirdēti :)

lauritta123 12. maijs 2011 12:02

Tā ir īstenība? Pirmo reizi kaut ko tādu dzirdu! Inčīgi... (F)

mazaa raganina 12. maijs 2011 11:13

Valstiņa dio, valstiņa!!! :D

kalliope 12. maijs 2011 11:13

es arī toreiz redzēju pa TV, noteitki būs jāaizbrauc kādreiz

12. maijs 2011 11:08

Pirmo reizi dzirdu par šādu pilsētiņu, super (Y)

sammerseta 12. maijs 2011 10:55

Gribētos tur aizbraukt! Kādu laiku atpakaļ raidījumā "Viss notiek" bija Evas Ikstenas-Strapcānes sagatavots sižets par šo, tā saucamo Baltijas ceturto republiku! Interesanti! Jāaizbrauc, tas taču tik tuvu! :)

vavinna 12. maijs 2011 10:54

Jā arī es tur esmu bijusi, bet laikam ne pašā valstiņa, bet pie robežas. Pirmais, ko atceros tur cilvēki šķit attīstītāki, jo braukāja ar tiem.. nezinu kā sauc. diviem lieliem riteņiem un virsū cilvēks stāv un pārvietojās- ak cik sarežģīti, bet tiešām nezinu kā to sauc.